В изявление по повод втората годишнина от войната в Украйна американският президент днес каза, че ще бъдат обявени над 500 нови санкции срещу Русия заради войната в Украйна и заради смъртта на Алексей Навални.
Все още няма конкретна официална информация, тя ще дойде от финансовото министерство по-късно днес. Очаква се това да са санкции спрямо руския военнопромишлен комплекс и компании в трети страни, от които Кремъл се облагодетелства, както и хора, свързани със затвора, където е бил Навални. Санкциите се очаква да са в партньорство с други страни.
Вчера Байдън каза, че се е срещнал с Юлия и Дария в Сан Франциско. На срещата американският президент е отправил съболезнованията си и е изразил възхищението си от невероятния кураж на Навални да се бори срещу корупцията и „за свободна и демократична Русия, в която силата на закона важи еднакво за всички.“
За Байдън руският президент Владимир Путин е отговорен за смъртта на Навални и за това ще има санкции.
Белия дом и демократи законодатели искат да видят пакета приет, като случващото се им помага да илюстрират спешната нужда от това. Последните развития на фронта и последните новини показват мощта, срещу която е изправена Украйна – Русия с помощта на друга държави. Апелът е да се действа, защото в противен случай Русия ще превземе Украйна.
Забавянето идва от разцеплението по темата в редиците на републиканците. Някои републиканци не са поддръжници на помощ за Украйна, но все по-ясна стават възможните последствия. Например превземането на Украйна от Русия може да даде зелена светлина на Китай да навлезе в Тайван. В същото време има и конгресмени като сенаторите Рон Джонсън, за които Украйна е загубена кауза.
Но това пък е в разрез с обществените нагласи.
Допитване на YouGov oт този месец показва, че 9% смятат, че Украйна ще загуби в следващата година. Предстои да видим дали последните развития около Русия и общественото мнение ще дадат тласък за приемане на помощта.
Камарата на представителите се връща от ваканция на 28 февруари, когато основната работа вероятно ще е бъде гласуване на бюджет на правителството. Законодателите ще имат по-малко от седмица да гласуват бюджет, за да предотвратят т.нар. shutdown.
От началото на конфликта Вашингтон подчертава подкрепата си за Израел с мотива, че има право да се защитава. Конкретно тази седмица американската страна аргументира ветото си в Съвета за сигурност на ООН с това, че подобна резолюция "би изпратила грешно послание на Хамас" и би подкопала преговорите за по-мащабен план за мир. Америка си навлече критика за това като се постави в изолирана позиция по въпроса. Страни партньори са за незабавно спиране на огъня в конфликт, в който според здравното министерство в Газа са загинали над 29 хиляди души.
От тук се изпращат и все по-настойчиви сигнали към Израел по въпроси като например за хуманитарна помощ и цивилни жертви. Администрацията на Байдън иска да види подобряване в действията на Израел в тази посока и като това не се случва се усеща едно губене на търпение.
Как точно се усеща? Щатите наложиха вето на резолюцията за спиране на огъня в Газа, но предложиха своя, в която поискаха временно спиране на огъня веднага щом това стане възможно при условие, че всички заложници са освободени. В новата проекторезолюция има искане за вдигане на бариерите за хуманитарна помощ в Газа. Не е ясно кога тази резолюция ще се гласува, но пък е ясно, че искането за спиране на огъня от Израел е стъпка към промяна в риториката на Щатите спрямо Бенямин Нетаняху.
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..
Festeaval – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..