Сърдечно-съдовите заболявания продължават да бъдат причина № 1 за предотвратима смърт в България и в света. Те намаляват продължителността и качеството на живота, затрудняват здравните системи и предизвикват сериозни икономически щети за държавите.
Сърдечно-съдовите заболявания и инсултът са свързани със загубата на 18,6 милиона живота в света всяка година, подчертават от Дружеството на кардиолозите в България. Те избраха БНР за свой медиен партньор за тазгодишното отбелязване на Световния ден на сърцето. Той се чества всяка година на 29 септември, но специалистите започнаха 4-месечна кампания (до 1 октомври), в чийто фокус е здравето на сърцето и начините за превенция на сърдечно-съдовите заболявания.
Специален акцент се поставя върху здравното образование, личната и обществената грижа за сърцето, контролът на сърдечно-съдовите заболявания чрез технологиите, поддържането на активен контакт с лекар, превенцията на затлъстяването и заострянето на вниманието върху принципите за здравословен начин на живот.
Кампанията е ежегодна и се провежда под егидата на Световната федерация на сърцето.
"Децата биват обучавани по различни предмети – математика, физика, биология, но на практика нямат часове по здравно образование – отбеляза пред БНР-Радио София един от водещите електрофизиолози у нас и председател на Дружеството на кардиолозите в България доц. д-р Васил Трайков. – Кампанията ще обхване много български градове. Тя съвпада по време с изготвянето на национален план за сърдечно-съдово здраве."
По думите на доц. Трайков вече има проект за плана, голяма част от заложеното в него присъства и в Националната здравна стратегия. Това е знак, че институциите са готови на разговори по тази така важна за обществото тема.
Предстои довършване на плана, но над 60 организации вече са го подкрепили с меморандум. От страна на институциите са очаква приемане на предложените мерки и осигуряване на бюджет и контрол по изпълнението.
"Преждевременната смъртност от сърдечно-съдови заболявания – преди 65 години, е напълно предотвратима, ако рисковите фактори са под контрол", подчерта специалистът.
С него разговаря Катя Василева.
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..
Строително скеле на столичния булевард "Данаил Николаев" се е наклонило опасно вследствие на силния вятър в София. Няма пострадали хора, районът е отцепен, съобщиха от СДВР. Жълт код за силен вятър в цялата страна
Валерия Минева е млад режисьор от колоритния град Габрово, която гостува в „Добър вечер, София“ , за да съобщи радостната новина за свой предстоящ гастрол в Théatro отсам канала , където ще постави постановката “Приятнострашно“ . Постановката е по текст на Яна Борисова. "Майсторска комбинация между романтика и хумор, преплетени в..
От 23 до 26 ноември 2024 г. между 16.00 и 22.00 ч., в Културно пространство "Бобина", ще бъде представена експерименталната аудио-визуална инсталация на режисьорката Златина Тенева "Вечерята". Спектакълът проследява завихрянето на семеен конфликт, в който детето неволно се оказва не само наблюдател, а и участник. Инсталацията преплита кино и..
"Контрасти" - изложба, в която си дават топла приятелска среща живопистта и музиката. На 22 ноември известният български художник Панчо Малезанов ще открие съвместна изложба с много обичания български музикант и джазмен Васил Петров. Художникът има зад себе си 30 самостоятелни изложби за малко над 30 години, близо 30 участия в общи художествени..
Пред днешния ден Френско-българската търговска и индустриална камара организира посрещане на новото божоле в София, съобщават от камарата. По стара френска традиция всяка година в третия четвъртък на месец ноември се посреща първото младо вино "Божоле" . Вече близо 20 години тази традиция се спазва и в България. Основна заслуга за провеждането на..
Пет задължителни насоки за проектиране и ремонт на улици и градска среда, които да гарантират безопасност, функционалност и естетика, предлагат общинските съветници от групата на "Продължаваме промяната-Демократична България и Спаси София". Мерките са обособени в групи: - Пътната безопасност или ясно обозначени пешеходни пътеки,..