Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как кенгуру-грижите лекуват?

Снимка: premature-bg.com

За осма поредна година Май е обявен за Месец на отворените врати за много неонатологични отделения в цяла България. Те се включват в кампанията на Фондация "Нашите недоносени деца" за популяризиране практикуването на кенгуру-грижите към бебетата.

По информация на организацията, годишно у нас се раждат около 6500 недоносени деца – 10-12% от новородените.

"За съжаление по време на ковид пандемията и след това виждаме затихване на кенгуру-практиките. Среща се по-скоро като изключение, отколкото като рутинна практика от лечението, както би трябвало да бъде", отбеляза пред БНР-Радио София Маргарита Габровска от фондация "Нашите недоносени деца", специалист по ранно детско развитие.

През миналата година от Световната здравна организация се оповестили изследвания за ползата от този вид грижи и как намалява смъртността при преждевременно родените след такова отношение.;

Ползите са не само за бебетата, а и за техните родители, вметна Габровска.

Как се отразява кенгуру-грижата?:

  • Температурата на детето по време на контакта кожа-до-кожа се поддържа успешно от тялото на родителя, а сърдечният му ритъм и дихателна дейност се стабилизират.
  • Подобряват се сънят и наддаването на тегло и се намаляват феталният дистрес и болката.
  • Близостта с родителите подкрепя развитието на мозъка и нервната система.
  • Кенгуру-грижите спомагат за намаляване на продължителността на болничния престой и нуждата от скъпи здравни интервенции.
  • Участието на родителите в грижите за бебето им дава възможност да изградят по-добра връзка с детето си, намалява преживяванията на тъга и тревога и улеснява работата на медицинския персонал.
В някои лечебни заведения има обособени семейни стаи и кътове за кенгуру-грижи.
У нас често пъти се смята, е около 30 минути контакт кожа-до-кожа са достатъчни, но така и бебето, и родителите се лишават от най-основни ползи, допълни още експертът.

Габровска препоръча кенгуру-грижата да продължава поне 2 астрономически часа и да се полага всеки ден. В Швеция родителите и роднините имат задължение за такива грижи, които в първите дни след раждането стигат до 24 часа.

По темата чуйте разговора на Невена Николова.


По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Деканът на Стопанския факултет доц. Атанас Георгиев и Катя Василева

Стопанският факултет на Софийския университет празнува 35-годишнина

Стопанският факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" отбелязва 35 години от своето възстановяване. Днес той е сред утвърдените и признати бизнес училища на световната карта, водещо учебно заведение в областта на икономиката и управлението, подготвяйки поколения успешни професионалисти и лидери. "Успехите дотук са естествен..

публикувано на 16.05.25 в 16:50

J.Pank се завръща в играта в ДОМ

След кратка пауза, която звучи по-скоро като натрупване на напрежение, идеи и сурова енергия, J. PANK /Йордан Панков/ се завръща с новата изложба „Back in Game”, която заявява ярко присъствие.  Изложбата представя едно състояние на духа, визуален вик и артистичен рефлекс към едно време, което не търпи застой и спокойствие. С типичната за художника..

публикувано на 16.05.25 в 15:53
Снимка: БГНЕС, UAE Presidential court

Седмицата в САЩ: Тръмп в Близкия Изток, бежанци от Южна Африка и процесът срещу Диди

В Истанбул (Турция) започнаха разговори за мир между Украйна и Русия като Щатите заявиха, че нямат високи очаквания от срещите. За Вашингтон пробив би могъл да има само ако президентът Тръмп и руския му колега Владимир Путин се срещнат. В Истанбул са първите преки разговори между Украйна и Русия от 2022-ра година насам. Те се случват след..

публикувано на 16.05.25 в 15:50
Мария Косса

Седмица на Африка в София разкрива красотата на екзотичния континент

Седмица на Африка организират първият африкански културен център “Африкая” и Мария Косса по повод деня на Африка – 25 май. По този повод от 17 до 26 май ще бъде отбелязана и Седмица на Африка с редица събития . Събитието е символ на градивно сътрудничество, междукултурен диалог, обогатяване културния и социалния живот на София. Една от целите на..

публикувано на 16.05.25 в 15:45
Величка Таседжикова

Децата, които идват с градски транспорт, не са в клас. Следващата седмица са зрелостните изпити!

От Съюза на ръководителите в системата на народната просвета в България (СРСНПБ) излязоха със следната позиция, изразена по повод стачката в столичния наземен градски транспорт: "Както всички граждани в София, и ние, и учениците сме затруднени да стигнем до училище. Голямата част от децата живеят на пешеходно разстояние, но нито един..

публикувано на 16.05.25 в 15:05
Иво Чалъков, Симеон Воев и Васо Гюров

Концертът "60 години Димитър Воев“ събира на сцената три групи - “Нова Генерация”, “Тангра” и “Ревю”

Култови парчета от 80-те и 90-те години ще звучат на живо в центъра на София на 7 юни, в специален концерт, посветен на 60 години от раждането на Димитър Воев. Рождената дата на емблематичния поет и музикант е 21 май и тази пролет той трябваше да празнува 60 г., но съдбата реши да прекъсне полета на основателя на Нова Генерация твърде млад – едва..

публикувано на 16.05.25 в 14:25

Задържаха двама перничани за притежание на голямо количество наркотици

Двама перничани са привлечени като обвиняеми за притежание на голямо количество наркотични вещества. Задържани са за до 72 часа и ще им се иска постоянен арест. Разследването е започнало на 14 май по повод проверка на 28-годишен водач на автомобил, който отказал тест за наркотици и се опитал да изхвърли полиетиленова сгъвка, съдържаща..

публикувано на 16.05.25 в 14:25