"Европейският съюз е една система, която подкрепя всяка една държава. Но има ключови политики, в които ЕС иска да види ангажимента на съответната държава и той да не се изразява само в подкрепящи писма и някой министър да дойде да открие събитие, ами с финансов ангажимент. За съжаление България за толкова много години, почти над 18, откакто центърът съществува няма такава подкрепяща финансова ситуация. Особено последните две години гръмките изказвания на различни политици колко е важна онлайн безопасността на децата, изобщо грижата за българските деца. Няма как една държава да докаже своя ангажимент дори да напише двеста стратегии и екшън планове и т. н., ако зад тях не стои финансиране от страна на държавния бюджет. Реално Центърът за безопасен интернет от 2005 година изпълнява всички международни ангажименти, които страната ни е поела - по линия на Съвета на Европа, по линия на ЕС. Но на практика го изпълняваме на мускули, благодарение на финансиране от европейски програми, финансира ни бизнесът и различни други донори, които на практика не са държавни", каза тя.
По думите й част от спечеления проект се нарича "Дигитални деца", като някои от дейностите ще бъдат свързани с това да се анализира законодателството, това, което се случва на ниво безопасност на децата, онлайн рискове и проблеми. Успоредно с анализа от НЦБИ ще работят по линия на това да се осигури държавно финансиране. Василева посочи, че НЦБИ е с обновен консорциум от организации, които работят в него, както и за каузата му. Относно подаваните сигнали към центъра, тя каза:
"Това, което наистина е тревожно е, че тази рекордна тенденция, която имахме през миналата година продължава и тази година. През първото тримесечие на горещата линия, която е единствена по рода си в България за докладване на престъпно съдържание и онлайн престъпления срещу деца, имахме 33 хиляди сигнала. За цялата 2023 година имахме рекорден брой от 46300 хиляди сигнала, а само за първото тримесечие на 2024 имаме 33 хиляди сигнала." И добави:
"Нещата са много сериозни. Темата е трудна за възприемане, защото много хора имат илюзорното усещане, че когато детето им е вкъщи то е в безопасност. Проблемът е, че интернет е едно пространство, което крие много рискове, но и много възможности. Всъщност нашата отговорност като родители, като общество и като експерти е да подготвим децата за тези рискове, да ги научим как да ги разпознават още в началото, как да се пазят и изобщо да не стигат до такива ситуации, и ако попаднат какво да направят."
Според думите на Василева децата имат опит, но правят няколко ключови грешки - знаят какво е силна парола, но имат само една за всичките си приложения. Друг ключов проблем е, че много деца на ранна възраст си правят профили в социалните мрежи, дори зад гърба на своите родители. Лятото е един от сезоните, в които те прекарват все повече време в онлайн пространството и родителите трябва да им обръщат повече внимание.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..