Ролята на имената на софийските улици е свързана преди всичко с утвърждаване на националната идентичност. Това става практика непосредствено след избирането на града за столица на България (1879 г.). На тази идея са подчинени голяма част от имената на съвременна София.
Това отбеляза пред БНР-Радио София доц. д-р Мая Влахова-Ангелова от Института за български език към БАН.
И обясни, че именуването на улиците става след административна процедура по избор и утвърждаване.
Освен за улеснение при пространствено ориентиране в града, имената са знаци, имат символно значение относно идеи, ценности, виждания, памет за събития и личности.
След Освобождението през 1878 г. властта на София решава да скъса с ориенталския облик, доколкото е било възможно. Разрушават се сгради от предосвобожденския период.
На първото заседание на Столичната община са преименувани дори 16 улици, чиито имена са български. Независимо от това няколко названия от периода на Възраждането остават в паметта на града и преживяват до днес, напр. улиците "Самоковска", "Владайска", "Боянска", "Бистришка", "Драгалевска", "Малашевска".
Очевидно е, че тогава някои от имената са давани с описателна характеристика - указвали са накъде водят (освен изброените, също и "Цариградско шосе", Ломско или Ботевградско шосе, "Пиротска", "Витошка").
Много от личностите, на които са кръстени улици или площади, остават малко познати за жителите на града. Добре е да бъдат поставени повече информационни табели, отбеляза доц. Влахова.
С нея разговаря Елисавета Белеганска.
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..