България отбелязва 139 години от Съединението на Княжество България и Източна Румелия.
Център на тържествата е Пловдив - градът, в който на днешния ден през 1885 година след влизането на Голямоконарската чета е свален генерал губернаторът Гаврил Кръстевич.
Обявено е Съединението и е създадено временно правителство на областта, в което са представени всички политически сили, военните и революционерите.
На 8 септември княз Александър Първи Батенберг издава манифест, с който признава Съединението на Източна Румелия и Княжество България. А защитата на този величав български акт се превръща в приоритет на Народното събрание, правителството и дипломацията ни.
Празникът ще започне сутринта в катедралния храм "Света Богородица", където ще бъде отслужен молебен от пловдивския митрополит Николай.
Ще бъдат положени венци и цветя на паметника на Гаврил Кръстевич в двора на църквата, пред паметната плоча на майор Райчо Николов и на паметника на Захари Стоянов. По обед на площад "Стефан Стамболов" започва празничната концертна програма, а вечерта на площад "Римски стадион" членовете на комитет "Родолюбие" ще представят възстановка на събитията от 6 септември 1885 година.
В зала "Съединение" на Регионалния исторически музей ще бъде представена изложбата "Сандро – княз Александър фон Батенберг. Една европейска съдба“. Кулминацията на тържественото отбелязване на 139 годишнина от Съединението е проверката заря от 20:30 часа пред паметника на едноименния площад.
Президентът Румен Радев ще приеме почетния строй и ще произнесе слово, а церемонията ще бъде предавана пряко от Българското национално радио.
А заради честванията на Съединението и празника на града днес ще са в сила мерки за сигурност.
За тържествената заря от 20:30 на площад "Съединение" ще бъде осигурен достъп през три пункта за проверка.
От 16 до 22:30 часа се забранява използването на дронове в зоната.
И Столичната община организира тържествено отбелязване на 139-ата годишнина от Съединението.
Церемонията е от 11 часа пред Мавзолея-костница на княз Александър Първи Батенберг.
В честването ще участват Националната гвардейска част, вокална формация "Български гласове" с диригент Йосиф Герджиков и актрисата Силвия Лулчева. Слово ще произнесе доц. д-р Михаил Груев, председател на Държавна агенция "Архиви".
"Това е единственото събитие в българската история, донякъде с провъзгласяването на Независимостта, което българите постигат не само сами и без участието на великите сили, а дори против големите сили на деня", каза доц. Груев.
А в деня на Съединението общината в Ловеч организира концерт на общинския духов оркестър, а на сцената на площада в стария квартал "Вароша" довечера ще се открие деветото издание на фестивала "Ритъмът на България", предава кореспондентът ни Пламен Христов:
Празничният концерт на Общинския духов оркестър ще започне в 11:00 часа на Централния площад в Ловеч. От 19.00 часа на откритата сцена в стария квартал "Вароша" сестри Диневи и фолклорният ансамбъл "Балкански огън" ще открият Деветото издание на фестивала "Ритъмът на България".
Председателят на Народното читалище "Бяла Анаста 2016-та", което е организатор - Кристиян Костов, поясни, че тази година в него ще участват 400 изпълнители от 40 фолклорни групи от цялата страна.
"Ще представят български народни танци и хора, автентични обичаи и песни от всички краища на България", обясни той.
Фестивалът е с конкурсен характер, а участниците са разделени в шест категории вокално и танцово изкуство.
"Ритъмът на България" продължава до неделя.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..