Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Едва 20% от украинските деца са приобщени към българската образователната система

Мария Янкова
Снимка: Елисавета Белеганска

Две години след началото на агресията на Русия в Украйна и последвалата бежанска вълна у нас и в Европа, децата и семействата продължават да се интегрират в българското общество.

От около 53 300 украински граждани в България приблизително 40 на сто са деца, изтъкна БНР-Радио София Мария Янкова, директор "Образование" в УНИЦЕФ.

В български училища за записани 3800 от украинските деца.

80 на сто от децата и младежите обаче не са приобщени към българската образователна система. Сред причините са: някои продължават да учат онлайн към украински учебни заведения; някои вярват, че войната ще приключи във всеки един момент и очакват да се върнат в родината си; съществуват разлики в образователните системи; при изпълнение на програмата за настаняване се обособиха по-големи общности на места, където няма достатъчно училища или възможности за работа.

България е сред държавите с най-малък процент деца, включени в образователната система на приемащата страна.


Снимка: unicef.org

Янкова припомни кампанията „Добре дошли в училище“ от 2022 г.

Тогава са информирани семействата за стъпките за записване в детска градина и училище, както и за позитивите от това - получаване на европейска диплома, обучение по български език, друга подкрепа и т.н.

"Това беше възможност децата и младежите да рестартират живота си, да имат нормалност, спокойствие, нови приятелства, социализация – посочи Мария Янкова. – От друга страна кризата с бежанците показа някои латентни недостатъци в българската образователна система."

Тя не скри, че са получавали сигнали за тормоз в училище, език на омразата, дискриминация.

"Може би трябваше предварителна информация и подготовка на родители и деца по темата."

След 2 години война отговорът на кризата преминава от хуманитарен в интеграционен подход. Подкрепата, оказвана в т.нар. „сини точки“, вече се трансформира в помощ и услуги през институции на общините.

В момента представители на УНИЦЕФ има в украинските градове Киев, Лвов, Одеса, Днипро, Полтава, Николаев и Харков, където предоставят хуманитарна помощ и подкрепа на децата и семействата им. 

Чуйте разговора на Невена Николова.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуственият интелект и здравеопазването

Изкуственият интелект става нещо все по-всеобхватно и намира приложение във все повече сфери. През последните години той значително навлезе и в здравеопазването. „Да кажеш, че изкуственият интелект участва в нещо е като преди 20 години да кажеш, че софтуер участва в нещо“, смята Георги Къдрев – съосновател на две от революционните компании в..

публикувано на 26.07.24 в 18:24

Интересуват ли се младите хора от политическите процеси у нас?

В предаването "Ритъмът на столицата“ ще се спрем върху резултатите представени от Академията за младежко участие. В рамките на последните две години там разработиха много интересен проект, който вдъхнови младежи между 15 и 25 години от цялата страна, да се запознаят с политическите процеси у нас и по един или друг начин да вземат участие в тях...

публикувано на 26.07.24 в 17:22

Протест срещу строителството на 16-етажна сграда в София

Днес се проведе протест при старата баня „Ситняково“, заради намерението на мястото да бъде построена 16-етажна сграда. Недоволните граждани се събраха на ъгъла на ул. „Хан Омуртаг" и бул. „Ситняково“. Вече има одобрена заповед за строеж на 50-метровата сграда на мястото на бившата баня „Ситняково“, а според протестиращите всичко е станало..

публикувано на 26.07.24 в 16:11

Датите за ваканциите и матурите през новата учебна година

Две по-дълги ваканции през новата учебна година предлага Министерство на образованието и науката (МОН). Той е публикуван за обществено обсъждане на сайта на ведомството и е отворен за становища и предложения от всички заинтересовани страни. В календара са отразени изискванията за точно определен брой учебни дни за отделните випуски...

публикувано на 26.07.24 в 15:50

Столичният общински съвет одобри сливането на Четвърта и Втора МБАЛ

Столичният общински съвет одобри сливането на Втора и Четвърта градска болница. Процесът по обединението ще отнеме поне 6 месеца, като предстои общинските съветници да подкрепят финансово със серия от доклади Втора – МБАЛ, която ще приеме медицинските специалисти и отделения от Четвърта. След емоционални изказвания през вчерашния ден и..

публикувано на 26.07.24 в 15:31

Взривовете в Елин Пелин затихват

Около 18:30 часа в четвъртък, в складове на фирма за фойерверки и други пиротехнически средства между град Елин Пелин и едноименната гара Елин Пелин избухна голям пожар и последваха взривове. Двама души пострадаха, единият от тях по-късно почина, в следствие на изгарянията. Това е доц. д-р Петър Шишков - преподавател в Минно-геоложкия..

публикувано на 26.07.24 в 14:41
Диана Иванова с усмивка показва как прави загрявки преди да тръгне към планината

Диана Иванова - приключенец, млад пътешественик, обичащ пъстротата

Диана Иванова е пътешественик и приключенец с афинитет към планината. Тя направи своя дебют като гост в предаването "Добър вечер, София“, където разказа своите вълнуващи истории, донесе ни и своя книга със стихове, вдъхновени от пътешествията ѝ. Тя самата представи себе си така: “Аз съм приключенец, млад човек, който обича пъстротата,..

публикувано на 26.07.24 в 14:05