Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Малчугани ще се учат да изписват яйца

Снимка: Национален етнографски музей

Образователния център на Националния етнографски музей предлага работилница за деца над 7 години, където те ще могат да научат какви са традиционните обредни практики; каква е ролята на червеното яйце в поверията и обичаите; по какво се отличават днешните козунаци от някогашните обредни хлябове. Също така ще имат възможността да се включат в украсяването на великденски яйца. Екипът е подготвил интересна програма и приятни изненади. Подробности разказа гл. ас. д-р Иглика Мишкова, зам.-директор на Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН.

По думите й инициативата датира преди повече от 25 години, като музеят е бил първият, който е стартирал с популяризирането на програми за восъчната техника за изписване на яйца.

"Ние започнахме, а след нас останалите музеи подеха тази инициатива и мисля, че днес като резултат се появи една изключително пъстра картина, в почти всеки български музей да има организирани подобни ателиета, в които да се представя тази техника. Друго, което е любопитно е, че в последните десетилетия се появи буквално и професията "майсторка на писани яйца". Такъв традиционен занаят няма. Да, в традицията, разбира се жените, които са с по-голям художествен усет, които имат чувство за хармония са правели най-красивите яйца", сподели гл. ас. д-р Мишкова.

Тя отбеляза, че изписването е част от цялостната образователна програма свързана с празника, в която се говори и за това, какво са правели ден след ден в Страстната седмица нашите предци. Някога те са раздавали по около 500 яйца, с което не бихме могли да се справим, защото живеенето според традицията изисква други часови интервали и ангажименти. Днешните хора са много по-ангажирани и трудно биха могли да намерят толкова много време, за да изпишат толкова яйца, посочи гл. ас. д-р Мишкова. И добави:

"Тук, в тази област не мисля, че изкуственият интелект би могъл да се справи. Първо, защото за да се изпишат яйцата се работи върху една особена форма, самото яйце има издатини, които трябва внимателно да се следват, а и черупката е доста податлива на счупване. Тъй, че все пак се изискват някакви умения, възможност и усет за работа с този материал", каза тя.


Първото червено яйце наречено "перашка" има най-голяма сила. То се прави от най-възрастната жена в къщата, след което тя трябва задължително да докосне с него челото и бузите на децата, защото се смята, че червеният цвят носи здраве, а червенината по бузите винаги е била символ на добро здравословно състояние. Перашката се поставя в домашния иконостас, а за следващата година, когато дойде новият Великден, по счупването му и състоянието на вътрешността се гадае каква ще бъде годината.

"В миналото нашите предци са ползвали естествените багрила, а в специалната ни програма, която е свързана с празника има раздел за някогашните багрила. Тъй като времето, с което разполагаме е недостатъчно и ако чакаме използването на естествени багрила за да направим своите яйца всяко едно занимание трябва да тече минимум по два часа. Поради тази причина ще прибегнем до хранителните бои, но в работните листа, в презентацията, която съпътства нашите занимания с децата задължително се обръща внимание на това, кой от цветовете, по какъв начин е бил добиван и какво би могло да се ползва у дома. Целта ни е децата да придобият различни умения, които след това да приложат и в домовете си", отбеляза гл. ас. д-р Мишкова.

Според думите й в годините на традиционното общество козунаци не е имало. Те навлизат у нас след Освобождението и това е мода, която е характерна за тогавашните български градове. По селата са се правели обредни хлябове, които са били месени от най-чистото и качествено бяло брашно.

Заниманията ще се проведат от 22.04.2024 до 28.04.2024 г. (вкл.) в Oбразователния център на Националния етнографски музей. Цената за едно посещение за дете е 8 (осем) лева, като е необходимо предварително записване.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р инж. Веселин Тодоров

Кои са условията за по-бърза енергийна трансформация у нас?

На 29-ата сесия на Конференцията на страните по рамковата конвенция на ООН за изменение на климата (COP 29) , която се провежда от 11 до днес, 22 ноември, в столицата ва Азербайджан, България се включи с делегация на високо ниво. Основният фокус на тазгодишния форум, наричан "Финансовият COP" , беше преразглеждането на глобалната..

публикувано на 22.11.24 в 16:16

Откриват Sofia Christmas Fest

Тази вечер от 18:30 часа, в пространството пред НДК  се открива чаканият цяла година Christmas Fest , съобщи Алекси Калчев в предаването „Добър вечер, София“.  Поканени са всички софиянци и гости на столицата. Събитието ще започне с концерт  на изпълнителите от  Сезон 11 на "Гласът на България". Гвоздеят на вечерта е участието на Гвардейския..

публикувано на 22.11.24 в 16:05

Текат номинациите за кампанията на БНР "Посланици на културата"

Инициативата "Посланици на културата" на програма "Христо Ботев" на Българското национално радио, започнала през 2021 г., се фокусира върху постиженията на писатели, поети, драматурзи, художници, музиканти, актьори, композитори, кинодейци и представители на българското танцово изкуство, чието творчество прекрачва географските граници на страната..

публикувано на 22.11.24 в 15:22
Пам Бонди изкара два мандата като главен прокурор на Флорида

Новата номинация за министър на правосъдието в САЩ предизвика облекчение

Избраният за втори мандат за президент на САЩ Доналд Тръмп обяви новата си номинация за поста министър правосъдието. Изборът е Пам Бонди – бивш главен прокурор на щата Флорида. Тя е била част от защитата в процеса по импийчмънт срещу Тръмп по време на първия му мандат. През 2010-та тя е станала първата жена, избрана за главен прокурор на..

публикувано на 22.11.24 в 15:20
Юлиян Петров

Юлиян Петров: 90 на сто от учителите очакват увеличена с 21% заплата

Над 70 процента от работещите в средното образование са готови на протести с искане за увеличаване на средствата за сектора , включително и за ръст на заплатите. Това сочат резултатите от национално проучване на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа", в което са взели участие около 10 хиляди души, по-голямата част от които учители. От..

публикувано на 22.11.24 в 15:05

Демокрацията на фокус в изложбата "Изток – Запад" в "Квадрат 500"

На 26 ноември, в Национална галерия "Квадрат 500", ще бъде открита изложбата "Изток – Запад". Произведенията са на художниците Андрей Молодкин и Сантяго Сиера, които са обединени от активната си политическа позиция и острите въпроси, които задават към днешната демокрация. Идеята за изложбата е на Гергана Мудова. Пред Радио София тя сподели, че и..

публикувано на 22.11.24 в 14:13

Ски и сноуборд филм подготвя публиката за предстоящия сезон

"Beyond The Fantasy" е вълнуващ филм за ски и сноуборд, който отвежда аудиторията на пътешествие през едни от най-зашеметяващите планински пейзажи в света и по-конкретно Австрия, Норвегия, Британска Колумбия, Аляска и разбира се задния двор на TGR (Teton Gravity Research), Джаксън Хоул. Със зашеметяваща кинематография и спиращи дъха..

публикувано на 22.11.24 в 14:05