Медицинският хеликоптер за спешна помощ по въздух осъществи първия си тренировъчен полет. Машината излетя от авиобазата на Главна дирекция "Гранична полиция", кацна на болничната площадка на болница "Св. Екатерина", след което се върна обратно в базата.
На тренировката присъства и транспортният министър Георги Гвоздейков, който съобщи, че "България Хели Мед Сървиз" вече има сертификат за авиационен оператор с одобрение за спешна медицинска помощ по въздух.
Хеликоптерът излетя от въздушната база на Гранична полиция минути преди 12 часа днес.
Целта на демонстрацията беше да покаже, че авиационният оператор може да експлоатира. Оттук-нататък предстои да приключат всички процедури, които се изискват по регламент, заяви транспортният министър Георги Гвоздейков.
"Приключване на обучението на пилотите по регламент, които трябва да направят точно на този хеликоптер. И след като всеки от обучените пилоти направи определените часове, мисля, че десет часа на пилот, означава, че хеликоптерът вече може да бъде въведен в експлоатация или може да изпълнява мисии... Предстои надграждането на самата система, доставката на втория хеликоптер. Работи се усилено върху подготовката на второто - оперативна база, която ще бъде на територията на град Сливен -летище "Бършен", поясни той.
"Хелимед сървиз" прави собствена организация за обучение на пилоти, каза още транспортният министър и припомни, че до края на годината страната ни ще получи още два хеликоптера.
"Вторият хеликоптер ще пристигне през юни. Той е плануван за оперативната база в Сливен, и третият хеликоптер ще пристигне в средата на декември месец, който ще обслужва Северна България, ще бъде с база Долна Митрополия", уточни Гвоздейков.
Пилотите, преминали обучение да управляват хеликоптера, са шестима. В момента в Италия има друга група български пилоти, които се обучават за другите два хеликоптера.
В предаването "Радиокафе“ обръщаме поглед към зеленото богатство на София и на страната ни, което понякога считаме за даденост и не съумяваме да оценим. С тази цел е създаден и конкурсът “Дърво с корен“ на фондация “Екообщност“, който всяка година призовава да номинираме дървета, свързани с родовата ни история, с разкази на по-възрастни..
От 21 ноември до 5 декември 2024 г. в емблематичните за София Централни хали, се открива петата от поредицата изложби "Невидима София". Последната изложба от цикъла е посветена на "Занаятчиите на София". Организатор е медията за изкуство и култура "Програмата", които целят да покажат хората, които пазят духа на града, вдъхвайки живот на традициите...
На 9 ноември се навършиха 110 години от рождението на българския белетрист, публицист, журналист и сценарист Павел Вежинов, създал едни от най-ярките модерни творби в българската литература от втората половина на миналия век, актуални и днес, когато са изминали малко над 40 години от смъртта му. Той е един от най-продуктивните превеждани,..
Фини прахови частици, азотен диоксид и застой на въздушните маси в софийската котловина – проблем познат още под името "смог". С настъпването на зимните месеци милиони граждани у нас се сблъскват със задушаващата атмосфера на големия град, която в някои случаи се оказва не просто опасна за здравето, но и смъртоносна. В мисията за контрол на..
По време на празничното пазаруване, особено около Black Friday и Cyber Monday, киберпрестъпниците засилват своите усилия да измамят онлайн потребителите. Основните заплахи включват фалшиви онлайн магазини, фишинг атаки, измамни реклами и кражба на лични данни. Ако сме достатъчно информирани по-трудно бихме могли да бъдем измамени, коментира..
Днес ще бъде ветровито. Ще духа умерен, в Източна България и северно от планините - силен и поривист вятър от юг-югозапад, съобщиха от НИМХ. Ще преобладава слънчево време, но привечер над Северозападна България облачността ще се увеличава и вплътнява. Дневните температурите ще се повишат, ще са предимно между 12° и 17°, а в районите, където вятърът ще се..
Във втория ден от настоящата седмица коментаторите във "Форум" адв. Николай Хаджигенов и Светлин Желев, провокирани от водещия Константин Лавсов, обсъждаха теми, свързани с: Българското образование : STEM кабинетите – музеи или действащи хъбове в иновативните училища; Образователни модели за пример; Мотивация, подходи, надежди..