Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да не омаловажаваме рисковете от топлинен стрес! Как да се пазим в жегите?

Снимка: freepik

Текущата 2024 година може да се превърне в най-горещата в историята на метеорологичните записи. От юни 2023 година насам всеки месец е бил най-горещият на планетата в сравнение със съответния месец през предходните години. Това се посочва в месечния бюлетин на програмата на Европейския съюз за наблюдение и мониторинг на Земята „Коперник“.

Май т.г. е бил най-топлият пети месец от 1940 г. насам. Температурните рекорди потвърждават колко важна е темата за изменението на климата, защото отражението му е върху всичко живо на Земята.

Въздействието на екстремните горещини се усеща все повече, включително в Европа, която се затопля два пъти повече от средното за света. Това неминуемо се отразява и на хората. Тялото ни се бори да регулира температурата в резултат на продължително излагане на високи температури и други фактори и това е проблем. Състоянието, в което изпадаме се нарича топлинен стрес.

От 15 години съществува универсален термален климатичен индекс. Той е изобретен за здрав човек и измерва топлинния стрес според топлоусещането, обясни пред БНР-Радио София Зорница Спасова от "Климатека".

Тя уточни, че за нашите географски ширини за горещо време говорим, когато температурата достигне или надмине 32 градуса.

Жълт код се обявява при 34-38 градуса.

Ако работите на открито, задължително от време на време влизайте в климатизирани помещения Снимка: Георги Нейков

В жегите най-уязвими са възрастни хора, малки деца, хронично болни, бременни и други.

Според последни проучвания цветът на дрехите не е от такова значение, каквото се смяташе, но е важно те да са свободни около тялото и да са от естествени материи.

Вече има разработени материи, които могат да намалят топлоусещането с 3 градуса.

Зорница Спасова изреди три заболявания, свързани с прегряването: леките мускулни крампи, топлинното изтощение, свързано със загуба на вода и сол, и най-тежкото – топлинния удар.

Тя препоръча престоят в „нормална“, гореща среда да се редува с период на охлаждане. Поне 3 часа дневно да бъдем в климатизирани помещения.

Трябва особено да внимаваме при топлинните вълни – когато има 3 и повече дни с високи температури.

В такива периоди е добре да ограничим кафето, алкохолът да се спре, да се пият подсолени течности.
Най-горещо става не в 12, а към 14 часа. Избягвайте излизането точно по това време

Чуйте разговора на Лъчезар Христов.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как можем да участваме активно в създаването на политики в ЕС

Как можем да участваме активно в създаването на политики в ЕС чрез Европейската гражданска инициатива, подробности разказа Никола Миладинов от Европейската комисия в България. Какво представлява Европейската гражданска инициатива и кога започва да функционира тя? "Само една институция, един орган в ЕС има право да предлага закони и това..

публикувано на 05.08.24 в 12:33
София Лятева

София Лятева: Опитвам се да направя България по-добро място поне в звената, в които съм силна

Представяме ви София Лятева – млада дейна българка, по професия маркетинг експерт. Днес тя е активист за човешки права. Посветила е времето си на интересни социални социални проекти, преоткрива себе си пробвайки нови неща. Споделя:  "Опитвам се да направя България едно по-добро място по един или друг начин, или поне в тези звена, в които..

публикувано на 05.08.24 в 11:44

Нов закон за намаляване на инцидентите по пътищата

Относно зачестилите инциденти на пътя коментар направи един от най-успешните български рали пилоти Румен Дунев, председател на Българската федерация по автомобилен спорт. Той отбеляза, че неравенството между системните нарушители и водачите на МПС, които спазват правилата може да се реши с приемането на новия Закон за движение по пътищата. В него..

публикувано на 05.08.24 в 11:33

Слънчево, с температура в София около 27°

Днес ще преобладава слънчево време. По-значителни увеличения на облачността ще има над Северна и Източна България, след обяд и над планинските райони, съобщиха от НИМХ. На отделни места там ще превали, възможно е и да прегърми. Ще духа слаб до умерен вятър предимно от север. Температурите слабо ще се понижат и максималните ще бъдат между 27° и 32°, в..

публикувано на 05.08.24 в 07:35
Генералният директор на БНР Милен Митев

В основата на Радиото са хората

Генералният директор на БНР Милен Митев за поредното партньорство на БНР с Наградите за бизнес и туризъм и за мястото на БНР като обществена медия: "Подкрепяме наградите, защато имат кауза. Събитието свързва по естествен начин бизнеса с благотворителността. Продължаваме да се борим с разбирането от началото на 90-те, че който прави бизнес е..

публикувано на 04.08.24 в 11:38
Награди за бизнес и туризъм

Въображението те прави добър човек

Наградите за бизнес и туризъм, организирани от Балканска медийна асоциация с подкрепата на Министерство на туризма, за трета поредна година бяха връчени на яхта в Несебър.  Не само представители на юридическия и бизнес свят получиха статуетки, но отличени са и най-успешните компании за туризъм - хотели, ресторанти, туристически агенции и общини,..

публикувано на 04.08.24 в 11:02
Валентин Заяков

Валентин Заяков: туризмът - приоритетен отрасъл

Радиокафе гостува на община Несебър. Говорим за развитието на туризма по южното ни Черноморие и предизвикателсвата през летния сезон. Пръв гост е Валентин Заяков - бивш председател на Комитета за физическо възпитание и спорт, експерт по туризъм и експерт в Народното Събрание в Комисията по въпросите на младежта и спорта: "Несебър е един от..

публикувано на 04.08.24 в 10:24