Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Богомил Николов от "Активни потребители"

Какви са предимствата при използването на Европейска здравно-осигурителна карта?

С нея може да бъде поискана само неотложна помощ, подчерта той

Богомил Николов
Снимка: БГНЕС

Летният сезон, предстоящата учебна година и сезонната работа на българи в чужбина – време, в което Европейска здравна карта може да бъде от помощ при нужда от спешна здравна грижа.

Богомил Николов - изпълнителен директор "Активни потребители" разказа в предаването “Ритъмът на столицата“ по Радио София, какво представлява Европейската здравно-осигурителна карта (EЗОК), какви здравни права гарантира и как да я използваме.

"Тя е едно от достиженията на Европейския съюз, възможност за известна интеграция на системите между държавите-членки. Чрез нея се гарантира правото на всеки гражданин да ползва спешна, неотложна медицинска помощ в друга държава, без да се налага да заплаща, да се застрахова или под някаква друга форма да търси осигуряване на здравния риск. Тоест, всеки, който е осигурен в собствената си държава, след изваждане на съответния документ, който се явява ЕЗОК, с него отивайки в друга държава да може да ползва неотложна помощ“, посочи Николов и подчерта, че с издадения документ може да бъде поискана само неотложна помощ, тази грижа не покрива текущи здравни прегледи и процедури.

Условията за получаване да Европейска здравна карта са няколко. На първо място да сме здравно осигурени в собствената си държава. Заявление за получаване на документа можем да изтеглим от интернет страницата на Здравната каса, можем да го вземем и на място от някой клон на НЗОК, попълваме го без да заплащаме такса и в срок до 15 дни получаваме своята карта.

Според Николов, най-голямото неудобство на модела в България е, че валидността на документа е една година, след което трябва да бъде подновен.

“Имали сме спорове със Здравната каса и Министерство на здравеопазването, които твърдят, че това е направено с цел ограничаване на злоупотребите, но аз не мисля, че съкращаването на срока на картата е най-ефективното средство за това, по-скоро смятам, че трябва да се търси някакъв механизъм за по-добър обмен на информация между системите, за да може документът да бъде деактивиран дистанционно“, поясни още Богомил Николов.

Какви са основните разлики между медицинската застраховка и европейската здравна карта?

“Една здравна застраховка може да покрива повече неща, не само неотложната медицинска нужда, в нейните условия може да са записани и други здравни грижи. Когато решим да сключим такава застраховка е добре да се запознаем с нейното покритие, както и да се информираме какъв е списъкът от здравни грижи, които трябва да бъдат поети“, съветва експертът.

Добре е да имате предвид и още нещо – всяка дебитна и кредитна карта съдържа в себе си здравна застраховка за пътуване в чужбина, разкри още Богомил Николов.

Още какво трябва да знаем преди да направим медицинска застраховка или да използваме европейска здравна карта, чуйте от разговора на Елисавета Белеганска.


По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Община Ихтиман празнува

Община Ихтиман отбелязва празника си с множество събития. Честванията започнаха на 9 август с изложба „Моят роден край на книга – страници в рисунка“ на децата от Школата по изобразително изкуство ЦПЛР – Ихтиман. На 14 август предстои лятно кино на централния площад, с прожекция на филма „Уроците на Блага“. Кулминацията на празника е на 15 август –..

публикувано на 13.08.24 в 17:05

Временно спират строежа до бл. 18 в ж.к. "Зона Б-5"

Протестни действия, скандиране и гражданско несъгласие частично блокираха движението в понеделник на улица „Охридско езеро“ в жилищния квартал „Зона Б-5“. Причината – притеснение и недоволство от страна на жителите от блок 18. По думите им зелената площ срещу жилищната сграда е изкупена от частен инвеститор, като е предвидено на мястото да се..

публикувано на 13.08.24 в 14:59
Йордан Камджалов

"Музикална магия" представя имена на бележити композитори

Плевенската филхармония и маестро Йордан Камджалов продължават националното турне "Музикална магия". Солист на концертите в тази впечатляваща програма е феноменалният кларинетист Атанас Маринов, българин, живеещ в Швейцария, подкрепен от фондация "Йордан Камджалов". Ценителите на музиката се наслаждават на шедьоври от класиката и романтизма. Йордан..

публикувано на 13.08.24 в 13:04
Борис Костадинов - директор

Проверяваме пациентското си досие през мобилен телефон от септември

От 1 септември здравноосигурените ще имат достъп до пациентското си досие през мобилен телефон, без да е нужен квалифициран електронен подпис. За целта хората трябва да посетят офис на РЗИ, на Здравната (НЗОК) каса или на "Информационно обслужване". При осигурен такъв достъп те ще получават напомнящо известие на какви профилактични прегледи имат..

публикувано на 13.08.24 в 12:52

Пловдив - културен европейски център

През 2024 година се навършват 39 години от създаването на инициативата "Европейска столица на културата" (ЕСК) и 10 години от обявяването на Пловдив за ЕСК за 2019 г. През 1985 г. тогавашният министър на културата на Гърция – Мелина Меркури се застъпва за избора на Европейски град на културата и първият носител на титлата става Атина. 14 години..

публикувано на 13.08.24 в 12:21
Джордж Харисън и Пол Маккартни

Ако детето си служи с предпочитаната ръка, ще се справя по-добре

Точно преди 40 години Международната конфедерация на леворъките хора обявява 13 август за техен празник , в знак на протест срещу десноръките, които често ги приемали за странни. Днес се знае, че те са 10-15% от хората , а това никак не е малко. Десетки проучвания показват, че леворъките са по-креативни, гневят се по-лесно, но и..

публикувано на 13.08.24 в 11:29
Диана Андреева

Промените в Закона за предучилищното и училищно образование нарушават правата на децата

Промените в Закона за предучилищното и училищно образование , гласувани от парламента на 7 август т.г., са популистки и нарушават правата на децата. Текстовете са неясни и подлежат на широко тълкувание, което позволява използването им като средство за натиск срещу всеки човек и гражданска организация, смятат от Националната мрежа за децата..

публикувано на 13.08.24 в 09:36