Наградата на Българската асоциация по информационни технологии (БАИТ) за 2023 година в категория "Публична администрация" бе присъдена на кмета на Община Чавдар Григор Даулов за проекта "Туристически портал на село Чавдар".
За първи път от близо 10 години призът в тази категория е присъден на община.
"Това е една награда, зад която стоят много усилия, много работа на голям екип. Потърсихме възможност да бъдем представени онлайн по един адекватен начин, свързан със съвременния живот и социални медии", посочи пред БНР-Радио София кметът Григор Даулов. И допълни, че порталът показва цялото лице на Община Чавдар, с цялата информация която може да бъде намерена за публичните и частните услуги, която е представена ненатрапчиво и атрактивно за посетителите на сайта.
"Наистина се радвам, че една от най-малките общини получи тази награда. Това е висока чест, която приемам и като голяма отговорност. Това е само една от крачките, които са направени. Този портал ще бъде надграждан през годините, ще подготвим и мобилно приложение", поясни кметът, изразявайки благодарност към целия екип, реализирал иновативната идея.
Така се комуникира със съвременната аудитория. Днес туристът търси преживявания, не просто една суха информация за природни забележителности или туристически обекти. Търси начин да съпреживее емоцията, свързана с тези обекти, подчерта Даулов.
"Успехът на с. Чавдар започва дълги години назад с последователността на целите, които си поставяме. От значение е добрият, постоянен екип, защото всичко това е плод на екипна работа. Търсим собственото си лице, без да копираме готови модели, а когато намериш себе си, това се усеща от хората и посетителите на съответното място - убеден е кметът. - Ако има рай, той се намира в България. Ако има рай в България, той се намира тук", гласи девизът на Община Чавдар. Как се поддържа устойчива местна власт в условия на пандемия, политическа нестабилност, инфлация и месеци без приет бюджет?
Снимка: Светлозар Желев
"И Чавдар и останалите общини показахме, че сме устойчив стълб на държавността, защото удържахме всякакви възможни кризи, което показва, че местната власт е един надежден партньор на обществото и в централното управление на държавите политики", изтъкна Григор Даулов.
Обменът на идеи и опит с отделните общини в страната е динамичен чрез различни форуми, както и чрез Сдружението на общините, което е един добър посредник в тази дейност, разкри още кметът. По думите му, обменят се идеи, но всяка община има свой индивидуален път на развитие. Общите административни проблеми се опитват да ги решават заедно, но всяка една община според собствените си културни, исторически, социални и икономически дадености, взима решения за местните си политики.
Като един от основните фактори за благоприятното развитие на общината, кметът посочи ниското ниво на безработица в с. Чавдар, което е по-ниско от средното за страната и за Софийска област.
"В Средногорския регион се намират 4 от най-големите индустриални предприятия в България, които генерират голям процент БВП, между 5 и 10 % - това е основната причина", посочи още Даулов.
Снимка: Община Чавдар
Сред приоритетите на ръководството на Общината са развитието на културата и образованието, чрез постоянни инвестиции в образователната и културната сфера.
"Имаме широка палитра от събития, които освен забавления и културни развлечения за нашите гости и жители, дават и една добавена стойност за местната икономика", увери кметът Григор Даулов. В културния календар на община Чавдар са заложени събития като Празника на общината, Месец на книгата, фолклорни фестивали и други, Фестивал на настолните игри, а също и предстоящият през лятото Мото-рок събитие, което ще събере гости от цял свят.
Още интересни аспекти за заплануваните и предстоящи дейности в Община Чавдар чуйте в разговора на Данаил Конов.Чрез изложбата „Готови ли сте за…/Разкази по… Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага на посетителите съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината. Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми под напора на историческите промени, моди и политически решения...
Хлябът има огромна символика в нашата култура и е събирателен образ на почти всички традиционни ценности, казва Атанаска Терзийска от “Мрежа хлебни къщи София ”. Пред Радио София тя обясни, че има определени характеристики на обредните хлябове - те трябва да бъдат замесени с бяло брашно, което се пресява три пъти. Освен това се приготвя с домашен..
Над 30 000 дръвчета са засадени на територията на Столичната община през 2024 г. Отчетен е и 30% ръст на дърветата, които са прихванати след засаждане, заради подобрения в поливните дейности. Повече от 1 000 едроразмерни дървета са засадени през 2024 г. - от общо 4200 нови в градската среда, съобщава БГНЕС. През пролетта са засадени 700 дървета..
През днешния ден в Столичната община, започват преговорите за подписване на Колективния трудов договор между работниците и ръководството на столичния „Автотранспорт“. Новината беше обявена в петък от кмета на София Васил Терзиев, който се срещна с протестиращите от столичния автотранспорт. Тогава столичният градоначалник увери, че заплатите и..
В ранните часове на деня от запад-северозапад облачността ще продължи да се увеличава, но все още ще е без валежи. Над източните райони ще преобладава ясно време. Ще духа до умерен южен вятър. Минималните температури ще са предимно между минус 3° и 2°, в София – около минус 4°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През..
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.