Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Каква е българската традиция на 1 януари

Снимка: архив

Какви са традициите на българите на 1 януари? Подробности разказа етнологът д-р Анелия Овнарска-Милушева. По думите й празникът е свързан с времето на преход между старата и новата година. По традиция много празници се приемат за нова година.

"Васильов ден е доста важен като празник. Годеници, младоженци гостуват на кумовете си, ходят със специални пити, варена кокошка, вино. Васильовденската трапеза е много специална. На нея има варена свинска глава, пача от краката на прасето, което е заклано за Коледа и е специално запазено за пред "Васил", както се казва. Меси се прясна погача, в която се слага сребърна паричка, или така известната в съвремието ни "баница с късмети", сподели д-р Анелия Овнарска-Милушева.

Хлябът, който се меси трябва да привлече плодородието, тъй като при замесването и втасването му той трябва да нараства.

"Това символично е като пожелаване за нарастване на плодовете, на меда в кошерите, за бъдещо плодородие на нивите. Друго характерно за празника, което всички знаят е сурвакането. Това, което малко се знае е, че сурвакарите доста назад във времето са били само мъже. С течение на времето възрастта спада и тръгват малки момченца и с тях малки момиченца и днес, това е една привилегия на децата в семействата", каза тя.

Тя отбеляза, че характерно е около пернишките села да ходят маскирани мъже, които неправилно се наричат кукери и които извършват такава обредност. В София и селата под Витоша няма маскарадна обредност и там сурвакарите са малки момченца. Според думите й времето на преход между годините е време за всякакви гадаения за бъдещето.

Относно пожеланието "да ни върви по вода", д-р Анелия Овнарска-Милушева отбеляза, че предстоят празници свързани с водата, като Йорданов ден, Иванов ден и Бабин ден.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00