"Европейският съюз е една система, която подкрепя всяка една държава. Но има ключови политики, в които ЕС иска да види ангажимента на съответната държава и той да не се изразява само в подкрепящи писма и някой министър да дойде да открие събитие, ами с финансов ангажимент. За съжаление България за толкова много години, почти над 18, откакто центърът съществува няма такава подкрепяща финансова ситуация. Особено последните две години гръмките изказвания на различни политици колко е важна онлайн безопасността на децата, изобщо грижата за българските деца. Няма как една държава да докаже своя ангажимент дори да напише двеста стратегии и екшън планове и т. н., ако зад тях не стои финансиране от страна на държавния бюджет. Реално Центърът за безопасен интернет от 2005 година изпълнява всички международни ангажименти, които страната ни е поела - по линия на Съвета на Европа, по линия на ЕС. Но на практика го изпълняваме на мускули, благодарение на финансиране от европейски програми, финансира ни бизнесът и различни други донори, които на практика не са държавни", каза тя.
По думите й част от спечеления проект се нарича "Дигитални деца", като някои от дейностите ще бъдат свързани с това да се анализира законодателството, това, което се случва на ниво безопасност на децата, онлайн рискове и проблеми. Успоредно с анализа от НЦБИ ще работят по линия на това да се осигури държавно финансиране. Василева посочи, че НЦБИ е с обновен консорциум от организации, които работят в него, както и за каузата му. Относно подаваните сигнали към центъра, тя каза:
"Това, което наистина е тревожно е, че тази рекордна тенденция, която имахме през миналата година продължава и тази година. През първото тримесечие на горещата линия, която е единствена по рода си в България за докладване на престъпно съдържание и онлайн престъпления срещу деца, имахме 33 хиляди сигнала. За цялата 2023 година имахме рекорден брой от 46300 хиляди сигнала, а само за първото тримесечие на 2024 имаме 33 хиляди сигнала." И добави:
"Нещата са много сериозни. Темата е трудна за възприемане, защото много хора имат илюзорното усещане, че когато детето им е вкъщи то е в безопасност. Проблемът е, че интернет е едно пространство, което крие много рискове, но и много възможности. Всъщност нашата отговорност като родители, като общество и като експерти е да подготвим децата за тези рискове, да ги научим как да ги разпознават още в началото, как да се пазят и изобщо да не стигат до такива ситуации, и ако попаднат какво да направят."
Според думите на Василева децата имат опит, но правят няколко ключови грешки - знаят какво е силна парола, но имат само една за всичките си приложения. Друг ключов проблем е, че много деца на ранна възраст си правят профили в социалните мрежи, дори зад гърба на своите родители. Лятото е един от сезоните, в които те прекарват все повече време в онлайн пространството и родителите трябва да им обръщат повече внимание.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Страната ни е на шесто място е света по прекарано време в Тик Ток. С какво тази сравнително млада социална мрежа ангажира толкова голяма част от време ни, как работи нейния алгоритъм, какъв отпечатък постига върху обществото ни и как ще изглеждат бъдещите социални мрежи разказва в “Ритъмът на столицата” Етиен Янев, експерт по дигитален маркетинг с над 12..
Инициатива „Граждански бюджет за ученици“ на фондация „Малките стъпки“ има за цел учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. Идеята идва през международна мрежа, която се ръководи от организацията People Power, която разработва тази..
Рекордно кратко и рекордно дълго заседание на Столичния общински съвет, блокиране на работата на общинските съветници, заради избирането на ръководство 3 месеца и почти непрестанни спорове - това съпътства работата на местния парламент през тази година. Настоящият мандат започна трудно, а сякаш не идеологическите възгледи, а личните неразбирателства..
Оценките на българите за изминалата година в личен план вече трайно и рязко се отличават от тези за ситуацията в страната и света. 22% от анкетираните заявяват, че годината е била по-добра за тях и семействата им, срещу 24% - по-лоша. Мнозинството, 54% не намират промяна с предишната. Въпреки всички превратности на изминалите 12 месеца тези оценки са с..
Контактният център на Столичната община за подаване на неспешни сигнали в градската среда на София, писма, предложения, запитвания, жалби и заявления за достъп до обществена информация и в празничните дни не спира да получава информация от граждани за забелязани нередности. Днешните сигнали са подадени от различни квартали на София и са..
Коледен концерт за децата, които се лекуват в ИСУЛ и медиците, които са на работа по време на празниците, подготвиха деца от училища в София и страната. Инициативата започва преди 4 години, от 4 б клас на Националното музикално училище "Любомир Пипков“, а тази година се включват цели 4 училища. Зорница Стойкова е майка на едно от децата от..
Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ под патронажа на Президента на Република България продължава. Над 2 890 000 лева достигна набраната сума след края на благотворителния спектакъл, който се състоя в Народния театър „Иван Вазов“. Тази година кампанията е в подкрепа на децата с тежки хронични заболявания и състояния. От началото на..