Безхаберие и безразборно харчене на пари - така кметът на София Васил Терзиев определи проблемите със Столичния завод за третиране на отпадъци. По думите му подозренията за управлението и текущото състояние на предприятието са абсолютно обосновани, като дори някои аспекти са по-сериозно засегнати и влошени. Днес на пресконференция столичният кмет заедно с вр.и.д. директор на завода Николой Савов представиха някои данни от вътрешния одит, който бе разпореден да се извърши още в началото на мандата на Терзиев. Златина Петкова с повече информация.
Една от първите проверки, която бе разпоредена от кмета Васил Терзиев бе именно за управлението на Столичното предприятие за третиране на отпадъците (СПТО), тъй като са получили множество сигнали.
Въпросният доклад, обобщен в над 100 страници, е предаден на прокуратурата, като се очаква с него да се запознаят всички заинтересовони.
Кметът Терзиев посочи, че опитите да се омаловажи проблема от страна на предишното ръководство и управление на ГЕРБ и да се представи, че няма такъв - няма как да отговаря на истината.
Николай Савов, временно изпълняващ длъжността директор на СПТО заяви, че в сградата за механично сепариране от 47 машини 39 са за основен ремонт. В сградата за RDF от 136 машини, 86 са за основен ремонт и това е в рамките на 9 години, откакто заводът работи. През последните три години са подписани над 470 договора за поддръжка, като са похарчени 113 млн.лв.
Като основни изводи от доклада кметът Васил Терзиев изведе покупка на оборудване на многократно завишени цени, съоръжения, които не са поддържани и са се счупили много преди да заработят, както и раздаване на щедри бонуси, без да има високи резултати от работата.
На извънреден брифинг общинският съветник от ГЕРБ-СДС Георги Георгиев увери, че заводът ще работи до 2031 г. и според него се създава изкуствена криза, за да се замаскира истинската, а именно невъзможността да заработи общинският съвет, след като продължава да няма избран негов председател.
“Призовавам Терзиев да оповести и другите два доклада от 2021 и 2022 г. и те да бъдат предоставени на прокуратурата”, допълни още Георгиев.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..