Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С тържествено честване София отбеляза 24 май

Снимка: БТА

Честването на 24 май в София започна с празнично шествие, което премина от президентството до Националната библиотека и в него се включиха президентът Румен Радев, премиерът Димитър Главчев, министърът на образованието и науката Галин Цоков и кметът на София Васил Терзиев, академици от Българската академия на науките, преподаватели от висшите училища, студенти, ученици.

Тържествената церемония за отбелязването на 24-ти май пред библиотеката започна в 11.00 часа, след като тук пристигна шествието, което тръгна в 10.30 часа от Министерството на образованието. В началото на церемонията бе отслужен тържествен водосвет от свещеници от Българската православна църква. 

След това слово произнесе Васил Терзиев - кмет на Столичната община: 

Отляво надясно: Служебният министър-председател Димитър Главчев, президентът Румен Радев и кметът на София Васил Терзиев

"Днес, когато светът се променя толкова бързо, ние трябва да помним корените си и да се грижим за нашата културна и образователна традиция. Нека продължаваме да се учим и да се развиваме, да бъдем отворени към новите знания и технологии, но и да пазим и уважаваме нашето наследство".

Словото ни обединява, колкото и други неща да ни противопоставят и разделят, каза писателят Тони Николов:

"24 май най-трайно е запечатан в сърцата ни. Защото е празник не на миналото, той е празник на бъдещето ни".

След него приветствени думи каза президентът Румен Радев: 

Президентът Румен Радев

"И днес, когато страните по света се надпреварват да инвестират в наука и образование, привличат водещите умове и таланти, ние не можем да си позволим неблагоразумието да загърбим потенциала на нашите учени, преподаватели и изследователи. Съвсем наскоро бяхме поставени в ситуация в дните на празника вратите на нашите университети да затворят и аз вярвам, че правителството, парламентът, всички ние като общество ще чуем техния призив за честен разговор за бъдещето на нашето образование и наука. Ще потърсим дългосрочни, устойчиви решения за тяхното развитие занапред и нека не само днес, всеки ден да помним, че достойнството на едно общество, неговият просперитет, жизнен стандарт и авторитет, са в пряка връзка с неговото отношение към знанието. Само който не познава колко струва разрухата на невежеството, може да се страхува от цената на образованието".

Както е по традиция, всяка година на този ден пред библиотеката прозвуча стихотворението "Аз съм българче". Днес то бе изпълнено от Елеонора и Мартин - първокласници от 73-то Средно училище "Владислав Граматик".


След "Аз съм българче", прозвуча изпълнение на химна на Светите братя Кирил и Методий от ученици от Националното музикално училище "Любомир Пипков".

Пуснати бяха балони в небето над библиотеката. След това бяха поднесени венци от името на официалните лица и накрая тържеството завърши с изпълнение на химна на Република България, който бе изпълнен от Гвардейския духов оркестър. 

По публикацията работи: Георги Даскалов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Всяка година успяваме да докараме нови почитатели

Мариана Карпатова представя поредния шести фестивал " Неотъпкана пътека " и детския лагер преди него: "Свързана съм с фестивала от самото начало. Израснала съм там. От 2018 съм част от инициативната група, до Лора Чекоратова. Районът ни е толкова прекрасен, всички колеги, част от фестивала, са влюбени в Ковачевица и Гоце Делчев. Мястото никога не..

публикувано на 16.06.24 в 11:52
Николай Ламбрев-Михайловски

Пиша, защото мълча

Театралът Николай Ламбрев-Михайловски за четвъртата си книга "Безсънни треви": "Видях се в 4 огледала след анализа на първата ми книга от Михаил Неделчев. Митко Новков представи сега втората. Вяра, надежда, благодарност, надежда, обичана, мечта, сънища, деца, смърт. Пиша, защото мълча. Това са едни по-дълги или по-къси стихотворения. Започнах с..

публикувано на 16.06.24 в 11:12

Общуването с Джейкъб Колиър е страшно лесно

"Мистерията на българските гласове" с Джейкъб Колиър в НДК на 11 юли от 20 ч. - подробности от Бояна Бункова: "Това бе дълъг процес. Беше изразил желание за колаборация още в 2019. В началото на 2020 му писах и получих веднага отговор. Идеята започна от съвместни записи, но те ще са в деня след концерта. На самия концерт ще има и нови произведения на..

публикувано на 16.06.24 в 10:25

Историята оживява - професор Иван Дуйчев

Мъдрите хора казват “Познаването на историята е ключът към доброто бъдеще за един народ.”  А когато говорим за българската история през вековете, има една личност, която излъчва светлина в тъмата и ни дава самочувствие. Тази личност е професор Иван Дуйчев.  За неговите живот и работа ще ни сподели друг дългогодишен учен, филолог, експерт в..

обновено на 16.06.24 в 09:10
 Марин Лесев

Софийски разкази - Българските кулинарни традиции

Марин Лесев е днешният ни гост. Кое е традиционна кухня и защо се среща и скандинавска кухня в българските кулинарни книги, които той колекционира? Колко са видовете мусака? Чуйте го: "Колекцията ми на печатни издания на кулинарна тема е по-голяма от тази в Рекордите на Гинес. Най-старата на български е с 90% преводна литература. Кулинарите ни са..

публикувано на 15.06.24 в 15:00
Теодор Траянов

Адресите на любовта - Теодор Траянов

Поетът Теодор Траянов е обожествяван от любимата си Поетът-символист Теодор Траянов „живял в грях“ 14 години с актрисата и поетеса Дора Дюстабанова. От мига на тяхното запознанство, тя е убедена, че е създадена да обича и да служи на големия талант. Тяхната връзка била любима клюкарска дъвка на столичния бомонд, понеже литераторът бил женен и..

публикувано на 15.06.24 в 14:00

Какво е безценното за всеки

The Sofianer се завръща! Отново търсим най-впечатляващите творби, които описват София. Този път темата ни е: Какво е безценно за теб в София – интервю с Бистра Иванова от Мулти-Култи: "Получаваме вече първите творби на артистите. Познаваме легендарните корици на Ню Йоркър, станали част от публичния живот. Има течение на световни градове, които..

публикувано на 15.06.24 в 11:30