Четвъртото издание на форума "Наука за бизнес“ се провежда в Интер Експо Център. Събитието се организира от Българската академия на науките (БАН) и Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП). Целта е да бъдат представени добрите практики и успешни примери за партньорство между бизнеса и учените от Академията.
За четвърта поредна година стремежът на двете институции е да срещнат българските предприемачи с постиженията на научните среди.
Екипи от научноизследователски институти на БАН показват научни открития и продукти с приложение в икономиката.
Сред иновациите, които учените представят на форума “Наука за бизнес“ са - възможност за получаване на атомна енергия с хидростатично налягане, пилотна линия за производство на литиево-йонни батерии, материали за обезвреждане на парникови газове, биосензорна технология за детектиране на пестициди, получаване на огнеупорни мулитови керамични изделия с помощта на 3d принтиране, прототип на умна боксова круша и други.
В предаването “Ритъмът на столицата“ събеседник по темата бе д-р Марин Пандев – директор на Единния център за иновации към БАН, който уточни, че събитието е част и от програмата на БАН за отбелязване на нейната 155-а годишнина.
По думите му, тази година във форума е отделена специална секция, където са представени успешни проекти между науката и бизнеса.
“Като сме се опитали представянията да бъдат по-скоро от фирмите, които са работили с институти на Академията“, посочи той.
Какво още трябва да се направи, за да се подобри връзката между науката и бизнеса, така че да си бъдат взаимно полезни?
„Опитваме се да бъдем съвсем отворени към бизнеса през последните години, като някак си сътрудничеството трябва да се засили и да бъдат по-видими продуктите, които се създават в Академията и въобще на експертизата, която има там. Хубаво е и бизнесът да заявява своя интерес, да задава въпросите, които го интересуват и налагат да бъдат решени от академични звена. В Академията има изключително много подготвени експерти, както и специализирана апаратура, която за една малка или средна фирма би било много трудно да закупи“, изтъкна д-р Марин Пандев.
Подбраните разработки, които ще бъдат представени на форума са в най-актуалните сфери, водещи както в Европейския съюз, така и за нашата държава.
“Освен технологии, тази година сме се опитали да отворим място и за услуги, които Академията би могла да предлага. В рамките на изградените вече Центрове за компетентност и върхови постижения институциите придобиха много сериозна апаратура, която би могла да бъде полезна за бизнеса в някаква посока“, изтъкна д-р Марин Пандев.
“Изключително съм щастлив, че тази инициатива е успешна вече четвърта година, но ми се иска това сътрудничество да бъде процес и да е все по-засилено, защото според мен, и двете страни имат интерес към това. За учения е изключително важно да види своя труд, приложен на практика, а за бизнеса би било полезно стратегическо предимство да притежава иновативен продукт, направен съвместно с научен екип, а и бизнесът е много по-наясно, как един такъв продукт, би могъл да навлезе на пазара“, каза още той.
Нов елемент във форума тази година, е участието на БАН в най-голямата европейска мрежа за технологичен трансфер и подпомагане на научни организации и фирми. Идеята е да се подпомагат съвместни проекти и да се търси реализация в чужбина, разкри д-р Марин Пандев.
Още интересни аспекти, чуйте в разговора на Невена Николова в звуковия файл.
В днешното издание на "Форум" седмичните коментатори се спряха на следните теми: 4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В деня, когато трябваше да се проведе тази своеобразна протестна акция, една от големите търговски вериги обяви големи промоции. Само символичен ли е..
Липсата на жизненоважни медикаменти са сред основните проблеми на хората с епилепсия в България, обяви Веска Събева, председател на Асоциацията на родители на деца с епилепсия.(АРДЕ) . Организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". У нас регистър за..
Осем младежки екипа, съставени от 43 младежи от България, Сърбия, Северна Македония и Черна гора , ще представят в Международния младежки център в Перник своите предприемачески идеи за зелени иновации , насочени към устойчивото развитие на въглищните региони на Балканите. Събитието ще се проведе от 16 до 19 февруари в рамките на..
Соларните панели са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Възобновяемите енергийни източници играят все по-голяма роля в домакинствата, осигурявайки устойчиви и енергийно ефективни решения за ежедневието. С нарастващата нужда от намаляване..
В международния Ден за безопасен интернет, който тази година бе отбелязан на 11 февруари, Националният център за безопасен интернет , с главен координатор Асоциация "Родители" , отбеляза 20 години от създаването си. Събитието се състоя под мотото “20 години защита на децата ни в Интернет" в присъствието на експерти от МОН, МВР, ДАЗД, общини..
Нощният транспорт в София остава. Предложението за спиране на част от линиите не събра необходимото мнозинство от 31 гласа в Столичния общински съвет (СОС). Общинските съветници в София прегласуваха днес спирането на две от нощните линии на градския транспорт. Решението беше взето с мнозинство на 16 януари - по предложение на общинските..
На 14 февруари се открива 18-тата Национална изложба "Българска археология 2024", която представя най-добрите постижения на българските археолози през изтеклата година. Изложбата и каталогът към нея проследява най-интересните събития през изминалия археологически сезон. “Това, което може да се види са многобройни находки от най-различни..