Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Безплатна помощ за засегнатите от хранителни нарушения

Снимка: bia-unikal.org

Всеки с хранително разтройство може да се свържи с безплатна линия за подкрепа. Тя е инициирана от д-р Елисавета Павлова (обучител и психолог), основател на Асоциация УНИКАЛ, с участието на обучени специалисти към онлайн Академията "Емоции и хранене" на асоциацията. Линията за "Безплатно изслушване и подкрепа при проблемно хранене" окуражава хора, които имат хранителни нарушения, техните близки или приятели, да споделят своя проблем без притеснения като след това специалистите насочват всеки към ресурси за подкрепа.

Чрез изслушване и консултиране специалисти насърчават честното и безпрепятствено изразяване, за да бъде оказана ефективна подкрепа на всеки с нарушения в приема на храненето. Консултацията може да се проведе анонимно или не. Подробности разказа д-р Елисавета Павлова, основателка на Асоциация УНИКАЛ, която е доктор по психология, специалист при хранителни нарушения, лицензиран към Международната американска организация за ХН професионалисти IAEDP.

Тя посочи, че най-честото хранително нарушение в световен мащаб, противно на общоочаквания отговор на анорексия и булимия, е безконтролното преяждане. Освен тези три категории хранителни разстройства има и други, не толкова познати - нетипична анорексия, нетипична булимия, нетипична хиперфагия, орторексия (манията за чисто и здравословно хранене), синдромът на нощното хранене, компулсивното спортуване или в обобщение - всички форми на нарушено хранене.

"Такова, което е прекомерно, крайно, негъвкаво и опасно за здравето на човек влиза в тази четвърта категория хранителни разстройства. Това са тези подпрагови форми на хранителните нарушения. Искам да добавя също, че емоционалното хранене, което много често съпътства всяко от останалите хранителни нарушения, само по себе си макар да не е хранително разстройство е форма на нарушено хранене и предвестник на другите форми хранителни разстройства, ако остане нелекувано и ако хронифицира", каза д-р Павлова.


Официална статистика у нас не съществува, но по неофициални данни над 500 хиляди души са засегнати от хранителни нарушения. Световните проучвания сочат, че възрастовата граница в последните 12 години е спаднала значително. При децата се наблюдава ръст от 12% на възраст 11-12 години. Специалистът отбеляза, че хранителните разстройства са по-склонни да се представят у дома, отколкото в кабинета на лекаря, така, че отговорността за ранна диагностика е на родителите и на семействата.

"Най-ранните признаци на хранителни разстройства биха могли да се видят в настроението на детето, в неговите нагласи, страхове и тревоги много повече, отколкото в теглото, или чрез промени в хранителното му поведение. По времето, когато детето е започнало вече да показва физически признаци на загуба на тегло, прозорецът на възможностите за превенция и лечение може да е лимитиран и са нужни изключително бързи действия от страна на родителите, защото спадът на тегло при децата е много опасен", коментира тя. Освен това добави, че емоционалните проблеми могат да са сред факторите, които да доведат до нарушения в храненето.

Д-р Павлова отбеляза, че здравната система в България не е направила промени за да се погрижи за засегнатите от хранителни нарушения. Липсват клинични пътеки за лечение, а единствените, заобиколни пътеки, които могат да се ползват са за недохранване. Добрите практики от западните общества сочат, че е нужно създаването на клинични пътеки, застрахователни планове, които да включват покриване на цялото лечение, или на една част от него, изграждането на центрове за лечение на засегнатите, също така във всички клиники в страната да се предлага стационарно и вътреболнично лечение, както и предлагането на специалисти в сферата.

Подробности за консултациите може да се намерят на страницата на УНИКАЛ институт.

Чуйте повече в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Софийски разкази - квартал Лозенец, част 1

Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ?  Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..

публикувано на 08.02.25 в 15:00
Васко Абаджиев

Адресите на любовта – цигуларят Васко Абаджиев

В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...

публикувано на 08.02.25 в 14:00

Ана Андреу Бакеро в "Перото"

Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...

публикувано на 08.02.25 в 11:44
Екатерина Цанова

Контролираният транс

Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..

публикувано на 08.02.25 в 11:24

За българското кино в контекст

Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни.  Темите са многообразни - от исторически до..

публикувано на 08.02.25 в 10:33

Учене чрез преживявания

Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..

публикувано на 08.02.25 в 09:56