Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Симулационен център за подобряване отношенията лекар - пациент ще отвори врати в София

Разговор с инициатора - кардиолога д-р Алдин Али

Д-р Алдин Али
Снимка: Личен архив

Основателят и председател на фондация "Здраве за България" д-р Алдин Али разказа в предаването "Ритъмът на столицата" какво го е провокирало да се замисли над необходимостта и да бъде създадена обучителна програма за подобряване на отношенията лекар-пациент.

Разказа, че след като се завършва медицина в Германия и се завръща в България, му прави впечатление отношението на пациентите към лекарите, но и обратното - отношението на лекарите към тях.

"Това беше една доста непозната за мен среда. Наблюдавайки какво се случва, видях, че съществува един конфликт, един проблем, върху който с години не беше работено - каза той. Вземайки предвид мненията и на двете страни, медикът се натъква на взаимни обвинения. - Виждах, че в този казус не съществува никакъв диалог. Очакваше се това само по себе си да се подобри, а аз мисля, че по-скоро трябва да се работи над този проблем. Фрапантното отношение на колеги в България към пациенти, както и жестоката агресия към медицински лица, на които съм ставал свидетел, ме провокираха да се замисля за всички онези пропуски в образователната и здравната ни система.  Именно затова създадох и фондация "Здраве за България", която цели да провокира дебати, конкретни решения и диалог между лекари и пациенти по тази наболяла тема."

Д-р Али е кардиолог, години наред e практикувал в Германия, включително и в едно от най-натоварените отделения по спешна помощ там. Смята, че би било полезно за в бъдеще да се работи с младото поколение лекари и да се обучават на основни техники на комуникация с пациентите, справяне с агресивни такива,  в кризисни ситуации, водене на разговори при донорски ситуации и други.

"За мен беше огромна изненада, че не съществува подобна програма в България, защото като студент в чужбина, имах 8 мобилни обучения в симулационен център с тази цел. Вкарваха ни в различни практически ситуации, в които можем да видим как въздействаме върху пациента, тъй като бяхме снимани в рамките на тези сценарии. След това получавахме обратна връзка от т.нар. „пациенти“ и можехме да се видим отстрани как въздействаме и къде грешим", разкри кардиологът.

В много от университетите съществуват "теоретични" часове, които са свободно избираеми, има и лекции на подобни теми, но акцентът не е достатъчен. 

"Колкото и в общественото пространство да се изтъква, че причината колегите да напускат страната е в заплащането, мисля, че това не е така. Напускат заради липсата на доверие между лекар и пациент и влошаващата се обстановка на работа - категоричен е д-р Алдин Али. - Преди да бъдем лекари, ние сме преди всичко хора, но в ролята си на специалисти ние много често се явяваме като последна инстанция за даден човек и живота му. Той търси от нас не само лечение, но и разбиране и подкрепа." 

Доколко отношенията лека-пациент в Германия са по-различни, ще чуете в разговора.

Какво ще представлява Симулационния център, който предстои да заработи у нас, каква семинари и обучения ще предоставя?

В момента се извършва обмен на опит с университети от Америка и Германия, за да бъде изградена програма за България. Очаква се и финансиране, за да стартира проектът в следващите месеци.

Още подробности може да чуете в разговора на Данаил Конов в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изчезват ли врабците

Броим врабчетата на 27.04  – интервю с Димитър Градинаров , експерт природозащита към „Българско дружество за защита на птиците“: "Идеята на кампанията е да привлечем вниманието към изчезването на врабчетата. Освен домашните са испанските, които гнездят в гнезда на щъркели и евентуално полските. Навремето имаше струпвания в крайните квартали,..

публикувано на 27.04.24 в 10:30
Андрей Илиев

Какво търси поколение зет

Конференцията Gen Z rEvolution e мястото, на което се срещат бизнсът и Gen Z – интервю с организатора, Андрей Илиев: "Mного е удовлетворяващо. Резултатите и разчупиха стигмата, и потвърдиха някои очаквания. Ако преди години младите не са имали толкова възможности, сега те са много. По-важното е работодателите да дадат възможност да бъдат..

публикувано на 27.04.24 в 09:48

Младите и ЕС

Трябва ли ЕС да включи младите хора при вземане на решения – интервюта с  Никол Делчева – председател на студентски Клуб „Европеистика“ към СУ ; ·   Виктор Михайлов и Искра Лазарова – членове на студентския Клуб „Европеистика“ към СУ : "В училище тези теми не се повдигаха. Влизането ми в специалност "Европеистика" ми помогна..

публикувано на 27.04.24 в 11:00

"Форум", 26.04.24: Негативни отражения на предсрочните избори върху икономиката

Завършваме поредицата от коментарни предавания с мненията на политолога Христо Панчугов и икономиста Георги Вулджев по актуалните теми: Отношенията в сглобката победиха нежеланието от предсрочни парламентарни избори. Загуба на доверие в някои партии, заради отпадане на гражданското участие в политически процес. Съучастието в..

публикувано на 26.04.24 в 19:10

Д-р Аспарух Илиев: Коклюшът е най-опасен за живота при новородените

Регистрираните случаи от коклюш в страната вече обхващат 21 области. Според здравните власти България вече е в условия на епидемия, но няма извънредна епидемична обстановка - такава, каквато помним преди години. Нека не забравяме, че паниката никога не е била добър съветник. Повече разум и осъзнатост в това, как да предпазим себе си и другите,..

публикувано на 26.04.24 в 17:25
Божидар Лалов (вляво) и Ивайло Симеонов

Коментарите на Божидар Лалов и Ивайло Симеонов

БНР-Радио София продължава "да отглежда" своите коментатори Божидар Лалов и Ивайло Симеонов вече и като тийнейджъри. В края и на този месец те изреждат какво ги е впечатлило. Божидар Лалов малко съжалява за провалената ротация в правителството. Смята, че предсрочните парламентарни избори са ненужни, защото трудно е да се надяваме на много по-различен..

публикувано на 26.04.24 в 16:52

Юрий Вълковски: Читалищата в малките и в големите населени места имат различни функции

Юрий Вълковски е директор на фондация „Народни читалища“, която е създадена през октомври 2023 г. Целта е подкрепа за възраждането на българските читалища. Пред Радио София той заяви, че днес знаем много малко за читалищата у нас. „Читалищата в София са едно, читалищата в малките села са друго, читалищата в средни като големина градове, са..

публикувано на 26.04.24 в 16:19