„Светът се променя по-бързо отколкото сме предполагали, че е възможно, става по-груб, по-несигурен, по-непредвидим. Променят се балансите на икономическо и на политическо влияние, глобалните предизвикателства изискват от нас глобални решения. Всичко това е свързано и с нашето участие в Европейския съюз. Очевидно е, че сме в една нова, историческа фаза, в която времето на т. нар. щастлива глобализация, приключи“, обясни проф. Шикова.
По думите й, е необходимо да се съгласуват и да се решават проблемите, които предстоят.
„Самият Европейски съюз има да решава като организация свои вътрешни въпроси, първо – кои ще бъдат ръководителите, кой ще бъде председател на Комисията и всички висши постове“, изтъкна проф. д-р Ингрид Шикова.
Според нея основните предизвикателства, с които Европейският съюз ще се сблъска в новия си цикъл са геополитиката, конкурентоспособността, и това бюджетния дефицит да не преминава 3%.
„Друга важна задача е как да бъде постигната т. нар. Европейска икономическа сигурност, т.е. да сме убедени, че ние можем да защитим нашите европейски интереси, да не сме толкова зависими от Китай и други държави, да имаме повече „произведено в Европа“. И както каза Еманюел Макрон – да сложим край на усложнена Европа. На последно място, но не по значение, ще поставя разширяването на Европейския съюз“, посочи основателят на специалност „Европеистика“ към СУ.
Според проф. Шикова е немислимо да се води война на европейския континент през 21 век, визирайки нападението на Русия над Украйна. Това, по думите й, означава, че не сме научили уроците и поуките от Втората световна война.
„Европейският съюз наистина претърпя промени. Използва се една такава метафора, че Европейският съюз е тревопасно животно между хищници. Той функционира добре, когато работи в мир и когато следва някакви правила. В един момент се оказа, че вече правилата никой не ги спазва и в тази обстановка се налага Европейският съюз да промени своите позиции“, каза проф. д-р Ингрид Шикова.
Как функционира Европейският парламент и какво е важно да знаем за работата на институцията, както и защо гласът на България е важен в нея, чуйте в интервюто на Лъчезар Христов с проф. д-р Ингрид Шикова.
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..