Той посочи, че възможностите на дизайна все повече се разширяват заради преплитащите се технологии, което води до това, че вече няма дефиниция за дизайн, която да е унифицирана. Съществуващите такива дефиниции са около 20.
"В днешно време имаме дизайн дори на нанотехнологии, където се прави дизайн на платки. За него е хубаво да говорим като за проектиране. В България индустрията е западнала в последните години и от соц-а насам нямаме такива мощности, като дизайнът до нас достига основно през реклами, телевизия, печатни издания. В останалата част от света той е нещо много мощно и то е вътре под пикселите на всеки АРР, на всяко приложение, на всеки софтуер, който борави с ползваемост. Интересна тема е, че дизайнът заради преплитането с дигиталната технология, софтуера и все по-големите инвестиции и залози в нещата, които ползване на дневна база, софтуерните продукти бива разцепен вече и на ползваемост, или т. нар. "UX" (user experience)", каза Ралев.
Още откакто е бил в 10 клас той е започнал своето развитие в тази област, преподавал е и споделя, че чувства професията си като призвание. Как човек разбира дали става за дизайнер?
"Ако те вълнува всичко визуално около тебе, ако те вълнува как е създаден света. Аз имах късмета да уча инженерен дизайн в Техническия университет, който е едно от малкото места, където се сблъскват лявото и дясното полукълбо на мозъка и правиш тренировки и за двете. Всъщност дизайнът е много повече от грим, от външното, което виждаме. Дизайнът е как функционират нещата и за добрия дизайн ти трябва да вникнеш много дълбоко. Хората, на които им е интересно могат да проверят името Дитер Рамс, който е може би най-известният жив дизайнер в света. Той е първият, който слива продуктовия дизайн, архитектурата и графичния дизайн в една дисциплина - съвременния дизайн, който ние познаваме", отбеляза Ралев.
Той допълни, че е сложно да се определи какъв е успешният модел за създаване на практични решения, тъй като това зависи от развитието на изкуствения интелект. По думите му креативността е мускул, който трябва да бъде ползван от най-ранна детска възраст.
"И наред с четирибуквената играчка за сглобяване от Скандинавия реших, че трябва да има алтернатива едно дете да се развива в своята креативност. Повечето деца имат по 10 комплекта от тези блокчета, които сглобяват, но няма друга играчка вкъщи, която да им носи такава радост и веднага прибягват до екрана. Казах си, че не може една играчка да е измислена преди 50-60 години и да няма алтернатива. И си казах, че аз съм си поръчител и нека аз да си напиша за мен какво представлява най-невероятната играчка в света. За мен тя представлява възможност, когато детето ми е на 6, на 16, на 26, на 46 аз да продължавам да играя със същото нещо. Както например шахът, или картите. Тоест, да бъде толкова гъвкаво. За мен най-добрата играчка е хем аз да мога да играя със сина си, хем ако му дойдат гости 20 човека на парти да можем да играем заедно със същата играчка", заяви Ралев.
Относно конкурсите за дизайн той отбеляза, че е добре да има различни формати,за да може всеки да прецени нивото на другите и да получи радост и удовлетворение чрез признанието, което може да получи от участието си.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..