Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Четвърто издание на форума "Наука за бизнес" се провежда в Интер Експо Център

Снимка: fb/Българска академия на науките

Четвъртото издание на форума "Наука за бизнес“ се провежда в Интер Експо Център. Събитието се организира от Българската академия на науките (БАН) и Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП). Целта е да бъдат представени добрите практики и успешни примери за партньорство между бизнеса и учените от Академията.

За четвърта поредна година стремежът на двете институции е да срещнат българските предприемачи с постиженията на научните среди.

Екипи от научноизследователски институти на БАН показват научни открития и продукти с приложение в икономиката.

Сред иновациите, които учените представят на форума “Наука за бизнес“ са  - възможност за получаване на атомна енергия с хидростатично налягане, пилотна линия за производство на литиево-йонни батерии, материали за обезвреждане на парникови газове, биосензорна технология за детектиране на пестициди, получаване на огнеупорни мулитови керамични изделия с помощта на 3d принтиране, прототип на умна боксова круша и други.

В предаването “Ритъмът на столицата“ събеседник по темата бе д-р Марин Пандев – директор на Единния център за иновации към БАН, който уточни, че събитието е част и от програмата на БАН за отбелязване на нейната 155-а годишнина.

По думите му, тази година във форума е отделена специална секция, където са представени успешни проекти между науката и бизнеса.

“Като сме се опитали представянията да бъдат по-скоро от фирмите, които са работили с институти на Академията“, посочи той.

Какво още трябва да се направи, за да се подобри връзката между науката и бизнеса, така че да си бъдат взаимно полезни?

„Опитваме се да бъдем съвсем отворени към бизнеса през последните години, като някак си сътрудничеството трябва да се засили и да бъдат по-видими продуктите, които се създават в Академията и въобще на експертизата, която има там. Хубаво е и бизнесът да заявява своя интерес, да задава въпросите, които го интересуват и налагат да бъдат решени от академични звена. В Академията има изключително много подготвени експерти, както и специализирана апаратура, която за една малка или средна фирма би било много трудно да закупи“, изтъкна д-р Марин Пандев.

Подбраните разработки, които ще бъдат представени на форума са в най-актуалните сфери, водещи както в Европейския съюз, така и за нашата държава.

“Освен технологии, тази година сме се опитали да отворим място и за услуги, които Академията би могла да предлага. В рамките на изградените вече Центрове за компетентност и върхови постижения институциите придобиха много сериозна апаратура, която би могла да бъде полезна за бизнеса в някаква посока“, изтъкна д-р Марин Пандев.

“Изключително съм щастлив, че тази инициатива е успешна вече четвърта година, но ми се иска това сътрудничество да бъде процес и да е все по-засилено, защото според мен, и двете страни имат интерес към това. За учения е изключително важно да види своя труд, приложен на практика, а за бизнеса би било полезно стратегическо предимство да притежава иновативен продукт, направен съвместно с научен екип, а и бизнесът е много по-наясно, как един такъв продукт, би могъл да навлезе на пазара“, каза още той.

Нов елемент във форума тази година, е участието на БАН в най-голямата европейска мрежа за технологичен трансфер и подпомагане на научни организации и фирми. Идеята е да се подпомагат съвместни проекти и да се търси реализация в чужбина, разкри д-р Марин Пандев.

Още интересни аспекти, чуйте в разговора на Невена Николова в звуковия файл.


По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Генералният директор на БНР Милен Митев

В основата на Радиото са хората

Генералният директор на БНР Милен Митев за поредното партньорство на БНР с Наградите за бизнес и туризъм и за мястото на БНР като обществена медия: "Подкрепяме наградите, защато имат кауза. Събитието свързва по естествен начин бизнеса с благотворителността. Продължаваме да се борим с разбирането от началото на 90-те, че който прави бизнес е..

публикувано на 04.08.24 в 11:38
Награди за бизнес и туризъм

Въображението те прави добър човек

Наградите за бизнес и туризъм, организирани от Балканска медийна асоциация с подкрепата на Министерство на туризма, за трета поредна година бяха връчени на яхта в Несебър.  Не само представители на юридическия и бизнес свят получиха статуетки, но отличени са и най-успешните компании за туризъм - хотели, ресторанти, туристически агенции и общини,..

публикувано на 04.08.24 в 11:02
Валентин Заяков

Валентин Заяков: туризмът - приоритетен отрасъл

Радиокафе гостува на община Несебър. Говорим за развитието на туризма по южното ни Черноморие и предизвикателсвата през летния сезон. Пръв гост е Валентин Заяков - бивш председател на Комитета за физическо възпитание и спорт, експерт по туризъм и експерт в Народното Събрание в Комисията по въпросите на младежта и спорта: "Несебър е един от..

публикувано на 04.08.24 в 10:24

Историята оживява - Копривщенци в Египет - Масърлиете

Днес разказваме за смели българи, готови да се борят с всевъзможни житейски трудности. В името на по-добрия живот на семействата си, те избират пътя на гурбета. При това в далечен и горещ Египет.  Тези предприемчиви българи от Копривщица наричат масърлиете.  Маср - на арабски език това е името на страната Египет.  Предимно в Кайро и Александрия,..

публикувано на 03.08.24 в 16:00
Проект за комплекс България на Георги и Димитър Фингови

Софийски разкази: Архитектите Георги и Димитър Фингови

Изкуствоведът Теодор Караколев, фондация "Български архитектурен модернизъм" за баща и син Фингови: "По-украсените стилове, като сецесиона са по-популярни от модернизма и затова Фингов-баща е сред най-популярните архитекти у нас. След Пловдив, идва в София и работи заедно с арх. Кирил Маричков по множество проекти, като доста училища в София - като..

публикувано на 03.08.24 в 15:00
Явора и Кен

Адресите на любовта - Явора Стоилова и Кен Нагай

Всички са против брака на внучката на Яворов и потомъка на самурай Явора Стоилова е оперна певица със световна кариера, но у нас е по-известна със забележителните си корени. Тя е дъщеря на племенницата на Пейо Крачолов Яворов и най-ревностна негова изследователка Ганка Найденова и на художника класик Васил Стоилов. Кен Нагай е поет,..

публикувано на 03.08.24 в 14:00
Десислава Желева

Усещане за повече уют

Какви са ползите от воденето на читателски дневник, могат ли и възрастните да водят читателски дневник, какво трябва да съдържа той, съпоставка на книжните читателски дневници и Goodreads.  Събеседник   ни е   Десислава Желева - автор, създател на един от първите читателски дневници за възрастни: "Моята учителка във втори клас ни научи, в..

публикувано на 03.08.24 в 11:42