Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Даниел Смилов: Защо формулите за (не)коалиция и ротационно председателство не са подходящи за СОС

Даниел Смилов
Снимка: БГНЕС

Формулите за (не)коалиция и ротация в управлението не може да се пренасят от национално на софийско ниво. Столичният общински съвет (СОС) няма функциите на Народното събрание, което трябва да подкрепя правителството.

София си има избран кмет, който има нужда от функциониращ Общински съвет.

Не е жизнено необходима формална коалиция, както настояват от ГЕРБ.

За кризата с председател на СОС обаче решение трябва и може да се намери, стига да има желание, воля и здрав разум.

Това коментира пред БНР-Радио София политологът Даниел Смилов, програмен директор на Центъра за либерални стратегии.

По думите му редно е най-многочислената група общински съветници да излъчи председател на СОС.

Представителството на ГЕРБ вече е намляло, кандидатът за кмет, който не спечели на местните избори, беше спуснат от партийното ръководство.

Реваншизъм от страна на ГЕРБ може да изнерви хората.

Саботирането работата на СОС е общ сценарий, а ротационното председателство и други екзотични предложения могат да са само част от него.

При сформирането на правителството ротационно председателство беше допустимо и се реализира, защото там двете политически формации бяха с близка тежест.
В СОС ситуацията не е такава и ротационната формула тук е неуместна.

Когато Общинският съвет в София започне работа, членовете на ГЕРБ ще могат да прокарват политики, които според тях са добри. Иначе групата ѝ прави града заложник на тънки партийни сметки и това е жалко.

„Виждаме, че националното управление показва добри резултати - приемливи се оказаха и финансовото състояние, бюджетът, и международният рейтинг, износът… Няма криза или дефицити, с каквито ни плашеха. Успокоението в националното управление се надявам да се прелее и на софийска почва“, допълни Смилов.

Чуйте разговора на Антония Каменичка.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Иглика Мишкова

На Цветница с Иглика Мишкова

Вторият именик на Цветница, който ни гостува в Радиокафе е етнологът д-р Иглика Мишкова: "Кръстена съм на баба си. Игликата е едно от първите цветя, разбира се - и билка. Ползва се при венци, за лечение, има значението си в културата ни. Първото на Цветница е донасяне на върбовите клонки пред домашната икона и събиране на най-близките хора. На..

публикувано на 28.04.24 в 10:07
Цветанка Йотина

На Цветница с Цветанка Йотина

Цветанка Йотина – Кмет на Община Мирково на имения си ден е първият гост на Радиокафе навръх Цветница: "Обичам си Мирково, всичко, каквото е по силите ми го правя. Кръстена съм на мойта баба, вече имам и внуче, най-малкото, много е хубаво да се въпроизвежда името. Всеки българин трябва да носи вярата в себе си. Вчера в Мирково имаше лазарки. Вчера..

публикувано на 28.04.24 в 09:53

Историята оживява - Музей на българския спорт

Разговорът е с Катя Иванова - уредник на Музея на спорта в София. Дама, която заедно с нейния екип, носи вдъхновение и увереност в бъдните спортни успехи на нашата страна! Снимки от Музея на спорта може да откриете в описанието на епизода. С уговорката, че най-добре да го посетите лично. Припомням - намира се в сградата на Сектор А на..

публикувано на 27.04.24 в 16:00
Никола Фурнаджиев

Адресите на любовта - Никола Фурнаджиев

Поетът Никола Фурнаджиев и съпругата му са бохеми цял живот За поета Никола Фурнаджиев, Христо Радевски казва: “С него можеш да вървиш през цветя и тръни, да си сигурен и спокоен, да ловиш риба, да пиеш вино и да разделиш последната цигара. От близостта с такъв човек ти винаги се чувстваш виновен за това, че вземаш, а не можеш да дадеш“. Със..

публикувано на 27.04.24 в 14:00
Надя Розева

Как изкуството може да гради мостове

Надя Розева – за медалната скулптура и голямата си експозиция в Скопие: Надя Розева е художник, но твори основно в една много специфична ниша – медалната скулптура. В момента в 4 от залите на Националната художествена галерия в Скопие е подредена нейна изложба, която се радва на голяма посещаемост, медийно внимание и сериозен интерес в..

публикувано на 27.04.24 в 13:00
Божана Славкова

Поезията е откровение

Стереотипи и очаквания към жените в литературата – продължаваме дискусията, която започна Литературна агенция София на срещата им на 25.04 с дами от българската литературна сцена. С нас е  Божана Славкова – първият български автор спечелил най-големия международен конкурс за поезия Mili Dueli със стихотворението „Дървото с некролозите“: Ето и..

публикувано на 27.04.24 в 11:56

Изчезват ли врабците

Броим врабчетата на 27.04  – интервю с Димитър Градинаров , експерт природозащита към „Българско дружество за защита на птиците“: "Идеята на кампанията е да привлечем вниманието към изчезването на врабчетата. Освен домашните са испанските, които гнездят в гнезда на щъркели и евентуално полските. Навремето имаше струпвания в крайните квартали,..

публикувано на 27.04.24 в 10:30