Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Генеративният изкуствен интелект" е мотото на Световния ден на потребителя - 15 март

Какви са рисковете и възможностите на дигиталния пазар? Чуйте!

Снимка: Радио София

15 март е Световният ден на потребителя. Тази година той преминава под мотото "Генеративният изкуствен интелект"

Неслучайно "Потребителският интернационал", в който влизат повече от 200 организации от над 100 страни, избра тази остро актуална тема за честването на датата, превърнала се в знакова за припомняне на правата на потребителите.

Разговор за рисковете и възможностите за потребителите и за бизнесите, за предизвикателствата пред законотворците, контролните органи и институциите да регулират изкуствения интелект и да защитят потребителите. Събеседник по темата в предаването “Ритъмът на столицата“ беше Габриела Руменова от платформата "Ние, потребителите“, която съобщи за поредното предизвикателство на дигиталния пазар, което поставя въпроса както за рисковете, така и за възможностите пред потребителите, бизнеса, дори и пред институциите, призвани да бъдат арбитър между двете страни и да ги подпомагат.

“Когато говорим за потребителско законодателство, ние не твърдим, че потребителите имат безкрайно много права и никакви задължения или пък, че търговците са длъжни да изпълняват всяка представа и желание на потребителите. Дигиталният пазар е нещо огромно, наднационално, той дава много възможности и достъп до стоки и услуги, които не можем да открием на национално ниво в търговската мрежа, което е плюс, но тук се крият и рискове“, посочи Руменова.

"Рисковете са от типа на нелоялни търговски практики, заблуди за условията на сделката, за качествата и характеристиките на продуктите, които се предлагат и множество измами - в тази посока се насочваме, когато говорим и за изкуствения интелект – страхът да не попаднем на измама“, поясни още тя.

"С развитието на изкуствения интелект за нас ще става все по-трудно да различаваме истинското от фалшивото, затова със сигурност ще трябва да бъдем подпомогнати от организациите, чиято функция е да защитават правата ни и да ни държат информирани за всичко случващо се на пазара, но и ние самите трябва да бъдем активни и много бдителни, когато към нас са адресирани послания чрез видеа и изображения, нужно е да проверяваме, особено когато са намесени популярни лица, ползващи се с висока степен на доверие в обществото", призова Габриела Руменова.

Какво следва да предприеме обикновеният потребител и може ли той са бъде сигурен в истинността на дадена реклама или стока?

„На този етап докато все още липсва закон за изкуствения интелект, моята препоръка е да изградим един механизъм, когато видим едно съобщение и то ни се струва леко съмнително, да сме критични към такъв тип информация“, подчерта тя.

Възможностите дадени от изкуствения интелект

"Възможностите винаги се крият в намеренията, начинът ,по който се използва една технология. Тук призоваваме всички, които ще използват тази тенология в своята дейност да бъдат добронамерени, не случайно мотото е „Честен и отговорен ИИ“. Това е нещо, към което би трябвало всички да се стремим, категорични са от платформата „Ние потребителите“.

Още аспекти чуйте в разговора на Елена Пъневска в звуковия файл.


По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Бохемски куиз - История на София

Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата?  Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември. 

публикувано на 21.12.24 в 15:00

Адресите на любовта - княз Батенберг

Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...

публикувано на 21.12.24 в 14:00
доктор Стамен Григоров

Историята оживява - доктор Стамен Григоров, част втора - лек срещу туберкулоза

В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:

обновено на 21.12.24 в 11:32
Поетите

В изкуството няма формула: всичко става с четене

Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит?  Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите?  Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция.  Събеседник по темата ни е Диана..

публикувано на 21.12.24 в 11:30

Коледните дни са по-хубави с музика

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..

публикувано на 21.12.24 в 10:32
Десислава Иванова с кенийски деца

Инфлуенсър не е, който пише за нещо, а когато може да обедини хора, за да направи добро

С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..

публикувано на 21.12.24 в 10:30

Организация на движението на столичния градския транспорт за коледните и новогодишните празници

На 23.12.2024, 27.12.2024, 30.12.2024, 31.12.2024 и 02.01.2025 г., 03.01.2025 г., голяма част от линиите на столичния градски транспорт ще работят по празнични разписания, съобщиха от Столичната община. Изключение правят следните линии, които ще работят по делнични разписания: -   Метролинии 1, 2, 3 и 4 -   Автобусни линии № Х9,..

публикувано на 20.12.24 в 19:05