Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо дизайнът става все по-важен?

Снимка: Fb/Българска Дизайн Група

Дизайнът далеч не е свързан само с дрехите, модата, архитектурата, интериора. Той е нужен в индустрията и в много други неща, за които може би дори и не се сещаме. За необятните възможности и потенциал в създаване на практични решения и едновременно с това и изживяване, каквото търсим във всичко днес, говори Маргарит Ралев - дизайнер, дигитален предприемач и преподавател, двигател на социални промени чрез своята Фондация и Общност – Българска Дизайн Група.

Той посочи, че възможностите на дизайна все повече се разширяват заради преплитащите се технологии, което води до това, че вече няма дефиниция за дизайн, която да е унифицирана. Съществуващите такива дефиниции са около 20.

"В днешно време имаме дизайн дори на нанотехнологии, където се прави дизайн на платки. За него е хубаво да говорим като за проектиране. В България индустрията е западнала в последните години и от соц-а насам нямаме такива мощности, като дизайнът до нас достига основно през реклами, телевизия, печатни издания. В останалата част от света той е нещо много мощно и то е вътре под пикселите на всеки АРР, на всяко приложение, на всеки софтуер, който борави с ползваемост. Интересна тема е, че дизайнът заради преплитането с дигиталната технология, софтуера и все по-големите инвестиции и залози в нещата, които ползване на дневна база, софтуерните продукти бива разцепен вече и на ползваемост, или т. нар. "UX" (user experience)", каза Ралев.


Още откакто е бил в 10 клас той е започнал своето развитие в тази област, преподавал е и споделя, че чувства професията си като призвание. Как човек разбира дали става за дизайнер?

"Ако те вълнува всичко визуално около тебе, ако те вълнува как е създаден света. Аз имах късмета да уча инженерен дизайн в Техническия университет, който е едно от малкото места, където се сблъскват лявото и дясното полукълбо на мозъка и правиш тренировки и за двете. Всъщност дизайнът е много повече от грим, от външното, което виждаме. Дизайнът е как функционират нещата и за добрия дизайн ти трябва да вникнеш много дълбоко. Хората, на които им е интересно могат да проверят името Дитер Рамс, който е може би най-известният жив дизайнер в света. Той е първият, който слива продуктовия дизайн, архитектурата и графичния дизайн в една дисциплина - съвременния дизайн, който ние познаваме", отбеляза Ралев.

Той допълни, че е сложно да се определи какъв е успешният модел за създаване на практични решения, тъй като това зависи от развитието на изкуствения интелект. По думите му креативността е мускул, който трябва да бъде ползван от най-ранна детска възраст.

"И наред с четирибуквената играчка за сглобяване от Скандинавия реших, че трябва да има алтернатива едно дете да се развива в своята креативност. Повечето деца имат по 10 комплекта от тези блокчета, които сглобяват, но няма друга играчка вкъщи, която да им носи такава радост и веднага прибягват до екрана. Казах си, че не може една играчка да е измислена преди 50-60 години и да няма алтернатива. И си казах, че аз съм си поръчител и нека аз да си напиша за мен какво представлява най-невероятната играчка в света. За мен тя представлява възможност, когато детето ми е на 6, на 16, на 26, на 46 аз да продължавам да играя със същото нещо. Както например шахът, или картите. Тоест, да бъде толкова гъвкаво. За мен най-добрата играчка е хем аз да мога да играя със сина си, хем ако му дойдат гости 20 човека на парти да можем да играем заедно със същата играчка", заяви Ралев.

Относно конкурсите за дизайн той отбеляза, че е добре да има различни формати,за да може всеки да прецени нивото на другите и да получи радост и удовлетворение чрез признанието, което може да получи от участието си.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как кенгуру-грижите лекуват?

За осма поредна година Май е обявен за Месец на отворените врати за много неонатологични отделения в цяла България. Те се включват в кампанията на Фондация "Нашите недоносени деца" за популяризиране практикуването на кенгуру-грижите  към бебетата. По информация на организацията, годишно у нас се раждат около 6500 недоносени деца – 10-12%..

публикувано на 20.05.24 в 17:11

La Femme с концерт в София

Френската супер шик неопсихаделик група La Femme идва в София на 21 май 2024 г. за концерт в Joy Station. Гости в предаването "Радиокафе" бяха част от нейните членове - Саша Гот и Марлон, както и музикантът Илияна Георгиева. По думите на Саша гот концертът ще бъде микс от песните, които са записвали досега, като ще има едно ново парче. Марлон..

публикувано на 20.05.24 в 16:35
Проф. Миглена Темелкова

На шествията за 24 май академичната общност ще бъде с протестни лентички

Над 40 висши училища в България не отвориха врати днес, в изпълнение решението на Общото събрание на Съвета на ректорите от 17 май. Извършват се само дейности с неотложен характер, въпреки че служебното правителство отпусна общо 80 млн. лв., а синдикатите отмениха свои протести. "Затворените врати не са само заради възнагражденията...

публикувано на 20.05.24 в 15:29

Българските домакинства и климатичната неутралност

Участват ли и доколко участват българските домакинства в енергийния преход към климатична неутралност? Гост в предаването "Радиокафе" беше Минчо Бенов - национален директор на "Хабитат България". От организацията работят изключително много за ускоряване на енергийното обновяване на жилищата и преодоляването на енергийната бедност на..

публикувано на 20.05.24 в 15:22

НИМХ очаква финансиране по Закона за висшето образование

За първи път от много години днес университетите в страната не отвориха врати, с изключение на провеждане на дейности с неотложен характер. КНСБ и „Подкрепа“ заявиха, че отменят планирания протест, но Съветът на ректорите съобщи, че такъв все пак ще има. След протестното писмо от ректорите на държавните и някои частни университети,..

публикувано на 20.05.24 в 14:45

Честваме 125 години от рождението на Дечко Узунов

През 2024 г. се навършват 125 години от рождението на големия български художник и интелектуалец Дечко Узунов (1899–1986). Едва ли ще се намерят малцина, които да не знаят името му, да не са се срещали с негови творби, които отдавна са в музеите и днес определяме с думата "класика". По този повод Софийска градска художествена галерия (СГХГ)..

публикувано на 20.05.24 в 13:57

На извънредно заседание СОС обсъжда промените в движението в центъра на София

Предизвикалата недоволство нова организация на движението по софийските булеварди "Патриарх Евтимий" и "Витоша" ще бъде тема на извънредно заседание на Столичния общински съвет, обяви неговият председател Цветомир Петров. На друго извънредно заседание общинските съветници ще обсъждат проблема с кабинковия лифт от Симеоново до хижа "Алеко" на..

публикувано на 20.05.24 в 13:27