От около 2000 кандидатствали домакинства, около 1500 са одобрени за инсталиране на ВЕИ централи. В следващите месеци ще има бум в тази дейност. Много е важно обаче, когато човек иска да инвестира във ВЕИ инсталация, да подходи правилно при избора на изпълнители и оборудване.
На това обърна внимание пред БНР-Радио София д-р инж. Веселин Тодоров – основател и председател на Сдружение „Соларна академия България“ (ССАБ).
Преди време неправителствената организация (НПО) се присъедини към работна група, насочена към подготовка на конкретни препоръки за подобряване на регулаторната рамка за производство и потребление на енергия от ВЕИ (възобновяеми енергийни източници).
По думите на Тодоров, заради европейски програми или защото някои са решели, че е по-доходоносно, в бранша са се появили и „парашутисти“, които след кратка преквалификация стават техници на ВЕИ, но сертификатът, „хартийката“ не ги прави достатъчно компетентни и квалифицирани.
Контролът е занижен или въобще не се изпълнява.
"Още през 2022 г. предложихме на НС да се регламентира кои лица имат право да упражняват тази професия - да монтират и въвеждат в експлоатация фотоволтаични централи. Но няма ясна политическа воля за тези законови промени."
Според Тодоров, трябва да се направи класификация на обектите в зависимост от начина на присъединяването и мощността на централата.
Промените в закона, които регламентират гражданските енергийни общества, са от октомври 2023 г., но още липсват поднормативни актове и написани процедури.
А именно енергийните общности са един от начините хората и домакинствата да не чувстват нестабилност при прехода и да се притесняват от поскъпване на енергията.
От ССАБ подготвят и ще съставят регистър на фирмите според изпълнените обекти и капацитет на персонала. Но:
"Ние сме неправителствена организация, не сме държавата. Може единствено за информация да публикуваме този регистър на сайта на БТПП (търговско-промишлената палата). Това е редно да се направи от държавен орган."
Чуйте разговора на Лъчезар Христов.
Страната ни е на шесто място е света по прекарано време в Тик Ток. С какво тази сравнително млада социална мрежа ангажира толкова голяма част от време ни, как работи нейния алгоритъм, какъв отпечатък постига върху обществото ни и как ще изглеждат бъдещите социални мрежи разказва в “Ритъмът на столицата” Етиен Янев, експерт по дигитален маркетинг с над 12..
Инициатива „Граждански бюджет за ученици“ на фондация „Малките стъпки“ има за цел учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. Идеята идва през международна мрежа, която се ръководи от организацията People Power, която разработва тази..
Рекордно кратко и рекордно дълго заседание на Столичния общински съвет, блокиране на работата на общинските съветници, заради избирането на ръководство 3 месеца и почти непрестанни спорове - това съпътства работата на местния парламент през тази година. Настоящият мандат започна трудно, а сякаш не идеологическите възгледи, а личните неразбирателства..
Оценките на българите за изминалата година в личен план вече трайно и рязко се отличават от тези за ситуацията в страната и света. 22% от анкетираните заявяват, че годината е била по-добра за тях и семействата им, срещу 24% - по-лоша. Мнозинството, 54% не намират промяна с предишната. Въпреки всички превратности на изминалите 12 месеца тези оценки са с..
Контактният център на Столичната община за подаване на неспешни сигнали в градската среда на София, писма, предложения, запитвания, жалби и заявления за достъп до обществена информация и в празничните дни не спира да получава информация от граждани за забелязани нередности. Днешните сигнали са подадени от различни квартали на София и са..
Коледен концерт за децата, които се лекуват в ИСУЛ и медиците, които са на работа по време на празниците, подготвиха деца от училища в София и страната. Инициативата започва преди 4 години, от 4 б клас на Националното музикално училище "Любомир Пипков“, а тази година се включват цели 4 училища. Зорница Стойкова е майка на едно от децата от..
Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ под патронажа на Президента на Република България продължава. Над 2 890 000 лева достигна набраната сума след края на благотворителния спектакъл, който се състоя в Народния театър „Иван Вазов“. Тази година кампанията е в подкрепа на децата с тежки хронични заболявания и състояния. От началото на..