Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Енергийната ефективност на сградите у нас

Снимка: Радио София

Каква е енергийната ефективност на сградния фонд у нас? В рамките на поредицата кръгли маси за финансиране на устойчива енергия, Министерство на енергетиката и Центърът за енергийна ефективност ЕнЕфект с подкрепата на Коалиция "Да обновим България" (Renovate Bulgaria) организират конференцията "Енергийната ефективност на сградния фонд: основа на устойчивия енергиен преход". Събитието ще се проведе на 30 януари 2024 г. от 9:30 ч., като участие в него ще вземат министрите на енергетиката и околната среда и водите Румен Радев и Юлиан Попов. След приемането на ключови изменения в Закона за енергетиката и Закона за енергията от възобновяеми източници и публикуването на Проект на Стратегия за устойчиво енергийно развитие, в последните месеци в България се активизира дейността по актуализацията на Интегрирания национален план в областта на енергетиката и климата (ИНПЕК), от който се очаква да постави конкретните цели за намаляване на потреблението на енергия и ограничаване на въглеродните емисии. В момента се подготвя и промяна на Закона за енергийната ефективност, с която ще се определи структурата, начина на управление и функциониране на Националния декарбонизационен фонд – основният финансов инструмент в ИНПЕК, от който се очаква да осигури необходимия ресурс за изпълнението на политиките.

 

С оглед ключовата роля на сградното обновяване за постигане на националните цели, предстоящата XII кръгла маса за финансиране на проекти за устойчива енергия ще постави на дневен ред темата за реформите в сектора, които биха направили възможно реализирането на проекти на пазарен принцип при очакваното изчерпване на средствата по наличните инвестиционни програми и намаляване на интензитета на публичната подкрепа. Ще бъдат разгледани и въпросите за създаване на институционален капацитет за интегрирано управление на енергийните политики, което ще позволи ефективното насочване на публичния ресурс в областите с най-големи инвестиционни потребности и избягване на дублиране на функциите между съществуващите и бъдещи финансови инструменти. Подробности разказа Драгомир Цанев, изпълнителен директор на ЕнЕфект.

"Основната тема е създаването на Националния декарбонизационен фонд и това е един въпрос за 7.8 млрд. лв., което действително не е маловажно. Крайният резултат е да направим така, че да има прозрачен процес на управлението на този огромен ресурс. Надяваме се с участието на представители на всички ангажирани ведомства да сме наясно, че имаме цели, имаме инвестиционни приоритети и не можем да си позволим този ресурс да се насочва към областите, където лесно може да бъде усвоен", сподели Цанев.

Той посочи, че жилищният фонд е приоритет и се наблюдава социално напрежение във връзка с програмите за саниране. Националният декарбонизационен фонд по думите на Цанев се е появил в публичното пространство през 2019 година. След разработка на стратегия за устойчиво обновяване на сградния фонд, за жилищния фонд е бил заложен огромен ресурс за финансиране на сградното обновяване.  

"Европейската инвестиционна банка даде четири възможни стратегии за създаването на фонда, а през декември 2022 г. Министерски съвет си избра пета стратегия - а именно да трансформира съществуващия фонд за енергийна ефективност в декарбонизационен фонд", каза Цанев.

Той уточни, че в публичното пространство Министерството на енергетиката работи в промени на Закона за енергийната ефективност, с които ще постанови трансформирането на Фонда за енергийна ехективност в Декарбонизационен фонд.

"Много важно е да се знае, че съществуват пазарни анализи, които установяват, че най-голямата липса на средства за постигане на целите за енергийна ефективност са в жилищния сектор. И ако искаме да сме отговорни към обществото и гражданите, трябва да направим така, че задължително средства от този фонд да бъдат насочени към жилищния сектор.", каза Цанев.

Той посочи, че със сегашните темпове след 30 години ще сме обновили 15% от сградите и призова за постоянна програма за сградно обновяване.

"Тези 80% грант са невероятен подарък независимо, че сме свикнали на 100%, но няма такъв обем държавна помощ за саниране на частни жилища в целия свят", каза Цанев.

По думите му достъпният финансов механизъм е безлихвен, или нисколихвен кредит, със социална помощ на най-уязвимите хора.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 17.02.25: На Радев партия не му трябва, "политиката на цигулката", мажоритарните избори имат минуси

Новата седмица ще протече с нови събеседници коментатори. До 21 февруари горещи новини и теми ще коментират социологът Елена Дариева и историкът Светослав Живков. Днес водещият на предаването Константин Лавсов насочи разговора така, че той обхвана следните теми: Социалното неравенство. Разделението сред обществото се видя и в бойкота на..

публикувано на 17.02.25 в 18:40

Реалистичен, оптимистичен и песимистичен анализ за демографското бъдеще на София

Какви са прогнозите за демографското развитие на столицата и какви са тенденциите за няколко десетилетия напред, според Актуализиран анализ на демографското развитие и прогноза , разработена в три варианта за населението на Столичната  община по градоустройствени единици (ГЕ) за 2030-2040-2050 г.? Анализът е реализиран от общинското..

публикувано на 17.02.25 в 17:50

Близо с 10% поскъпват някои куриерски услуги от 1 март

Близо с 10% поскъпват някои куриерски услуги от 1 март. Две от най-големите компании въвеждат и нови правила при таксуването на най-леките пратки. От 1 март се въвежда 10% увеличение на цените за доставка на вътрешни и международни палетизирани пратки, което се налага по транспортно-логистични причини. Това потвърждава за БНТ една от водещите куриерски..

публикувано на 17.02.25 в 17:05
Илиана Балабанова

Има сфери, в които разликата между заплатите на жени и мъже е до 40%

Средната брутна заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете , показва изследване, направено за периода 2008-2022 г. от института "Зангадор" и представено на конференцията "Заплащане и равнопоставеност в България", организирана от Българска платформа към Европейско женско лоби (ЕЖЛ). Разликите във възнагражденията..

публикувано на 17.02.25 в 16:35
Юлия Мишкова – старши специалист по

Адаптираха два наръчника за климатичните промени за нуждите на българското образование

Образователната платформа prepodavame.bg адаптира два международни наръчника, създадени по инициатива на Office for Climate education (Офис за климатично образование) - международна организация под егидата на ЮНЕСКО със седалище във Франция, чиито цели са  да подкрепя образованието, свързано с климата чрез създаване на образователни ресурси и..

публикувано на 17.02.25 в 14:55

Banff Centre Mountain Film Festival отново в България

Banff Centre Mountain Film Festival в България - един от най-големите и най-престижни планинарски кино фестивали в света пристига за традиционна си първа спирка в страната ни - София. След провеждането му в градчето Банф, Канада през ноември 2024, най-добрите и отличени филми тръгват на световна обиколка, като посещават над 40 държави по целия..

публикувано на 17.02.25 в 14:26

Летище София работи нормално при зимни условия

Летище София работи нормално при зимни условия.  Пистата за излитане и кацане, рульожките за маневриране и перонът са почистени. Извършват се процедури против обледеняване на самолетите, уточняват от летището.  Препоръката към пътниците е да идват два часа преди полета си на съответния терминал на летището. През следващото денонощие в по-голямата..

публикувано на 17.02.25 в 14:16