Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С тържествено честване София отбеляза 24 май

Снимка: БТА

Честването на 24 май в София започна с празнично шествие, което премина от президентството до Националната библиотека и в него се включиха президентът Румен Радев, премиерът Димитър Главчев, министърът на образованието и науката Галин Цоков и кметът на София Васил Терзиев, академици от Българската академия на науките, преподаватели от висшите училища, студенти, ученици.

Тържествената церемония за отбелязването на 24-ти май пред библиотеката започна в 11.00 часа, след като тук пристигна шествието, което тръгна в 10.30 часа от Министерството на образованието. В началото на церемонията бе отслужен тържествен водосвет от свещеници от Българската православна църква. 

След това слово произнесе Васил Терзиев - кмет на Столичната община: 

Отляво надясно: Служебният министър-председател Димитър Главчев, президентът Румен Радев и кметът на София Васил Терзиев

"Днес, когато светът се променя толкова бързо, ние трябва да помним корените си и да се грижим за нашата културна и образователна традиция. Нека продължаваме да се учим и да се развиваме, да бъдем отворени към новите знания и технологии, но и да пазим и уважаваме нашето наследство".

Словото ни обединява, колкото и други неща да ни противопоставят и разделят, каза писателят Тони Николов:

"24 май най-трайно е запечатан в сърцата ни. Защото е празник не на миналото, той е празник на бъдещето ни".

След него приветствени думи каза президентът Румен Радев: 

Президентът Румен Радев

"И днес, когато страните по света се надпреварват да инвестират в наука и образование, привличат водещите умове и таланти, ние не можем да си позволим неблагоразумието да загърбим потенциала на нашите учени, преподаватели и изследователи. Съвсем наскоро бяхме поставени в ситуация в дните на празника вратите на нашите университети да затворят и аз вярвам, че правителството, парламентът, всички ние като общество ще чуем техния призив за честен разговор за бъдещето на нашето образование и наука. Ще потърсим дългосрочни, устойчиви решения за тяхното развитие занапред и нека не само днес, всеки ден да помним, че достойнството на едно общество, неговият просперитет, жизнен стандарт и авторитет, са в пряка връзка с неговото отношение към знанието. Само който не познава колко струва разрухата на невежеството, може да се страхува от цената на образованието".

Както е по традиция, всяка година на този ден пред библиотеката прозвуча стихотворението "Аз съм българче". Днес то бе изпълнено от Елеонора и Мартин - първокласници от 73-то Средно училище "Владислав Граматик".


След "Аз съм българче", прозвуча изпълнение на химна на Светите братя Кирил и Методий от ученици от Националното музикално училище "Любомир Пипков".

Пуснати бяха балони в небето над библиотеката. След това бяха поднесени венци от името на официалните лица и накрая тържеството завърши с изпълнение на химна на Република България, който бе изпълнен от Гвардейския духов оркестър. 

По публикацията работи: Георги Даскалов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Детето показва своите емоции още в утробата на майката

"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..

публикувано на 21.11.24 в 17:02

Можем ли да променим механизмите на остаряването и да го забавим?

Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..

публикувано на 21.11.24 в 16:55
Доц. д.р Росица Вачева говори за опасността от прекомерната употреба на антибиотици

В България се извършва непрекъснат надзор на антибиотичната резистентност

Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..

публикувано на 21.11.24 в 16:40

Международна конференция отбеляза 20 години БФЖ и отчете постигнатите резултати

Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция  “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

Пактът на ЕС за миграцията рискува да не успее да защити непридружените деца

Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...

публикувано на 21.11.24 в 15:15

Най-добрият роман на Карлос Мола излиза на българския книжен пазар

"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..

публикувано на 21.11.24 в 14:17

Джаз със стил - Даниела Белчева квартет в Париж на фестивала Jazzy Colors

Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..

публикувано на 21.11.24 в 14:17