По думите на Цанева заедно с партньорска организация е било направено обучение за извършване на мониторинг за социални институции, вкл. и такива за хора с увреждания. Представители на организациите са посетили общо 14 такива места - психиатрична клиника, дом за хора с умствена изостаналост и още десетина малки институции, трансформирани в процеса по деинституционализация в малки домове, носещи различни наименования.
"Целта на нашия мониторинг беше въз основа на методиките, в които се обучавхме да разберем дали се спазват човешките права на хората, които са настанени там. Нещата, които открихме наистина на моменти бяха шокиращи. Имаше много злоупотреби, липса на базисни условия за нормален живот и абсолютно неспазване на човешките права", каза тя.
Освен вербално насилие, злоупотреба с власт и неглижиране, в доклада са посочени и "репродуктивни злоупотреби".
"В самото разбиране на хората, които се намират в институциите и в човешкото разбиране на това какво са правата, нещата не винаги са много добре разбрани. Ние когато си говорим за права, много често не осъзнаваме, че ежедневно изпълняваме нашите човешки права. За хората с увреждания, особено за тези, които са затворени в едни институции това не е точно така. Ние имаме правото да изберем с кого да живеем, как да живеем, кога да се храним, кога да се изкъпем, кога да се облечем, кого да обичаме и кого да не обичаме. При тях всичко е по точно определен график, казано, или наложено от някой друг и има една много ясна линия, която се случва там и която сякаш разделя животите на хората с увреждане в институцията с животите на всички останали", заяви Симеонова.
Тя посочи, че подаването на жалби от тези хора също е проблем, защото няма механизми, по които човек с увреждане да може да сподели това, което преживява и към кого точно да се обърне. Често те казват на персонала, който се грижи за тях, но понякога тази "грижа" е разпозната като насилие.
Цанева поясни, че на тези места насилието много често се случва на затворени врати и остава скрито за обществото. Идеята на процеса на деинституционализация е да подготви хората с увреждания и по-различни нужди да могат да живеят независимо в общността.
"А те всъщност, вместо да правят това се затварят в малко по-удобни и приятно изглеждащи домове, които са много добре субсидирани с европейски пари, но положението вътре е същото. Има едни хора, които са служители там, персонал, които се държат с тях като с малки деца, които едва ли не не знаят какво искат и не могат да живеят самостоятелно, което в повечето случаи не е така", каза тя.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
В края на седмицата адв. Николай Хаджигенов и Светлин Желев, за съжаление, трябваше да започнат коментарите с тема, която беше актуална в понеделник: Пореден жалък и неуспешен опит за избор на председател на българския парламент. Но техните разсъждения обхванаха още: В Пътна полиция се правят "реформи" – защо и за кого; "МВР се управлява..
Поезия на европейски поети ще звучи във вагоните и станциите на Столичното метро. Инициатива за поредна година е на Полския културен институт в София. Повече за инициативата разказа Яна Генова – зам.-кмет на Столичната община по културните въпроси. Тя посочи, че смисълът на кампанията е да привнесе литературата в нашия живот на градски..
Световнопризнатият български учен в областта на изкуствения интелект проф. д-р Преслав Наков беше основен лектор на форума "Up to GATE. Technology, Big Data & Beyond. 5 Years of Innovation” . Международното събитие събра в София учени и лидери в индустрията от цял свят, които дискутираха горещите теми, свързани с интелигентни решения чрез..
На 29-ата сесия на Конференцията на страните по рамковата конвенция на ООН за изменение на климата (COP 29) , която се провежда от 11 до днес, 22 ноември, в столицата ва Азербайджан, България се включи с делегация на високо ниво. Основният фокус на тазгодишния форум, наричан "Финансовият COP" , беше преразглеждането на глобалната..
Тази вечер от 18:30 часа, в пространството пред НДК се открива чаканият цяла година Christmas Fest , съобщи Алекси Калчев в предаването „Добър вечер, София“. Поканени са всички софиянци и гости на столицата. Събитието ще започне с концерт на изпълнителите от Сезон 11 на "Гласът на България". Гвоздеят на вечерта е участието на Гвардейския..
Инициативата "Посланици на културата" на програма "Христо Ботев" на Българското национално радио, започнала през 2021 г., се фокусира върху постиженията на писатели, поети, драматурзи, художници, музиканти, актьори, композитори, кинодейци и представители на българското танцово изкуство, чието творчество прекрачва географските граници на страната..
Избраният за втори мандат за президент на САЩ Доналд Тръмп обяви новата си номинация за поста министър правосъдието. Изборът е Пам Бонди – бивш главен прокурор на щата Флорида. Тя е била част от защитата в процеса по импийчмънт срещу Тръмп по време на първия му мандат. През 2010-та тя е станала първата жена, избрана за главен прокурор на..