Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Каква е разликата в заплащането между мъжете и жените у нас?

Зорница Славова от ИПИ в "Ритъмът на столицата"

Снимка: Ройтерс

Разликата в заплащането между жените и мъжете е резултат от множество различни фактори, които са изключително свързани и с участието на жените на пазара на труда.

Според последните данни на Националния статистически институт (НСИ) разликата достига 12,6 процента в полза на заплащането при мъжете през 2022 година, спрямо предходната година. Това увеличение е с 0,6 пункта, но като цяло през последното десетилетие тази величина е доста нестабилна и се движи между 12 и 15%. Трябва да се отбележи, че България е сред страните членки с по-ниска от средната за ЕС разлика в заплащането по пол.

В почти всички икономически дейности мъжете получават по-високи заплати, като най-голяма продължава да е разликата във финансовия сектор, където жените получават с една трета по-ниски заплати.

Разговор по темата в предаването "Ритъмът на столицата" с  Зорница Славова от Института за пазарна икономика(ИПИ).

Тя отбеляза като положително обстоятелството, че тази разлика в заплащането варира и това не е толкова показателно за влошаването на пазара на труда.

Всъщност, спрямо преди 2 десетилетия тази разлика в заплащането доста намалява. Тогава тя е близо 20%, докато през последните години се движи между 12 и 15 %, като за 2022 година е 12, 6 процента, направи съпоставка Славова.

"Разликата в заплащането може да се види през няколко фактора. Първият е икономическата дейност и тип заетост, най-голяма е във финансовия сектор, в преработващата промишленост и IT сектора, но има и такива сектори, макар и ограничени като бройка, в които заплащането при жените е по-високо. Един такъв сектор е строителството, където повечето нискоквалифициран труд се изпълнява от мъже, като жените в тази дейност са на по-високи или ръководни позиции. Все още има и сектори, в които доминират мъже или жени и то в различни позиции - например в здравеопазването, където медицинските сестри повечето са жени. Преобладаващият дял от заетите в педагогиката също е от жени", посочи експертът. Тя допълни, че разликата в ролята на половете на пазара на труда може да се види и на регионално ниво, където има цели региони в които жените много по-малко участват на пазара на труда. Такъв е предимно Североизточният регион – Търговище, Добрич, Шумен, като там икономическата активност при жените е много по-малка от тази при мъжете.


Има и региони, в които тази разлика е доста малка. Такъв е Югозападният регион - Благоевград, в който е и столицата София, тоест в по силните икономически центрове по-голяма част от жените са заети. В Североизточния регион, където е най-малка заетостта при жените, населението се характеризира с по-ниско образование, предимно селско е, съществува и по-висок дял на етническите малцинства, анализира експертът.

Според Зорница Славова, образованието е друг съществен фактор, който определя разликата в заплащането по пол.

При хората с висше образование заетостта при жените дори е по-висока от тази при мъжете, докато с намаляване на степента на образование, участието на жените на пазара на труда е все по-малко. При хората с начално и по-ниско образование разликата между мъжката и женската активност е 10 пр. п., а при всяка степен на нарастване на образованието тази разлика се стопява.

По думите й изнесените данни много ясно показват, че образованието е ключ към равнопоставеността.

В разликата на заплащането България стои сравнително добре, в близост до средната за ЕС, но все пак под нея. През последните години страната ни е с най-висок дял на жените работещи в IT сектора, а той е сред най-високо платените за страната и за Европейския съюз, посочи още Зорница Славова.

Чуйте още аспекти по темата в разговора на Невена Николова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ландарт творбите на Вивия Ники са кратковременни, но посланията им се помнят

" Делфинът , изрисуван в една от преспите до Черни връх, е да зарадва зарадва туристите, но по-голямата цел е да ни вдъхнови за промяна в мисленето на нас, хората. Ние сме в неразривна връзка с природата. В момента се намираме в екологична катастрофа." Това коментира пред БНР-Радио София художничката Вивия Ники , която е автор на..

публикувано на 02.07.24 в 12:49
Снимки: Comic Con Bulgaria

Два дни фестивал в София с поп култура, филмови звезди, аниме, гейминг, косплей

След като миналогодишното издание на Aniventure Comic Con беше открито от Мария Бакалова , този юли българската актриса с пробив в Холивуд отново ще се срещне с феновете си. Фестивалът Aniventure Comic Con 2024 ще се проведе тази уикенд - на 6 и 7 юли , във всички големи зали на Интер Експо Център и отново ще привлече почитателите на..

публикувано на 02.07.24 в 11:23

17-годишните младежи ще могат да шофират, но само с придружител?

17-годишните младежи с шофьорски книжки ще могат да шофират, но само с придружител, предвиждат одобрените от правителството промени в Закона за движение по пътищата. Целта е да трупат опит чрез шофиране с придружител още от 17-годишна възраст. Според председателя на Съюза на преподавателите по автомото подготовка Йонко Иванов, през..

публикувано на 02.07.24 в 10:49

Слънчево начало на деня, привечер - гръмотевични бури

Днес в по-голямата част от страна ще бъде предимно слънчево и горещо. След обяд и вечерта над Западна и Централна Българи ще се развива купесто-дъждовна облачност, ще има краткотрайни валежи, гръмотевични бури и градушки, съобщиха от НИМХ. По-интензивни ще са явленията в Северозападна България. Ще духа слаб до умерен вятър от юг-югоизток. Вечерта вятърът..

публикувано на 02.07.24 в 07:35

Център към МТСП дава сертификат за дигитални умения, важи за целия ЕС

Над 14 000 души завършиха обучения по дигитални умения от началото на 2024 г. до момента и получиха сертификати от Центъра за развитие на човешките ресурси и регионални инициативи (ЦРЧРРИ). Курсовете се провеждат по проект на Министерството на труда и социалната политика, финансиран по Националния план за възстановяване и устойчивост...

публикувано на 01.07.24 в 18:42

Да намалим еднократната пластмаса в България този месец

За поредна година в България започва инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July . Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба . " Пластмасата е гениално изобретение. Спасила е животи в медицината – коментира пред БНР-Радио..

публикувано на 01.07.24 в 18:05
Санирането вече не е достатъчно за добра енергийна ефективност на сградата

Пасивните сгради в България са по-малко от 100, те са с най-висок клас на енергийна ефективност

От началото на 2024 г. влезе в сила актуализация на Наредбата за енергийна ефективност, според която всички нови сгради трябва да са почти нулево ефективни . Оказва се, че повечето сгради, строени през последните 10-20 г. не отговарят на заложените стандарти, да не говорим за по-старото строителство. Това коментира пред БНР-Радио София..

публикувано на 01.07.24 в 15:44