Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тодор Галев, ЦИД:

У нас има организации и лица с позиции като тези на чужди източници на влияние

Тодор Галев
Снимка: Радио София

Очакваше се ниска избирателна активност. Очакваше се изборна мобилизация сред определени групи население, и то сред тези българи, които са склонни да вярват и да споделят конспиративни и дезинформационни послания.

Това коментира пред БНР-Радио София д-р Тодор Галев, директор "Научна дейност" в Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД).

  • Разсъжденията му се основаха на проучване на ЦИД, проведено от 25 май до 2 юни т.г. сред 1071 български граждани, навършили 16 години. Резултатите от него показаха, че 69,9% от населението у нас споделя конспиративно мислене, 48,8% – релативизъм на фактите, а 36,9% – дезинформационни и конспиративни схващания. Общо 48% от българите определят като голям проблем опитите на чужди сили да повлияят на изборите за Европейски парламент, 33% го определят като малък проблем, а 19% смятат, че не е проблем.

"Установихме, че един и същи тип хора се доверяват на конспиративни теории и разпространяват дезинформации. Това стана ясно още по време на ковид пандемията, а по-късно се потвърди и продължава и до ден днешен."

Галев посочи "Възраждане" и "Величие" сред българските политически субекти, които защитават и разпространяват частично конспиративни и дезинформационни послания.

По думите му все повече наши сънародници търсят да се информират за случилото се извън официалните медии. Над 60% черпят новини от социалните мрежи.

Българите не вярват на институциите и на традиционните медии. Засилена чужда медийна кампания е имало и в други европейски страни, но у нас опитите за вмешателство се съчета с факта, че в страната ни има организации и лица с позиции, съвпадащи с тези на чужди източници на влияние.

"Не виждаме прогноза за праг или пик и след това да тези тенденции да отслабват. Напротив, можем да очакваме засилване, поне в близките 1-2 години."

Някои политически партии пренебрегнаха социалните мрежи в предизборните си кампании, други ги базираха на тях. Всяка от тях имаше различна стратегия. Някои разчитаха на присъствието на лидерите в социалните мрежи, други – на регионалните структури, каза още Тодор Галев.

С него разговаря Данаил Конов.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Невена Николова и Данаил Конов

Невена Николова и Данаил Конов пред и зад микрофон

Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..

публикувано на 16.02.25 в 12:00

Кукленият театър бе най-подходящ за мен

Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.

публикувано на 16.02.25 в 11:20
Мирослав Цеков

Нерешените проблеми в младежката политика се превръщат в проблеми на цялото общество

Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..

публикувано на 16.02.25 в 10:38

За пети път "Станция Иновация" в АУБ

Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..

публикувано на 16.02.25 в 10:03
Темз Арабаджиева и Антон Биров

Кажи ми какво четеш за да ти кажа кой си

В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората?  Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..

публикувано на 15.02.25 в 20:00
Борис Илиев

Учениците с удоволствие четат Оруел

Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас?  Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..

публикувано на 15.02.25 в 19:35

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо и второ

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 15.02.25 в 16:00