Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Невинност без граници" - изложба посветена на бежанците

Снимка: www.unicef.org

Днес, 20 юни 2024 г. отбелязваме Световния ден на бежанците и по този повод от 11:00 ч. на Терминал 2, "Пристигане", летище София беше открита изложбата "Невинност без граници". Тя документира живота на деца и семейства от Сирия, настанени в центъра за бежанци в Харманли. 19 пана с фотографии показват човешките истории зад статистиките и насочва вниманието към потребностите и правата на непридружените деца, търсещи закрила. Експозицията е съвместна инициатива на Държавната агенция за бежанците, УНИЦЕФ и посолството на Швейцария, както и с подкрепата на летище София.

В събитието участие взеха Хесус Кабайеро, главен изпълнителен директор на СОФ Кънект - операторът на летище София; Кристина Доротея де Бройн, представител на УНИЦЕФ в България; Томас Щауфер, ръководител на Службата за швейцарски принос към посолството на Швейцария и Янита Манолова, заместник-председател на Държавната агенция за бежанците при Министерския съвет. Подробности разказа Лора Войнова - Програма бежанци и мигранти УНИЦЕФ България.


По думите й данните от Държавната агенция за бежанците сочат, че от началото на годината до края на месец май има 3561 молби подадени от лица, които търсят международна закрила в България. От тях 1355 са на деца, от които 540 са на непридружени деца. В центровете за настаняване ежедневно постъпват нови хора, други напускат и е трудно да се каже точно колко са лицата пребиваващи у нас. През последните години се наблюдава нарастване на броя бежанци, което е от 2021 година насам. 2023 година е рекордна както за България, така и за ЕС, като тогава са подадени над 1 млн. молби за международна закрила в рамките на съюза. За България те са 22518, като броят на децата и на непридружените деца се увеличава.

"Двете сигурни зони, които функционират на територията на град София, действително през последните години предвид и увеличената бройка непридружени деца трудно успяваха да ги поемат. В Харманли зоната бе открита средата на май месец, като реално настаняването на децата започна още през април. Капацитетът на сигурната зона е 98 души, има предвидени пространства и възможност за настаняване на момичета, както и на деца с увреждания. Това е изключително важно, тъй като до момента в двете функциониращи сигурни зони в София това не беше възможно", каза Войнова.  


Войнова отбеляза, че бежанците са хора, които са принудени да напуснат домовете си и имат психологическа травма от това. Едно от основните предизвикателства е липсата на правен канал, по който те могат да влязат на територията на България. Затова те са принудени да използват услугите на каналджиите, които носи своите рискове. Освен това нуждата от подкрепа в новата среда е от изключителна важност. Идеята на изложбата е да покаже, че невинността няма граници и чрез фотографиите да бъде показано човешкото лице на децата.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00