Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изкуственият интелект и медицината

Снимка: Pixabay

Наближава крайният срок за участие в конкурса за студенти по медицина за есе по темата "Ще остави ли изкуствения интелект лекарите без работа?" Това е второто издание на наградите "Александър Дърводелски", а формата на получаване на есетата и оценяването останат същите, съобщават от Център за защита правата в здравеопазването. Паричните награди се връчват само на български студенти по медицина, като право на участие имат студенти по медицина завършили втори курс. Конкурсът и темата на есето се обявява официално на 7 април 2024 г., а победителите ще бъдат обявени на официална церемония на 2 юни. Подробности разказа д-р Стойчо Кацаров, председател на Управителния съвет на Център за защита правата на пациентите.

По думите му до момента 69 кандидати са подали своите есета, което е с 10 повече от предходната година. Това е така, тъй като темата е интересна и все повече хора се интересуват от AI. Според д-р Кацаров изкуственият интелект ще измести медиците от професията им:

"По отношение на диагностиката това може да се види и с просто око. Ако например ние сравняваме рентгенов образ, или лабораторни изследвания, ние ги сравняваме на базата на опита, който сме натрупали и това, което сме виждали преди това. А изкуственият интелект може да направи сравнение с милиарди такива образи правени по цял свят. И това да го направи за части от секундата и да изчисли в проценти какви са най-големите вероятности за една, или за друга, или за трета диагноза. Така, че аз мисля, че тук възможностите са огромни и това е добре, защото в крайна сметка медицината е за пациентите."


Той посочи, че почти всяка болница у нас има, или се готви да включи в работата си роботи. В някои етични аспекти човешкият фактор няма да бъде изместен от AI, тъй като зад роботите стои човек. Освен това каза, че журито ще акцентира върху начина на разсъждение на студентите. 

Кой би носил отговорност за грешки допуснати от AI?

"Няма ясен отговор в момента кой носи отговорността, защото не е изключено да бъде допусната грешка - техническа, математическа, или някаква друга и от това да пострада човек. Това е много съществен въпрос, на който тепърва правото трябва да отговори кой в крайна сметка ще бъде отговорен", каза д-р Кацаров.

Той отбеляза, че AI допринася много, като в момента върши доста от нещата, които са трудоемки и досадни, но ще започне да върши и работата на лекарите. Специалистът заяви, че технологиите дават своя отпечатък, което се вижда и при лекарствата, не само в хирургията, вижда се и във възможностите за отдалечена диагностика. По думите му най-добрият начин да се попречи на развитието на медицината е да се забранят новите технологии. Д-р Кацаров поясни, че сме пропуснали възможността страната ни да бъде водеща в здравния туризъм, защото:

"Една от причините е тази - забраняваме да се разкриват дейности, ограничаваме конкуренцията между лечебните заведения. Вместо да плащаме за дейност започваме да плащаме издръжка на болници и в резултат на това качеството на медицинското обслужване намалява и пациентите търсят по-добро качество в съседните страни. Вместо да печелим ние от здравен туризъм, печелят чужди икономики. А бихме могли, това е изключително печеливша дейност. Тя е много по-печеливша от обикновения туризъм."

Като всяко ново нещо пациентите биха се страхували да се оставят на манипулации на изкуствен интелект. Относно противопоставянето на лекари и пациенти д-р Кацаров каза, че това е така, заради начина, по който се управлява здравната система.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Благородна Здравкова

Нов зам.-кмет по културата, образованието и спорта има София

Благородна Здравкова заема позицията заместник-кмет на София по направление ''Култура, образование, спорт и младежки дейности'' от 7 януари, съобщиха от Столичната община. До момента тази длъжност се изпълняваше от Яна Генова. Здравкова има дългогодишен административен и управленски опит в сферата на културата. От 1995 г. работи изцяло в..

публикувано на 06.01.25 в 19:29

"Форум", 06.01.25: 2024 година и 2025 година - равносметка и очаквания

В първото за годината издание на предаването "Форум" гости са социологът Павел Вълчев от Алфа рисърч и политологът  Христо Панчугов. Заедно с водещия Лъчезар Христов ще обсъдят следните теми: 2024 год. и 2025 год. - равносметка и очаквания До този момент и ГЕРБ, и "Демократична България" не са коментирали официално преговорите и дали е възможно..

публикувано на 06.01.25 в 18:15

Доброволци ще възстановяват изоставен парк в район "Слатина"

Гражданска инициатива за възстановяването на добре позната от миналото градина в столицата набира популярност в социалните мрежи. Мини паркът се намира между сградите на Философския факултет към Софийския университет “Св. Климент Охридски” и стадион “Академик”. Инициативата за възстановяването на градината е на Андрей Димитров, студент по..

публикувано на 06.01.25 в 17:27

Въпреки Шенген, отново има проблеми за българските превозвачи

Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим, но до колко това се отразява и върху международните превози на стоки и товари.  След огромната ни радост, с която посрещнахме новината (за влизането ни в Шенген по суша) и огромното желание и очаквания, малко се..

публикувано на 06.01.25 в 16:24
Ричард Алибегов

Към момента не пипаме цените заради допустимата цена, която клиентът може да плати

От 1 януари ДДС за ресторантьорските услуги отново стана 20%. Причината е, че със започването на годината спря да действа по-ниското облагане от 9%, прието със Закона за ДДС още по времето на ковид кризата и многократно удължавано от тогава. По същата причина от началото на годината отпадна и нулевата ставка за хляба и брашното и тя отново е 20%.  В..

публикувано на 06.01.25 в 15:43
Бащата на холографията Габор Денеш е нобелов лауреат

Изложба представя малка част от унгарските изобретения, които ползваме всеки ден

На територията за любопитковци - ТехноМеджикЛенд в София, от 7 януари ще бъде показана изложба с унгарски научни постижения и технологични иновации . Съорганизатори са Институт Лист и Центърът за научни приключения "Агора" от унгарския град Дебрецен. От десетки изобретения, дело на унгарци, ще бъдат представим само 15, съобщи пред..

публикувано на 06.01.25 в 15:41

"Модата" от София превзе и Перник: Младежи вилнеят в търговски център

Тийнейджърската мода от моловете в София превзе и Перник. В един от големите търговски обекти младежи на възраст между 14-18 години предизвикват безредици, бият се, не търпят забележки, ругаят клиентите и персонала, алармират перничани. Последният сигнал подаден в полицията е от края на миналата седмица, когато група тийнейджъри са замервали..

публикувано на 06.01.25 в 15:08