„Светът се променя по-бързо отколкото сме предполагали, че е възможно, става по-груб, по-несигурен, по-непредвидим. Променят се балансите на икономическо и на политическо влияние, глобалните предизвикателства изискват от нас глобални решения. Всичко това е свързано и с нашето участие в Европейския съюз. Очевидно е, че сме в една нова, историческа фаза, в която времето на т. нар. щастлива глобализация, приключи“, обясни проф. Шикова.
По думите й, е необходимо да се съгласуват и да се решават проблемите, които предстоят.
„Самият Европейски съюз има да решава като организация свои вътрешни въпроси, първо – кои ще бъдат ръководителите, кой ще бъде председател на Комисията и всички висши постове“, изтъкна проф. д-р Ингрид Шикова.
Според нея основните предизвикателства, с които Европейският съюз ще се сблъска в новия си цикъл са геополитиката, конкурентоспособността, и това бюджетния дефицит да не преминава 3%.
„Друга важна задача е как да бъде постигната т. нар. Европейска икономическа сигурност, т.е. да сме убедени, че ние можем да защитим нашите европейски интереси, да не сме толкова зависими от Китай и други държави, да имаме повече „произведено в Европа“. И както каза Еманюел Макрон – да сложим край на усложнена Европа. На последно място, но не по значение, ще поставя разширяването на Европейския съюз“, посочи основателят на специалност „Европеистика“ към СУ.
Според проф. Шикова е немислимо да се води война на европейския континент през 21 век, визирайки нападението на Русия над Украйна. Това, по думите й, означава, че не сме научили уроците и поуките от Втората световна война.
„Европейският съюз наистина претърпя промени. Използва се една такава метафора, че Европейският съюз е тревопасно животно между хищници. Той функционира добре, когато работи в мир и когато следва някакви правила. В един момент се оказа, че вече правилата никой не ги спазва и в тази обстановка се налага Европейският съюз да промени своите позиции“, каза проф. д-р Ингрид Шикова.
Как функционира Европейският парламент и какво е важно да знаем за работата на институцията, както и защо гласът на България е важен в нея, чуйте в интервюто на Лъчезар Христов с проф. д-р Ингрид Шикова.
Столичната община кани всички жители на София и околните населени места да се включат в Пролетно почистване от 5 до 17 април . Всички желаещи да се включат в предвеликденското почистване ще получат ръкавици и чували, както и подробни инструкции къде да оставят събраните отпадъци от уборките. Заявки за участие се подават към..
В края на работната седмица, на 4 април във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), коментираха по следните теми: Пътищата в България , култура на шофиране и спазване на правилата и санкциите. Човешки жертви..
Държавните институции и законодателството ни изостават драстично от съвременните форми на превенция и защита на децата. Гражданската нетърпимост към насилието над деца се увеличава. Това се посочва в Отворено писмо на Национална мрежа за децата (НМД) до държавните институции и медиите във връзка със случаите на насилие над деца в..
На 12 април ще се проведе Петото издание на Международния турнир "Turbo Trophy" , организиран от Българската федерация по таекуондо и Таекуондо Клуб Турбо . "Предишните издания на състезанието превърнаха “Turbo Trophy" в празник на спорта и успяха да зарадват стотици състезатели и хиляди привърженици на Олимпийското таекуондо в България и на..
Проблемът на българските партии, особено на тези в опозиция, е, че не знаят какво ще правят на 2 януари 2026 г . Това ги кара да правят резки движения, които говорят за тяхна безпомощност на въображението. Това коментира пред БНР-Радио София политологът д-р Любомир Стефанов . И още: " Партиите свикнаха да се явяват често на избори и..
Темата за щастието вълнува всички хора - независимо от възрастта или къде се намират по света. То е нещо субективно, но има и обективни критерии, по които може да бъде измерено или обсъдено. Кога се чувстваме истински щастливи, какво влияе на усещането ни за удовлетворение, зависи ли щастието ни от това, което имаме, или от начина, по който..
Американските пазари отбелязаха загуби след като президентът Доналд Тръмп тази седмица обяви нови размери на митата , които разтревожиха бизнеси по целия свят. Тарифите представени в сряда включват общи мита от 10% и допълнителни за някои страни. Притеснения имаше и от съпартийци на Тръмп, които се присъединиха към демократи в опит да наложат..