"Това, което прави впечатление в последните години е, че дефицитът най-силно се удовлетворява с преподаватели по природни науки. Водещи в това отношение са специалистите по физика, математика и веднага след това се нареждат тези по химия, биология, чужди езици, информатика и информационни технологии. Тази тенденция е леко притеснителна, защото това са ключовите, важните предмети, не, че другите са маловажни, но когато няма учители по математика, инфомационни технологии и чужди езици, основният цикъл от предмети трудно може да бъде удовлетворен", сподели той.
По-голям ли е недостигът на кадри в столицата?
Стаматов коментира, че идването на кандидати по математическите науки основно е от млади пенсионери. Проблемът е в това, че тук няма сигурност по отношението на тенденцията за далновидност и устойчивост по отношение на такива специалисти. Отделно дефицитът е породен и от това, че заплатите са ниски и те не са удовлетворени от това, което държавата предлага като възнаграждение. Другият фактор е отношението на обществото към учителската професия, което за съжаление през последните години не е позитивно.
Има ли предмети, по които свободните места да са по-малко, отколкото желаещите да преподават?
Той каза, че на другата крайност са предмети като физическо възпитание и спорт, технологии и предприемачество, изобразително изкуство. При тях за едно свободно място се явяват някъде около 50-70 кандидати. И допълни:
"За голямо съжаление поради по-трудният начин на учене по физика и математика, показателният резултат е, че за цялата година само двама души учат за преподаватели по физика. За цялата страна това показва една изключително критична ситуация, която ако не бъде преодоляна със сериозни национални нестандартни подходи, то този проблем ще се задълбочи и ще се наложи други специалисти да преподават трудната физика, което няма да е в полза на качеството на преподаване."
Стаматов поясни, че за голямо съжаление на някои места в страната няма кандидати за директорска позиция по най-различни причини. Това би трябвало да подскаже на образователното министерство, че има липса на атрактивност за тези места, да се покаже спецификата на работата и да не се правят унифицирани конкурси за цялата страна. Има предложение да отпаднат родителските срещи, тъй като те се правят в началото на учебната година и имат само опознавателен характер. Те трябва да бъдат заменени от среща на класния ръководител, преподавателя и поканения родител, сподели той.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Коментатори във "Форум" тази седмица са икономистът и политически анализатор Георги Вулджев и дългогодишният журналист Едуард Папазян. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес бяха: - ПП поиска оставките на Явор Божанков и Даниел Лорер - Либерализмът в Европа и САЩ - Футболен обзор в края на годината Подробности по..
Битови отпадъци, строителни материали и автомобилни части - съставът на едно от нерегламентирано образувалите се сметища в град Елин Пелин. Местоположението на изхвърлените ненужни материали се оказва в покрайнините на обработваема площ. В близост до сметището има съмнителни постройки, с охраняващи ги кучета. Пред Радио София кметът на община..
Как да различаваме фактите от фалшивите новини е целта на новаторския проект за дигитална медийна грамотност MediaWise. Той се изпълнява от платформата prepodavame.bg. Един от ключовите компоненти на MediaWise е Тийн мрежата за проверка на факти (Teen Fact-Checking Network / TFCN). Проектът е насочен към ученици от 8 до 12 клас, които имат..
Документалният филм "Чистота или смърт“ представя историята за живота и пътя на шестима резиденти в терапевтична общност за зависими в България. Въпреки че много хора са чували за такива общности, малцина знаят как всъщност изглеждат и какво се случва в тях. На 6 декември, в кино „Люмиер“ е премиерата в София, а прожекции има в Бургас,..
Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите . Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента..
Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..
В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..