Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да влезем бързо във форма след празниците - съветва Ипократис Пападимитракос

Ипократис Пападимитракос
Снимка: ipokratis.bg

Как да влезем бързо във форма след продължителните почивни дни?
След богатите трапези по Коледа и Нова година много хора търсят начин да влязат във форма бързо, но как най-ефективно да се случи това?

"Тази година реших да дам съвети по малко по-различен начин. Разделих категориите на хората в три. Едната категория хора са тези хора, които преди празниците са спазвали режим, са положили някаква основа, свалили са няколко килограма и по-скоро тревогата им е била по време на празниците да не изпуснат нещата. Така че за тази хора, въпреки че има още празници по-голямата част вече минаха, за тези хора: нека теглят чертата бързо. Имат режим, имат система, по която работят, вероятно са имали фитнес зала, в която са тренирали, бързо да възстановят тези мероприятия, защото в крайна сметка тези пет-шест дена няма какво толкова да провалят" казва диетологът, психолог и кинезитерапевт Ипократис Пападимитракос.

Следващата категория хора, към която се обръща диетологът, са тези, които си поставят цели и дават новогодишни обещания за по-здравословен начин на живот и отслабване след 1 януари. Повечето то тях са качили няколко килограма докато дойде моментът за изпълнението на тези обещания, допълва Пападимитракос и споменава, че при тях е важно да вземат решение на базата на логиката и разума, а не водени от емоцията. Според него често тези хора са склонни да се самонаказват за качените килограми по празниците и да започват най-строгата диета, което не води до трайни резултати.

"Мислете за юни месец! Не мислете за края на януари", съветва хората, които искат да водят здравословен живот и да променят хранителните си навици с началото на годината психологът.

Третата категория, за която говори Ипократис, са тези, които ще се погрижат за тялото си няколко седмици преди лятната си почивка.

Празниците са време за хапване дори и извън режима, който обикновено спазваме, но влизането отново в ритъма на ежедневието е добре да се случи с правилната позитивна нагласа. Говорейки за здравословен начин на живот той е част от ежедневната ни програма, а не от изключението и от ваканцията.
"Нека възприемем, че нашето ежедневие е този път, който ще ни води до лятната ни почивка"
, казва още диетологът Ипократис Пападимитракос.

Освен заседнал начин на живот, метаболитен синдром или предиабетно състояние е важно да не се изпада и в другата крайност - твърде много тренировки или прекомерно здравословно хранене.

"Вече свръх здравословното хранене, започва да се формулира и като хранително разстройство. Тялото се изтощава от един непрекъснат стремеж за движение и тренировки - ние не можем да наваксаме с храненето. Така че формулата е да успеем да поддържаме някакъв баланс", посочва Пападимитракос.

Повече за новогодишните обещания и здравословния начин на живот чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Бояджиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00