След като обнови експозиции и зали, Националният военноисторически музей (НВИМ) днес беше посетен от много хора с интерес към историята, както и цели семейства с деца, съобщи пред БНР-Радио София Славея Сурчева, директор на музейния отдел "Връзки с обществеността".
Сред експонатите е и знамето с надпис "Съединение или смърт", свързано с вълнуващ момент за войниците.
"За него знаем повече от спомените на майор Данаил Николаев – каза Сурчева. – В утрото на 6 септември той се обръща към бойците от българската армия с думите, че от този момент те не са султански войници, а български лъвове на обединена България. Именно под диплите на това знаме преди 139 години майор Николаев повежда войски към центъра на Пловдив."
Знамето се показва рядко пред публика, последно това е станали преди 9 години. В залата, посветена на Съединението, могат да бъдат разгледани много други експонати – вещи, дрехи, оръжия, както и две анимации, повече информация за българската армия и за нашата дипломация по онова време.
"На 6 май и на 6 септември идват много хора, но това за нас е една сладка натовареност. Виждаме резултат от нашата активна работа с ученици, от специалните семейни програми. Очевидно има хора, които жадуват да разгледат и научат още нещо за българската история."
Музеят очаква своите посетители от сряда до неделя, от 10 до 18 ч. (касата затваря в 17 ч.).
Чуйте разговора на Лъчезар Христов.
Специалистите по здравни грижи да станат пълноправен договорен партньор на здравната каса, като бъде въведен и стандарт за такива дейности, които да гарантират качество на услугите. За това настояват от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ), които искат спешни промени в Националния рамков договор и Закона за..
Коментатори във "Форум" тази седмица са юристът Мими Шишкова и експертът от "Екипът на София" Жоро Пенчев. Заедно с водещата Елена Пъневска, обсъдиха различни теми, сред които и: Докладът на БХК - цифровите права; България изостава с прилагането на европейското цифрово законодателство, по-конкретно Акта за цифровите услуги, Акта за свободата..
Какво означава “Иновативно училище“ и как учениците в едно такова училище обменят опит и добри практики със свои връстници от други училища? Столичното 6-о ОУ “Граф Игнатиев“, е иновативно училище, което участва в Националната програма „Иновации в действие“ в екип с още четири училища от София, Враца, Стара Загора и дори Прага. Повече разказаха..
Малко над 2 милиона лева отпусна правителството на четири общини, за да се платят компенсации на семействата с деца от 3-годишна възраст до приемането им първи клас заради липсата на места за тях в общинските и държавните детски градини и училища. Средствата са за месеците януари и февруари и са за 1 щ977 деца от Столичната община, 51 от община..
От много години коментираме началния етап в българското образование и установихме, че преминаването на бърза скорост от 1. до 4. клас и с едно лишено от смисъл външно оценяване, не е най-доброто структуриране на образованието в този етап. Имали сме много предложения от цялата страна и затова решихме да направим последното проучване. Водещото тук е..
Свободата като изконно човешко право изследва Владимир Карамазов във фотографската си изложба "На тяхно място". В 81 фотографии той е заснел осъдени на лишаване от свобода лица, които изтърпяват зад решетките на затвора в Белене една от най-тежките присъди – доживотен затвор без право на помилване. Изложбата включва и видео, и аудио инсталации, както..
Иван Шопов и Ася Пинчева от формацията “Тригайда“ бяха гости в предаването “Добър вечер, София“, за да разкажат за своя нов албум наречен “Полет“. Ася Пинчева е завършила "Народно пеене“ и работи в тази сфера от 15 години. От няколко години участва в проекти с по-модерно звучене на фолклора. Споделя, че много е мечтала това да й се случи...