Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Столична библиотека на 12 юни от 17:00 ч.

Честваме 120 години от рождението на Атанас Далчев

Атанас Далчев
Снимка: Архив

Столичната библиотека и Нов български университет канят всички приятели на Атанас Далчевото творчество и съмишленици на неговите идеи в изкуството да отбележат заедно 120-годишнината от рождението на поета, преводач и литературен критик.

Честванията ще се състоят днес от 17:00 ч. в Столична библиотека с откриване на фотодокументална изложба "Сънища през очилата", представена от Библиотеката на София, с ценни и редки издания на Атанас Далчев от нейните фондове – „Книжовно наследство“ и от уникалната сбирка „Детски периодичен печат“.

Сред оригиналните издания се открояват стихосбирките на големия поет „Прозорец“ (1926), „Стихотворения“ (1928) с автограф на Кирил Христов, „Париж“ (1930), „Ангелът на Шартър“ (1943), „Стихотворения“ (1965) и „Фрагменти“ (1967) с автографи на Симеон Радев и съпругата му Бистра Винарова, сборниците „Прокълнати поети“ (1921), „Мост“ (1923) с негови стихове.

Далчев е представен и като преводач на книгите „Паскал“ и „Монтен“ (1942) в прочита на Франсоа Мориак и Андре Жид от Библиотека „Безсмъртни мисли“.

В експозицията са включени култови детски периодични издания „Весело славейче“, „Другарче за тебе“, „Детско знаме“ с негови творби за деца.

Снимка: sofia.bg

Посетителите могат да видят и знакови артефакти – автентичната пишеща машина на поета Erika, международната Хердерова награда, която получава през 1972 г., семейни фотоси и оригинални издания на поета на чужди езици, предоставени от наследниците на Атанас Далчев.

Представени са и стихове, посветени на Далчев, книги с автографи, подарени на бележития творец от известни български и чужди автори, сред които е и нобеловият лауреат Борис Пастернак и Анна Ахматова.

Юбилейните четения, посветени на големия поет, са с участието на проф. Божидар Кунчев, проф. Михаил Неделчев, проф. Пламен Дойнов, доц. Морис Фадел, доц.  Надежда Стоянова, д-р Илвие Конедарева, Борис Илиев и др.; В програмата са предвидени и артистични прочити на Далчеви стихотворения и фрагменти от студенти на департамент „Театър“ от Нов български университет: Никола Табаков, Тони Николов, Елена Рангелова, Мина Стойчева, Ерика Попова, Християна Стоименова; стихотворения на поети, посветени на Атанас Далчев, изпълнени от актьора Богдан Глишев; прожекция на филма „Атанас Далчев – филмов силует“ (1969) на Радой Ралин и режисьора Николай Петков.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пирдоп

Промишлен район с дадености за туризъм

Днес гостуваме на община Пирдоп и пръв гост и наш домакин е кметът Ангел Геров : "Наследник сме на първото обществено училище, към края на Възраждането е построено първото училище, по-късно е построено и класно училище. Градът се е разраствал и оттук започва нашата история - построява се ново, голямо училище. Първият камък е положен в 1932. По план..

публикувано на 28.07.24 в 11:01

Историята оживява - Учителят Петър Дънов, части 1, 2 и 3

Срещаме ви с личност, даваща смисъл и надежда на духовното начало у човека.  Той вярва, че любовта, истината, правдата, мъдростта и добродетели са качествата, които човек трябва да изработи в себе си, за да бъде най-добрата си същност.  Този човек наричат Учителя!  Да представиш Петър Дънов - Учителя, създателя на Обществото на Всемирното бяло..

публикувано на 27.07.24 в 16:00

Софийски разкази - София преди Освобождението

Как е изглеждала София през 1878-9? Изостанал град ли е бил? Къде е бил "Хендекът", ограждал града? Какво е било населението? Защо е намаляло преди да стане столица? Кои са махалите/кварталите: Язаджийска, Баш чешма, Драз и други? На всички и на други подобни въпроси, отговорите са в звуковия файл:

публикувано на 27.07.24 в 15:00
Ева и Йордан Соколови

Адресите на любовта - Ева и Йордан Соколови

В тежък развод пламва любовта на биохимичката и юристът Ева Соколова е професор по биохимия. Специализирала е като Хумболтов стипендиант в Германия, а докторската си дисертация е защитила в Московския химикотехнологичен институт Менделеев.Йордан Соколов е изявен юрист, председател на Народното събрание, бивш министър на вътрешните работи,..

публикувано на 27.07.24 в 13:55
Калоян Захариев

Във Вселената няма правилен ред

„Ех, магесническа му работа“ от Калоян Захариев - интервю с автора: "Писането ми отне малко време. Роди се без план, идея. Всичко тръгна от самосебе си. Главният персонаж е некромант. Тръгнах с идеята да бъде като Тери Пратчет, но реших да си измислям неща. Във Вселената няма правилен ред. Пиша нещо, което ми харесва, като пишеш един роман си мислиш..

публикувано на 27.07.24 в 11:35

Всеки може да помогне

Националната асоциация на доброволците в Република България организира безплатен уебинар на тема "Основни знания и умения за спонтанни доброволци за действие по време на горски пожари". Георги Влайков, директор ЦПО „Доброволец” с подробностите: "Планираме да запознаем доброволците как се работи на терен, какви са основите рискове, с каква лична..

публикувано на 27.07.24 в 10:43

Да има пълноценно общуване на село

Практически уъркшоп „Малка пермакултурна градина" - събеседник от с.Негушево е Михаела Танева от Фондация "Повей": "Стартираме поредица от практически насочени семинари, показваме различни начини да пшроизвеждаме собствената си храна и така да съживим мястото, училището. Вече е възстановено първото училище, с което започнахме преди години. Проектът..

публикувано на 27.07.24 в 09:52