Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Енергийни общности и ВЕИ

Снимка: Енергия за гражданите в България

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България", насочена изцяло към подпомагане развитието на енергийни общности. Националният онлайн портал има за цел да отговори на нарастващия обществен интерес към участие в колективни инициативи в областта на възобновяемата енергия и необходимостта от информационна подкрепа и достъпни ресурси по темата. Ползите за гражданите от участие в енергийни общности са множество. Освен независимост, достъп до сигурна, чиста и евтина енергия, енергийните общности осигуряват и възможност за допълнителни приходи на своите членове. За съжаление обаче, все още ниското ниво на информираност за възможностите за участие на гражданите в този тип инициативи е основна пречка пред масовото им навлизане в България.

Енергийните общности са доброволни граждански инициативи, функциониращи под различна правна форма, която може да обединява приятели, съседи, малки и средни предприятия, представители на местната власт и др. желаещи съвместна инвестиция в енергия от възобновяеми източници. Подробности разказа д-р Мария Трифонова, преподавател в Стопанския факултет на Софийски университет "Св. Климент Охридски" и координатор на европейския проект SHAREs.

"Енергийните общности са социална иновация, която се сформира и се развива в рамките на ЕС вече над 15-20 години. Имаме хиляди, не мога да ви кажа точния брой, но постоянно се зараждат нови инициативи и се развиват. Най-активните страни са скандинавските, но също така Германия, Австрия и Нидерландия. Съседна Гърция също е държава, която последните няколко години набира скорост. Енергийните общности се използват като платформи, в които гражданите не просто инвестират свои собствени средства във възобновяема енергия с икономическа цел, но също така преследват различни социални цели. Такива са подпомагането на енергийно бедни граждани, които живеят в населените места и най-вече това е начин да вземат активно участие в енергийния преход", каза д-р Трифонова.


Тя посочи, че в България има само няколко пилотни инициативи, но те все още не са работещи. Община Габрово са инициирали подобен проект и вече са напът да го осъществят финално. Друга такава инициатива има в Стопанския факултет, създадена от няколко жени, която може да се превърне в първата женска енергийна общност в страната. Платформата е създадена за да обедини всяко съществуващо знание по темата, както и достъп до различни ресурси.

"Има още много работа по законодателната рамка така, че ние да се доближим до това, което вече е установено в други държави, но изисква и опит. Радвам се, че вече има пилотни инициативи и някои от тях са в напреднал етап на развитие, защото това ще даде също и обратна връзка към законодателите, къде са юридическите пречки, какво работи и какво не работи. Липсва юридическа практика, а това е много важно, защото гражданите все пак трябва да имат доверие в един такъв модел", каза д-р Трифонова.

По думите й  в Австрия се наблюдават много успешни модели, в които гражданите и производителите се обединяват в такъв тип енергийни общности, не за да инвестират в нова инсталация, а по-скоро за да имат гъвкавост и да могат да комбинират своите профили на потребление и производство, с което да спестят разходи от пренос и разпределение на електрическа енергия. Това би породило интерес в България, тъй като голяма част от първоначално изградените инсталации за соларна и ветро енергия ще излязат от режима, в който биват подпомогнати от държавата.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 20.02.25: Лош стопанин ли е държавата?

В четвъртък водещият на предаването "Форум" Константин Лавсов продължи темата за вдигането на цените на куриерските услуги, които коментира заедно с Елена Дариева и Светослав Живков, който се включи по телефона. Сред останалите теми, които ги провокираха бяха: Български пощи като възможна или невъзможна алтернатива на куриерските услуги у нас;..

публикувано на 20.02.25 в 18:45

Защо е важна кибер хигиената

Всички сме запознати с това какво е киберсигурността, но знаем ли наистина, как да се пазим в интернет пространството, какво е кибер хигиена и как да се отървем от телефонния спам, който ни залива. “Кибер хигиената като част от киберсигурността е изключително важна, тъй като в днешно време споделяме доста информация за нас самите, трябва да сме..

публикувано на 20.02.25 в 17:15
Така изглежда паркингът на голяма търговска верига в столицата

Втори бойкот на търговските вериги в страната - до какво ще доведе

Втори бойкот на търговските вериги се провежда у нас днес, след като първата акция, състояла се на 13 февруари, постигна задоволителни резултати. С очакванията да се надминат тези от първия бойкот, организаторите на инициативата, призовават за още по-мащабно участие в нея.  В края на януари република Хърватия бе първата страна, която даде израз на..

публикувано на 20.02.25 в 16:45

Насилието обича мълчанието, а вие?

Историите на известните се обединяват в Национална кампания "Насилието обича мълчанието" . Инициативата в подкрепа на жертвите на насилие е организирана от фондация "Не мигайте пред българското кино" и Nо Blink , с финансовата подкрепа на Министерството на младежта и спорта. Идеята е вдъхновена от филма "Диада" и протича в две..

публикувано на 20.02.25 в 16:32
Боби Вълчев в Античен театър в Пловдив 2024, където горяха 17 хиляди свещи

Боби Вълчев покани фронтмена на "Earth, Wind & Fire" за концертите си

За радост на най-запалените си почитатели, джазменът Боби Вълчев съобщи датите на своите нови концерти на свещи през тази година. "Вече обявихме датите за градовете Бургас - 14 юни , Варна - 20 юни  и Пловдив - 4 август.   Това, което се случи миналата година в Античния театър в Пловдив, тази година ще бъде факт и в други градове, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:17
Д-р Валери Веселинов

С този бюджет трудно ще работи нормално здравната система

Новият проект за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2025 г. е с 65 млн. лв. по-малко от предвидените пари от служебното правителство. Предложението на кабинета “Желязков” е НЗОК да разполага с малко над 9 млрд. и 452 млн. лв . Най-големи ще бъдат разликите в парите за болничната помощ, изплащането на лекарствени продукти и..

публикувано на 20.02.25 в 15:35