Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кои забележителни астрономически явления ще можем да видим през 2024 година?

Снимка: Радио София

Кои са най-интересните астрономически явления, които ще можем да наблюдаваме през 2024 година и как се подготвят астронавтите за тях? Подробности разказа Пенчо Маркишки – физик от Националната астрономеческа обсерватория Рожен при БАН, част от катедра "Астрономия" при Софийския университет "Св. Климент Охридски", в предаването "Ритъмът на столицата".

"На 28 октомври 2023 година станахме свидетели на частично лунно затъмнение. Видяно беше и "червено сияние", което не е особено положително, тъй като отразява опасни влияния на слънчевата активност, които могат да предизвикат щети, ако изригванията бъдат по-силни", обобщи Маркишки.

"Пикът на слънчевата активност всъщност е тази година и е възможно през 2024-та да наблюдаваме още такива явления, както и през следващата 2025 година", посочи той.

Ако полярните явления се случат с висока интензивност, може да подложат на изпитание както съобщителните системи, така и  електропреносната мрежа и орбитата на всички спътници около земята, подчерта физикът.

Националната астрономическа обсерватория Рожен

Могат ли да се проследяват слънчевите изригвания?

"Слънчевата активност е на 11-годишни периоди, като нейният максимум е през 2024 г., Донякъде могат да бъдат проследени, но донякъде са и непредвидими тези явления. Те могат да се прогнозират, когато слънчевите изригвания се случват в екваториалната област на слънцето и когато изстреляната от тях слънчева плазма, или т. нар. "слънчев вятър" е в посока към земята, което за наш късмет не винаги е факт", поясни Пенчо Маркишки.

По думите му тази година ще можем да наблюдаваме две слънчеви и две лунни затъмнения. След 2020 година, всички останали години са с по 4 затъмнения, групирани в по два сезона на затъмнение, когато се случват по две затъмнения през интервал от 15 дни. 

"Първото частично лунно затъмнение от полусянката на земята е на 25 март. То ще може да се наблюдава от Западна Европа, Западна Африка, Атлантика, Северна и Южна Америка, Гренландия и части от Арктика и Австралия, но няма да се види от България, защото за нас то ще настъпи след 9 часа сутринта, когато луната вече е залязла", уточни Пенчо Маркишки.

Затъмнението на 8 април ще е най-забележителното явление да тази година. То ще бъде пълно слънчево затъмнение и най-добре ще може да се наблюдава от Мексико и САЩ. По този повод много групи от любители и професионални астрономи ще се отправят на път за там, за да го изследват, каквато всъщност е обичайната практика. От България пълно слънчево затъмнение ще се наблюдава чак през 2081 година, каза още той.


Лунното затъмнение, което може да се наблюдава от страната ни ще се наблюдава на 17-ти срещу 18-ти септември. То ще бъде в малка фаза подобно на случилото се през октомври 2023. Около една десета от диаметъра на луната ще навлезе в земната сянка и ще се закрие само горната дясна част на лунния диск, няма да се наблюдава пълна фаза подчерта Маркишки.

Ще наблюдаваме и две комети, едната от които периодична от "халеев" тип, тъй като нейния орбитален период е близък до този на Халеевата комета – 71, 3 години. Тя е дванадесета поред открита след Халеевата, която знаем, че е първа – 1P/Halley.

"Периодичната комета ще можем да наблюдаваме с бинокъл от края на март до 17-18 април, вечер, ниско над западния хоризонт", обясни още Маркишки.

Още от интересния разговор с него, чуйте в интервюто на Елисавета Белеганска.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Постамент с визията на Хомо Фабер 2024, Венеция

Българското участие на биеналето за занаятчийско изкуство "Хомо Фабер 2024"

Трима българи участват в третото издание на биеналето за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер 2024" , което се провежда от 1 до 30 септември в пространствата на фондация Джорджо Чини на остров Сан Джорджо Маджоре във Венеция. Сред подбраните произведения за изложбите на биеналето са творби на съвременния бижутер Димитър Станков и на..

публикувано на 10.09.24 в 12:29

Леле, да идем на фестивал с укулеле!

За шести път София е домакин на любопитния фестивал Uke Fest , в който има много настроение и музика, а както и името подсказва главна роля почти във всички събития е малката симпатична китарка, по-правилно казано – укулелето. Дата е 15 септември (неделя), а началото – 11 часа, обяви пред БНР-Радио София Юлия Лилова , която освен сред..

публикувано на 10.09.24 в 09:49

Шести конкурс "Български архитектурни награди" на съсловната камара

Най-значимият професионален и некомерсиален архитектурен конкурс, който отличава добрите практики и качествените произведения на архитектурното изкуство у нас без значение на техния бюджет, размер или функция за шести път ще отличи най-добрите след по-малко от 10 дни (на 19 септември). До края на днешния ден е срокът за подаване на документи за..

публикувано на 10.09.24 в 09:02

Част от ж.к. „Фондови жилища“ - до 12 чàса без вода

Във връзка с извършване на строително-ремонтни дейности на ул. „Йосиф Щросмайер“, ж.к. „Фондови жилища“, от „Софийска вода“ предупреждават, че днес се налага спиране на водоподаването от 9:00 до 21:00 часа в района на ул. „Скопие“, от ул. „Подполковник Калитин“ до ул. „Йосиф Щросмайер“ . При продължителност на строително-ремонтните дейности над..

публикувано на 10.09.24 в 07:55

Дъжд носи и захлаждане

Днес времето в страната ще бъде облачно, на много места в Западна и Централна България с валежи от дъжд. Значителни по количество ще са валежите в Западна България и Родопите. Ще има и гръмотевици. В Източна България ще остане без валежи. Ще духа слаб, в Източна България до умерен югоизточен вятър. По-късно през деня в западната половина на..

публикувано на 10.09.24 в 07:15

"Грийнпийс" – България набира доброволци заради климатичната криза

"Грийнпийс" – България и Националната асоциация на доброволците в Република България организират отворена среща на тема "Какво е да си доброволец по време на климатична криза?" Всеки може да се запише и да стане доброволец на страницата на организацията. Докато институциите постепенно се приспособяват към новата ситуация, ще има нужда от много..

публикувано на 09.09.24 в 16:40