"Данните, които имаме са за първото деветмесечие за 2023 година. Общият обем от сделки общо за страната е 153109, което е с 10-12% по-малко от същия период на 2022 година. За София са изповядани около 22 хил. сделки, като спадът спрямо 2022 г. е 10%. България е най-достъпната дестинация, като основни градове в цяла Източна Европа. Най-достъпният град е Пловдив, след това следва Бургас, Варна, а София е най-недостъпен. Всички тези градове са от топ 20-30 от 150 града в Европа. Пловдив, София, Варна, Бургас са в топ 5 на най-достъпните дестинации в цяла Източна Европа", посочи той.
По думите му, когато говорим за цени на жилища, трябва да говорим и за доходите на хората, като по официални данни ръстът на доходите надвишава ръста на цените на имотите. Относно това, дали е изгодно в момента да се купуват жилища той каза:
"Трудно да се каже какво точно ще се случи. Очакванията, поне от това, което сме коментирали последните седмици са пазарът да бъде подобен на предходната година. Инфлацията забавя своите темпове, очакванията свързани с приемането ни в еврозоната също са позитивен фактор, който може да повлияе на пазара. Трябва да следим, разбира се икономическите показатели, а това дали е добре да се закупува имот с кредит и изобщо да се закупува имот, трябва да разделим на две части мотивацията. Първо - ако имате мотив да закупите имот с цел да удовлетворявате жилищна нужда е единият вариант. И тогава вероятно е добре да помислите дали и сегашният момент не е достатъчно подходящ. Имайте предвид, че очакванията след влизането в еврозоната са този пазар, пък и по принцип икономиката да подобри своето представяне. Ако обаче имате интерес просто да участвате като инвеститор на пазара, например да си купите един или два жилищни имота, там нещата стоят малко по-различно, поне в този период от време. Трябва да бъдете по-внимателни."
Кои са най-скъпите столични квартали?
"Това, което всички знаят и то е логично е, че едни от най-търсените райони са от централните части в посока планината Витоша. Това като тенденция започна още преди 2-3 години, а вероятно и ще продължи още повече с поскъпването на жилищния пазар. Може би тенденцията е свързана с изнасяне на някои семейства в близост до големия град, но в пазари, където имотите са по-атрактивни като цени и като съотношение цена към доход на съответното семейство", отбеляза Ганев.
Той допълни, че когато има инвестиции в инфраструктурата, това повишава качеството на живот и прави съответните райони по-атрактивни. Закупуването на имот не е просто закупуване на квадратни метри, а имиджът и сигурността на районите е от голяма важност, коментира специалистът.
Достатъчен ли е жилищният фонд в София да приеме идващите от провинцията, предвид празните имоти и трябва ли да се предприемат мерки?
"От момента на закупуване на едно жилище, което не е обзаведено, докато то се довърши и се обзаведе и оборудва, средствата, които са необходими са значителни. Един празен имот, който седи на шпакловка, на замазка, без нищо завършено вътре много трудно може да излезе на пазара. Има много начини, по които може да се стимулира, но по-скоро трябва да се говори за стимулиране, а не за рестрикции. Това не работи. Това го показаха много пазари, които имат проблем с наемния пазар, като този в Берлин например.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..
„О(б)твързан“ – премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..
Покана за София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..
Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..
Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..