Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започна активният период на летния туризъм

Снимка: Яна Боянова

Днес в 23:50 ч. българско време официално ще настъпи астрономическото лято. Какъв летен сезон очакваме, какви дестинации избират българите за лятна почивка, кои чуждестранни туристи посрещаме у нас и има ли ръст в цените през този сезон? По темата за това какви са проблемите с кадрите през летния сезон и ще намерят ли решение говори Константин Занков от Института за анализи и оценка в туризма, туристически предприемач, маркетинг и бизнес консултант в туризма.

Той отбеляза, че има добър сезон, като очакванията са за ръст от 10% спрямо предходната година и може би ще бъде задмината рекордната 2019 година.

"Много важно е да отбележим, че ако искаме да имаме един висококачествен и устойчив туристически продукт и да нямаме проблеми и с кадри, и всичко да върви "по мед и масло", трябва да имаме един целогодишен туризъм. В момента в страната ни около 70% и повече от приходите за туризъм са именно в периода май-октомври", сподели Занков.  

По думите му юли и август добрите хотели нямат места още от ранните записвания през пролетта, докато през месеците юни и септември, които също са топли хотелите седят празни, тъй като хората нямат навик да почиват тогава.

"За съжаление, след 6-ти септември отрязваме сезона. И както всичко е вървяло прекрасно изведнъж всички заведения затварят, атракциите затварят и дори да имаш желание да изкараш едно хубаво "циганско лято" на морето, където можеш да се наслаждаваш на хубаво време, на разходки по плажа, дори да не се къпеш всеки ден във водата, реално ти не го правиш. Това е така, защото не работят заведения, атракции и няма какво да правиш. И това е един от проблемите на родния туризъм, говоря за морските курорти. Трябва да се стремим да правим много активности в крилата на сезоните, а защо не и целогодишно", отбеляза Занков.

Той даде за пример съседните ни държави, които завършвайки есенния сезон започват с конгресен туризъм, сватби, обучения, тимбилдинги и др. През зимата се практикува здравен туризъм, а хотелите се предоставят за живеене и ваканции. През пролетта и зимата се организират спортни събития, фестивали и други културни мероприятия. Прогнозите са, че както и предни години най-много чужди туристи се очакват от Румъния, Полша и Великобритания. Немският пазар е силно намалял, а традиционните туристи от Русия и Украйна липсват.

Плаж Харманите

Има ли ръст в цените

"Определено, колкото и неприятно да ни бъде, навсякъде, където отиваме без значение дали е в супермаркета, на бензиностанцията, в киното, на музикално събитие, или на театрална постановка виждаме, че всичко в последните години се покачва. Разходите за класически пътувания също се покачват, но можем да кажем, че не е нещо осезаемо и има някаква голяма разлика спрямо предишната година. При някои хотели и дестинации имаме повишаване на цените, но те са малки, а при някои други дестинации е по-голямо, но определено не е нещо фрапантно", каза Занков.

Къде почиват българите извън страната

"Традиционно, което не е изненада за никой, предпочитани са Гърция и Турция, като Турция е най-често избирана за семейна ваканция въпреки, че там цените се повишиха на ол инклузив хотелите, но определено те все още си остават лидер. Имам много автобусни и самолетни почивки. В Турция почиваме основно в крилата на сезона, защото юли и август първо, че е много горещо и второ, че е много скъпо за българския турист", каза той. И добави, че след това в класацията е Италия.

По думите му няма добра кампания, която да промотира българския туризъм сред българите, а българинът е най-добрият турист за нашите хотели. Освен това проблемът с набирането на кадри е комплексен, като той не е само за България.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 07.02.25: Защо бойкотът на хранителните магазини няма да проработи?

Александър Христов и Яница ПетковаАлександър Христов и Яница ПетковаВ последния за тази седмица "Форум" водещият Лъчезар Христов насочи и предизвика актуалните коментатори да споделят мнения и разсъждения по следните теми : "Възраждане" внася в Народното събрание проекторешение за създаване на комисия, която да разследва дейността на чужди..

публикувано на 07.02.25 в 19:05
Остров Санторини в очакване на следващ трус

Как учените разчитат трусовете в Санторини?

За последните 10 дни на остров Санторини са усетени над 6400 труса. Как учените разчитат цялата ситуация и до какви дългосрочни последствия може да доведе? Събеседник по темата в предаването "Ритъмът на столицата" е  доц. Пламена Райкова, ръководител на Департамент "Сеизмология и сеизмично инженерство" към Националния институт по..

публикувано на 07.02.25 в 18:40

Принципът "замърсителят плаща" в София минава през критерия "брой членове на домакинство"

Съвсем скоро се очаква да бъдат достъпни и онлайн декларациите, чрез които Столичната община събира информация за количеството генериран отпадък от граждани и бизнес. От началото на този месец, местната администрация стартира кампания, с която цели да се подпомогне определянето на точния размер на такса „битови отпадъци“ (ТБО), тъй като от 1..

публикувано на 07.02.25 в 17:27

Инспекторите по труда са извършили 8520 проверки за нарушения на трудовото законодателство

През 2024 г. инспекторите по труда са извършили 8520 проверки по сигнали за нарушения на разпоредбите на трудовото законодателство от всички близо 50 хил. сигнала до инспекцията. Най-голям брой сигнали засягат заплащането на труда – 3317, а 1411 са по възникването на трудовите правоотношения, 1302 по прекратяването им и 889 са по работното време.  От..

публикувано на 07.02.25 в 16:59
Екипът е обиколил села в Община Омуртаг

Журналисти по стъпките на безводието

Поне 350 хиляди от сънародниците ни са били на воден режим през изминалата година. Запитахме се “Защо?” и тръгнахме по следите на изчезващата вода в Североизтока. Срещнахме водомайстори, дънни биволи и много сърцати хора, принудени да оцеляват без вода. Документирахме прокопаването на сондаж за хиляди левове, местонахождението, на който е..

публикувано на 07.02.25 в 16:36

В Ротердам се провежда 54-ото издание на Международния филмов фестивал

В Ротердам е в разгара си 54-ото издание на Международния филмов фестивал.  Той бе открит с филма “Фабула“ на режисьора Майкъл Тенхорн. Цели 14 филма фигурират в официалната “Тигър селекция“ на фестивала тази година, сред които има и българско участие. Това е първият фестивал в Нидерландия, основан през 1972 година, който се утвърждава като..

публикувано на 07.02.25 в 16:03

Започва 10-то издание на фестивала за документално кино Master of Art

Тази вечер започва Десетото издание на фестивала за документално кино Master of Art с прожекция на филм за Франк Синатра и песента му “My Way”. Захванах се с този фестивал, защото ми е страст да споделям изкуство с повече хора. Така 10 години споделяме изкуство, емоции, красота, пътуване във времето. Това е нашият начин да променяме живота към..

публикувано на 07.02.25 в 15:17