Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България продължава да изостава в профилактиката срещу HPV?

Доц. д-р Йорданка Узунова пред Радио София

Снимка: hpv-shield.ch

Отбелязваме празничния 8 март с препоръката да бъдем по-отговорни към здравето ни и да се грижим за себе си след като сме проучили достоверни източници на информация, чрез които да формираме мнение по дадена тема. 

Статистическите данни затвърждават ниската профилактична култура на българите, като днес на фокус са жените.  

У нас всеки ден две жени губят живота си в резултат на рак на маточната шийка, а всяка година той е причина за смърт при 8-10 на 100 000 жени. Това превръща рака на маточната шийка във втората причина за смърт при млади жени след рака на гърдата. Причинител на рака на маточната шийка най-често е някой от високо рисковите типове на човешкия папилома вирус, HPV, който може да съществува в тялото ни и без да предизвика онкологични заболявания. 

По данни на Националния статистически институт, през последните години случаите на рак на маточната шийка в България се увеличават, въпреки че има изключително бързо решение, което може да предотврати заболяването - ваксината

След успешния старт през 2013 г на Национална програма за първична профилактика на рака на маточната шийка, насочена към ваксинация на млади момичета, при които резултатите показват дори елиминиране на някои карциноми на половите органи в отделни страни по света, България констатира през миналата година едва 1,5 % покритие на имунизационния обхват

Причините за този рязък спад коментира доц. д-р Йорданка Узунова, началник на Клиниката по педиатрия в болница "Лозенец", която е член на Българска педиатрична асоциация. Тя е част и от екипа на HPV-коалиция, учредена през началото на миналата година, с която се цели да се променят обществените нагласи към ваксинацията.

 С доц. Узунова разговаряме за стигмата, наложена върху ваксината, предпазваща от папиломавирусните заболявания и конкретно за Националната програма, прилагаща се сред момичета на възраст от 10-14 г.

В отговор към нас от Министерството на здравеопазването посочиха, че в момента тече процес на събиране на предложения и становища от експертни медицински съвети и дружества относно обхвата на новата програма, целеви групи, начин на изпълнение, комуникация. Настоящата ще приключи през тази година, а тя е трета поред и е първата програма у нас, чрез която е въведено заплащане на препоръчителна имунизация с публични средства, без да се вменява задължение, а се дава право на избор на гражданите. 

Доц. Йорданка Узунова

Тя уточни, че папилома вирусът има щамове, които са силно патогенни, които се свързват с много видове рак. Освен ракът на шийката на матката, който 100% е свързан с човешкия папилома вирус, с него до голяма степен са свързани ракът на пениса, на вулвата, на ануса, на ларинкса и други.

"Значимостта на човешкия папилома вирус като причинител на голяма част от карциномите и то тежко лечимите е доказана", отбеляза специалистът.

Хиляда жени годишно заболяват от рак на шийката на матката и все още от него има висока смъртност в България.

"Единственият начин да се профилактира ракът на шийката на матката е чрез ваксина и със скрининговите тестове, които трябва да се правят на всички млади жени, като най-добре това да става през пет до десет години, но много по-важното и силно профилактично действие е това на ваксинацията", бе категорична доц. Узунова.

По думите ѝ в страната ни има възможност да прилагаме една от най-модерните ваксини с доказана ефективност и безопасност, чрез Националната програма по профилактика на шийката на матката.

"Тя започна преди 10 години, препоръчително при момичета на възраст 13-14 години, през първата година имаше покритие от 20% сред младите жени, след което се получи някакво благополучие и отрицание на тази ваксина в обществото, неизвестно по каква причина", отбеляза тя.

В момента програмата е разширена, обхваща момичета от 10 до 14 годишна възраст.

Доц. Узунова изрази надежда Националната програма да продължи.

"Нашето желание е да разширим възрастовия диапазон до 18 години, ако е възможно да се включат и момчета, но това е въпрос на преговори в бъдеще. В момента се ваксинират безплатно момичета между 10 и 14 години. Всеки общопрактитуващ лекар има възможността да постави тази ваксина", посочи тя.

Чуйте още конкретика в разговора на Златина Петкова.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Походът за свобода ще се проведе в България за 10-а година

Походът на свободата е поход срещу експлоатацията и трафика на хора

Моника Николова от фондация "А21", радетел за права на хората в борбата с трафика на хора, разказа в предаването „Ритъмът на столицата“ за предстоящия  Поход на свободата, който ще се състои на 19 октомври . По думите ѝ, това е глобално събитие, което фондацията реализира вече 10 години. Той обединява хората от много държави и се провежда като..

публикувано на 02.10.24 в 17:40

Децата, записани в градина, се увеличават с близо 10% за две години

Децата, записани в детска градина, се увеличават с близо 10% през последните две години и достигат до 88% през учебната 2023/2024. Това съобщи министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков , който даде начало на дейностите по проекта на МОН „Силен старт“. Финансиране по проекта ще получават 1500 градини и училища с предучилищни групи за..

публикувано на 02.10.24 в 16:34
Кадър от „Границите на Европа“

Документалният филм "Границите на Европа" изобличава лицемерието на Запада към работниците мигранти

Защо хора от Източна Европа са съгласни да си тръгнат от своята родина и да търсят по-добро заплащане на Запад при положение, че условията, в които живеят и работят там, могат да бъдат много сурови? Оправдани ли са рискът и изпитанията заради по-високото заплащане? Това е тема, която е актуална за България и други страни от години. По..

публикувано на 02.10.24 в 16:12

"Топлофикация-София" е в готовност за новия отоплителен сезон

От "Топлофикация-София" имат готовност да дадат начало на новия отоплителен сезон от началото на октомври, съобщават от дружеството. Според изискванията, за да започне масово включване на централното отопление, е необходимо да бъдат отчетени три последователни дни със средноденонощна температура по-ниска от 12 градуса и прогноза от НИМХ за трайно..

публикувано на 02.10.24 в 15:35

Състоянието на жената, скочила от 3-тия етаж при пожар в София, остава тежко

Жената, която заради пожар скочи от третия етаж на къща в центъра на София, е настанена в клиниката по изгаряния в болница "Пирогов" в тежко състояние.  Това съобщиха за БНР от лечебното заведение. Жена е в тежко състояние в "Пирогов" след пожар в София Тя е с обширни изгаряния и през следващите дни, когато състоянието й бъде стабилизирано,..

публикувано на 02.10.24 в 15:16
Пламен Димитров

Пламен Димитров: От Близкия Изток сериозна заплаха е "оръжието на слабия"

В момента големият риск, свързан с конфликта в Близкия Изток, е обусловен от голямото неравновесие . Израел се окуражи от победите си и пристъпи към сухоземна акция. Очевидно е технологичното му превъзходство над "Хизбула". Рискът е именно в това - възможно е другата страна в конфликта да прибегне до оръжието на слабия – терористичните атаки . И..

публикувано на 02.10.24 в 15:15

“Интуиция” - музикалният проект, който разкрива скритите таланти на деца с аутизъм

“Интуиция” е музикален проект на Мирян Колев, в който активно участват пет деца от аутистичния спектър, чрез метода на съвместното интуитивно музициране. Албумът, записан и селектиран от музиканта, ще бъде представен в София и Велико Търново през октомври 2024 г. Чрез изразните средства на интуитивното музициране и свободната импровизация заедно..

публикувано на 02.10.24 в 14:39