Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Националният център за безопасен интернет продължава да работи

Снимка: БГНЕС

Националният център за безопасен интернет (НЦБИ) ще продължи да функционира, след като бе осигурено съфинансиране по програма "Дигитална Европа" на Европейската изпълнителна агенция за здравеопазване и цифровизация за следващите 18 месеца. България продължава да бъде една от малкото страни в ЕС, която не осигурява национално финансиране за единствената по рода си структура за защита и подкрепа на българските деца в онлайн пространството, въпреки че на практика Центърът изпълнява държавна политика и ангажименти на страната по няколко директиви и конвенции на ЕС. И към днешна дата дейността му се осигурява с дарения от граждани и подкрепа от бизнеса. Това е на фона на рекордните над 46 000 обработени сигнала през миналата година, 95% от които за онлайн сексуална експлоатация на деца. Коментар по темата направи Антоанета Василева, координатор на НЦБИ.

"Европейският съюз е една система, която подкрепя всяка една държава. Но има ключови политики, в които ЕС иска да види ангажимента на съответната държава и той да не се изразява само в подкрепящи писма и някой министър да дойде да открие събитие, ами с финансов ангажимент. За съжаление България за толкова много години, почти над 18, откакто центърът съществува няма такава подкрепяща финансова ситуация. Особено последните две години гръмките изказвания на различни политици колко е важна онлайн безопасността на децата, изобщо грижата за българските деца. Няма как една държава да докаже своя ангажимент дори да напише двеста стратегии и екшън планове и т. н., ако зад тях не стои финансиране от страна на държавния бюджет. Реално Центърът за безопасен интернет от 2005 година изпълнява всички международни ангажименти, които страната ни е поела - по линия на Съвета на Европа, по линия на ЕС. Но на практика го изпълняваме на мускули, благодарение на финансиране от европейски програми, финансира ни бизнесът и различни други донори, които на практика не са държавни", каза тя.


По думите й част от спечеления проект се нарича "Дигитални деца", като някои от дейностите ще бъдат свързани с това да се анализира законодателството, това, което се случва на ниво безопасност на децата, онлайн рискове и проблеми. Успоредно с анализа от НЦБИ ще работят по линия на това да се осигури държавно финансиране. Василева посочи, че НЦБИ е с обновен консорциум от организации, които работят в него, както и за каузата му. Относно подаваните сигнали към центъра, тя каза:

"Това, което наистина е тревожно е, че тази рекордна тенденция, която имахме през миналата година продължава и тази година. През първото тримесечие на горещата линия, която е единствена по рода си в България за докладване на престъпно съдържание и онлайн престъпления срещу деца, имахме 33 хиляди сигнала. За цялата 2023 година имахме рекорден брой от 46300 хиляди сигнала, а само за първото тримесечие на 2024 имаме 33 хиляди сигнала." И добави:

"Нещата са много сериозни. Темата е трудна за възприемане, защото много хора имат илюзорното усещане, че когато детето им е вкъщи то е в безопасност. Проблемът е, че интернет е едно пространство, което крие много рискове, но и много възможности. Всъщност нашата отговорност като родители, като общество и като експерти е да подготвим децата за тези рискове, да ги научим как да ги разпознават още в началото, как да се пазят и изобщо да не стигат до такива ситуации, и ако попаднат какво да направят."

Според думите на Василева децата имат опит, но правят няколко ключови грешки - знаят какво е силна парола, но имат само една за всичките си приложения. Друг ключов проблем е, че много деца на ранна възраст си правят профили в социалните мрежи, дори зад гърба на своите родители. Лятото е един от сезоните, в които те прекарват все повече време в онлайн пространството и родителите трябва да им обръщат повече внимание.  

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Огнено шоу с огнени артисти

 На отминалия "Топлофест" колектив "Агнон" представят своето огнено шоу. Те са Мартин и Кристиян, които се занимават с цирково изкуство, музика и акробатика. "Ние сме "Агнон" колектив – един голям колектив от огнени артисти. Идеята е да се събираме всички заедно и да се развиваме в нещата, които обичаме да правим в изкуството  - било то..

публикувано на 17.07.24 в 17:17

Рисковете в туризма и онлайн пазаруването

В разгара на лятото асоциация "Активни потребители" отправи препоръки към тези, които почиват. Защо и за какво да следим когато планираме лятната си почивка? До колко контролът по отношение на чистота на морската вода в курортите ни отговаря на реалните условия? Има ли и кои са опасностите при пътуване в чужбина? Има ли рискове при онлайн..

публикувано на 17.07.24 в 15:32

"България поздравява света" с 28-то издание на Международен фолклорен фестивал "Витоша"

Под мотото "България поздравява света", започна 28-то издание на Международен фолклорен фестивал "Витоша" , който е част от Календара на културните събития на Столична община 2024. Организатори на фестивала са Народно Читалище "Витоша-1951", Сдружение "Международен Фолклорен фестивал Витоша", Фолклорен Танцов Ансамбъл "София-6"  С..

публикувано на 17.07.24 в 15:32

Филми снимани в София ще покажат облика на града през 60-те и 70-те години

Винаги има какво да разкажем за кино "Влайкова" и читалището, което се помещава там. Това направихме и този път, в разговор с режисьора Олег Ковачев, председател на настоятелството на Народно читалище "Антон Страшимиров - 1926", което стопанисва сградата на киното.  Той представи програмата на кино "Влайкова", включваща поредица от филми снимани..

публикувано на 17.07.24 в 14:13

Шесто издание на фестивала за камерна музика "Неотъпкана пътека" в Ковачевица

За шеста година фестивалът за камерна музика "Неотъпкана пътека“ ще се проведе в китното селце Ковачевица. Фестивалните дни ще заведат там музиканти от най-висока класа. За програмата и философията на събитието разказа един от организаторите и създателите на фестивала, цигуларят Георги Вълчев, който живее в Ню Йорк. С идеята да направят..

публикувано на 17.07.24 в 12:54

Идеи за "52 исторически разходки из България" дава в новата си книга Ели Иванова

Идеи за 52 исторически разходки из България дава в новата си книга авторът на блога "Друми в думи" Ели Иванова. Казва, че "това не е пътеводител на най-известните исторически забележителности в България. Това е разходка из магични места, където историята и красотата на природата се сливат в хармония". Както и предишните ѝ книги, и в "52 исторически..

публикувано на 17.07.24 в 11:51

Декарбонизацията и ролята на енергийните общности и технологиите в България

Декарбонизацията и ролята на енергийните общности и технологиите в България е във фокуса на дискусионен форум, който се провежда в Дома на Европа. Целта е да насочи общественото внимание върху приоритетната за Европейския съюз тема – изграждане и ползотворно функциониране на енергийните общности, като важна част от енергийния преход...

публикувано на 17.07.24 в 10:17