Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нови санкции на САЩ срещу Русия заради войната в Украйна и смъртта на Навални

Снимка: ЕПА/БГНЕС

В изявление по повод втората годишнина от войната в Украйна американският президент днес каза, че ще бъдат обявени над 500 нови санкции срещу Русия заради войната в Украйна и заради смъртта на Алексей Навални.

Все още няма конкретна официална информация, тя ще дойде от финансовото министерство по-късно днес. Очаква се това да са санкции спрямо руския военнопромишлен комплекс и компании в трети страни, от които Кремъл се облагодетелства, както и хора, свързани със затвора, където е бил Навални. Санкциите се очаква да са в партньорство с други страни.

Вчера Байдън каза, че се е срещнал с Юлия и Дария в Сан Франциско. На срещата американският президент е отправил съболезнованията си и е изразил възхищението си от невероятния кураж на Навални да се бори срещу корупцията и „за свободна и демократична Русия, в която силата на закона важи еднакво за всички.“

За Байдън руският президент Владимир Путин е отговорен за смъртта на Навални и за това ще има санкции.

  • Новините, свързани с войната на Русия срещу Украйна, показват, че нуждата от външна помощ за Украйна е крайно необходима в навечерието на втората годишнина от агресията на Кремъл. От една страна имаме загуби за украинските сили, от друга има притеснения за това, че Иран може да даде балистични ракети на Русия, които да се използват срещу украински граждани. Тези притеснения се появиха след новина на Ройтерс от тази седмица. Все още няма официално потвърждение на информацията. Официално Вашингтон казва, че не са видели да има пренос на ракети от Иран до Русия, но не изключват да има план това да се случи.

Белия дом и демократи законодатели искат да видят пакета приет, като случващото се им помага да илюстрират спешната нужда от това. Последните развития на фронта и последните новини показват мощта, срещу която е изправена Украйна – Русия с помощта на друга държави. Апелът е да се действа, защото в противен случай Русия ще превземе Украйна.

Забавянето идва от разцеплението по темата в редиците на републиканците. Някои републиканци не са поддръжници на помощ за Украйна, но все по-ясна стават възможните последствия. Например превземането на Украйна от Русия може да даде зелена светлина на Китай да навлезе в Тайван. В същото време има и конгресмени като сенаторите Рон Джонсън, за които Украйна е загубена кауза.
Но това пък е в разрез с обществените нагласи. 

Допитване на YouGov oт този месец показва, че 9% смятат, че Украйна ще загуби в следващата година.  Предстои да видим дали последните развития около Русия и общественото мнение ще дадат тласък за приемане на помощта.

Камарата на представителите се връща от ваканция на 28 февруари, когато основната работа вероятно ще е бъде гласуване на бюджет на правителството. Законодателите ще имат по-малко от седмица да гласуват бюджет, за да предотвратят т.нар. shutdown.

  • Тази седмица Съединените щати наложиха вето на резолюция в Съвета за сигурност на ООН за спиране на огъня в конфликта Израел-Хамас. Това породи критики от международни организации заради бедстващата ситуация в Газа. В същото време в Щатите могат да се видят протести, настояващи Белия дом да започне да говори за спиране на огъня. 

От началото на конфликта Вашингтон подчертава подкрепата си за Израел с мотива, че има право да се защитава. Конкретно тази седмица американската страна аргументира ветото си в Съвета за сигурност на ООН с това, че подобна резолюция "би изпратила грешно послание на Хамас" и би подкопала преговорите за по-мащабен план за мир. Америка си навлече критика за това като се постави в изолирана позиция по въпроса. Страни партньори са за незабавно спиране на огъня в конфликт, в който според здравното министерство в Газа са загинали над 29 хиляди души.

От тук се изпращат и все по-настойчиви сигнали към Израел по въпроси като например за хуманитарна помощ и цивилни жертви. Администрацията на Байдън иска да види подобряване в действията на Израел в тази посока и като това не се случва се усеща едно губене на търпение. 

Как точно се усеща? Щатите наложиха вето на резолюцията за спиране на огъня в Газа, но предложиха своя, в която поискаха временно спиране на огъня веднага щом това стане възможно при условие, че всички заложници са освободени. В новата проекторезолюция има искане за вдигане на бариерите за хуманитарна помощ в Газа. Не е ясно кога тази резолюция ще се гласува, но пък е ясно, че искането за спиране на огъня от Израел е стъпка към промяна в риториката на Щатите спрямо Бенямин Нетаняху.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35

Жажда за чаена култура

Festeaval  – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..

публикувано на 22.02.25 в 09:36