От кибер заплахите и измами може да пострадат и крайните потребители, но и организации, компании. Не можем да говорим само за отделни сектори или сфери. Абсолютно всеки е засегнат или застрашен от несигурността, която внесоха във всекидневието ни цифровите технологии.
Това коментира БНР-Радио София експертът по киберсигурност Владислав Венев.
Ако говорим на потребителско ниво, най-честите заплахи са свързани с т.нар. фишинг. Невинаги на кибер престъпника се налага да разбива кодове или да прави сложни операции.
Много по-лесно става с подвеждане на потребителя, чрез манипулация, след която той сам предоставя чувствителни данни.
Подхожда се комплексно, но в социалните мрежи вече може да се достъпи информация, която е достатъчна за първоначално търсене на контакт или за проследяване и трупане на данни.
"Важното е да си поставяме пречка пред предоверяване. Особено младите хора са много доверчиви на почти всичко, които видят в интернет. Трябва да имаме едно наум, да проявяваме повече бдителност и недоверие към всичко, което четем", подчерта Венев.
Той припомни, че законите в различните страни са различни и дори да се установи местоположението на кибер измамника, невинаги е възможно да бъде подведен под отговорност.
Фалшификати вече се правят лесно. Хакерите винаги са по-изобретателни, не се съобразяват със закони, договори, морал, за разлика от хората, които вземат защитните мерки срещу тях, отбеляза още експертът. И поясни, че хак не произлиза от счупване, въпреки масовото възприемане на термина по този начин, а означава преодоляване на препятствие.
Чуйте разговора на Данаил Конов."Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..