Дали законът на един щат узурпира правомощията на федералното управление?
В американската конституция няма ясно описание на това кой има правомощия при опазване на границата. Традиционното границата се регулира на национално ниво посредством закони и други мерки, но в пряка съпротива срещу приетата практика законът, приет в Тексас през декември познат като SB4, даде по-големи правомощия на местната полиция като например да арестува мигранти и да ги депортира.
Трябваше да влезе в сила на 5 март, но попадането му съда отложи неговото действие.
Появиха се въпроси как би станало изпълнението му при липса на съдействие от федералните власти при депортацията и също при липса на съдействие от Мексико. От съседната страна заявиха, че категорично отхвърлят каквито и да е мерки, които дават правомощия на местни власти по въпроси с мигранти. Мексико би отказала да приеме депортирани от власти на ниво щат мигранти.
Няма как да не добавя и въпроса дали такъв закон не би довел до дискриминация и расово профилиране и то в една поляризирана обстановка, в която имаме очаквания кандидат на републиканците за президент Доналд Тръмп, който неотдавна каза на митинг, че някои от недокументираните имигранти „не са хора.“
Във вторник Върховният съд отключи действието на Закона като го върна в апелативен съд за преразглеждане. Няколко часа по-късно този апелативен съд замрази отново действието му, докато го преразглежда.
В крайна сметка случаят може отново да попадне във Върховния съд, където да се реши съдбата му. Ако Тексас спечели тази битка може да се очакват други водени от републиканци щати да предприемат подобни мерки.
Имиграцията е една от темите, които силно вълнуват американците.
Според допитване наГалъп от миналия месец, близо една трета от американците смятат, че имиграцията е най-големият проблем, пред който е изправена страна. И това пред работата на правителството, икономиката и инфлацията.
Образованието в Америка е скъпо и за много хора единственият вариант да си го позволят е да са на пълна стипендия или на заем, а в някои случаи са нужни и двете условия – стипендия и заем.
Например тук, в района на Вашингтон, т.нар. tuition (таксата за обучение) в частни университети може да достигне 50-60 хиляди долара на година при тези, които учат за бакалавърска степен. Ако приемем, че това е покрито по някакви програми и получавате стипендия, пак ще трябват пари да оцелеете.
Kъде ги намирате тези пари, ако нямате богати родители или спестявания? Вероятно теглите студентски заем. Смята се, че около 43 милиона американци са теглили студентски заем. Средно се приема, че задължението е около 39 хиляди на човек.
Байдън вижда в тези заеми неработеща система и си е поставил за цел да опрости студентски задължения и да направи висшето образование „билет към средната класа, а не бариера пред възможности“.
Чуйте.
Днес ще преобладава слънчево време. На места в низините и котловините преди обяд все още ще бъде мъгливо или с ниска слоеста облачност, съобщиха от НИМХ. След обяд видимостта временно ще се подобрява, облачността ще се разкъсва и намалява. В по-голямата част от страната ще бъде почти тихо, в източните райони и в близост до северните склонове на планините..
Днешните преговори между синдикатите и ръководството на Столичния автотранспорт за договаряне на новия Колективен трудов договор се провалиха. Над три часа е продължила срещата с ръководството на автотранспорта и представители на три синдиката - Федерацията на транспортните синдикати към КНСБ, Съюзът на транспортните синдикати в България и Федерацията на..
В това издание политологът Любомир Стефанов и Велизар Шаламанов - експерт по национална сигурност бивш министър на отбраната, разсъждаваха по някои от темите от българската и световната реалност, които вълнуват много хора. Те обхванаха и новини от последните часове: Преговорите за управление . ГЕРБ и ДБ в спор кое да е първо – Сарафов или..
Международна младежка камара България (Junior Chamber International Bulgaria – JCI Bulgaria) обяви началото на програмата „Най-изявените млади личности на България", формата за номиниране (The Outstanding Young People of Bulgaria) е отворена за девети път. Тя ще е достъпна до полунощ на 28 февруари 2025 г. на интернет страницата toyp.jci.bg...
Истории за кино разказаха гостите в предаването “Добър вечер, София“ - режисьорът Станислав Дончев и сценаристът Теодора Стоилова-Дончева . Става дума за първата премиера на български филм за тази година. Лентата е с многообещаващото заглавие “Преди да забравя“ и ще тръгне по кината от 10 януари . Припомняме, че кино-семейството..
Зелен билет на стойност 1 лв. за пътуване в градския транспорт, както и безплатно паркиране в буферните паркинги на метрото се въвеждат за утре - четвъртък и за петък - 10 януари в София. Мерките на Столичната община са заради измереното превишение на стойността на фини прахови частици във въздуха, както и във връзка с прогнозата на Националния..
В Софийския университет "Св. Климент Охридски" започва процедура, подкрепяща развитието на проектната докторантура по програма "Образование" 2021-2027 г. Молбите за участие в програмата ще се подават през февруари. След това предстои препитване. Софийският университет (СУ) участва като бенефициент и партньор в изпълнението на шест..