Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гласуват проектокабинета Желязков

Любомир Стефанов
Снимка: БТА

Парламентът гласува проектокабинета, предложен от ГЕРБ-СДС. От партията номинираха бившия председател на 49-ото НС Росен Желязков за министър-председател. Гласуванията са разделени в отделни точки – първо ще стане ясно дали депутатите одобряват номинирания за министър-председател Росен Желязков, след това - структурата на Министерския съвет и персоналния състав. Гласуването се смята за успешно, ако събере най-малко 121 гласа. Подробности разказа Любомир Стефанов, политолог преподавател по политически науки в НБУ.

"Въпреки участието си на избори и търсенето на легитимирането на интереса на големи групи граждани чрез политически партии, което би трябвало накрая да произведе съставяне на мнозинство в парламента. Всички партии в парламента не искат да управляват. Въпросът е българските граждани до кога ще търпят това безобразие. Защото ще го кажа, че интересите на държавата са частни такива и нито една партия не желае да отстъпи от частния си интерес, за да подкрепи някакъв национален", сподели той.

Стефанов отбеляза, че проблемът се корени в хората, които са в Народното събрание и в това, което те наричат "партии". И докато те не променят себе си и не дадат пример с нов тип лидерство и осмисляне на политиката, нещата няма как да се случат.

"В момента всичко ми прилича на епизод от ранните следобедни часове на детската площадка, в може би трета, или четвърта градинска група", каза той.

Относно интервюто на Рамадан Аталай Стефанов каза:

"Има позитивен и негативен ефект. Позитивният е, че ДПС се превръща най-сетне в отворена политическа партия, където нейните гласоподаватели не са феодални крепостни политически субекти, а са самостоятелни и с воля. Натрупването на мнозинство води съответно до отразяване в политиката, което тази партия води. Негативният прочит е този, който г-н Аталай лансира, че Делян Пеевски приватизира ДПС."

И допълни:

"ДПС е организация, която е призвана да бъде публичен политически представител се държи като нещо друго. Но това е непрозрачен, съмнителен, подозрителен и в никакъв случай политически субект. Това е една от причините ДПС да е нежелан партньор. Никой не може да начертае достатъчно ясна пътека какво се случва."

Ще излезе ли Ахмед Доган от липсата на публичност?

"Господин Доган винаги намира начин да си общува с подопечните си като почeтен председател на това нещо, което нарича партия. Там демократичен избор не съществува, поне до този момент. Каквото разпореди Доган това се случва. Но дали ще го направи не знам. Ако това е критична повратна точка в преформатирането на ДПС в нещо, което Доган не одобрява, сигурно ще направи опит.  

Относно партия "Величие" той сподели, че за него това е "енигма". Освен това отбеляза, че БСП като политическа партия ще изчезне.

"Продължаваме Промяната" също не е партия и ако иска да стане, трябва да намери верния тон и да се материализира", каза Стефанов.

Ще има ли нови политически формации и нови избори?

"Аз мисля, че сме в точката на пречупване и наистина ще стане катарзис противно на очакванията, които съществуват с моите колеги. Президентска партия няма да има, тъй като България е парламентарна република. Може да има партия, която Румен Радев оглавява и почва да води", заяви той.

И добави, че нови проекти няма как да се появят, но могат да се появят нови каузи.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сливница

Сливница е втора Шипка

Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..

публикувано на 02.02.25 в 11:14

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15