"Ние традиционно в глобален мащаб подкрепяме фамилните компании в стремежа им да се развиват дългосрочно, с премерен риск и с желание да управляват разумно активите си. Всъщност, 80% от 500-те семейни бизнеси в света са наши клиенти и партньори, а в България макар и за краткия период, в който съществува частен и съответно фамилен бизнес семейните компании формират значителен процент от всички предприятия в страната, по последни статистики около една четвърт. Имаме много силни примери на изключително успешни семейни бизнеси и книгата ни цели да покаже добрите примери в България и да повиши осведомеността по отношение на възприятието за семеен бизнес", каза тя.
Според думите й дефиницията за семеен бизнес е, че семейството трябва да е мажоритарен собственик на компанията, както и на правата на глас за вземане на решение и поне един представител на семейството да е ангажиран с управлението. Като публични дружества, които са семейни могат също да попаднат в тази дефиниция, ако поне 25% от акциите с право на глас са в ръцете на семейството. В България все още липсва национална статистика, която да е насочена изцяло към семейните бизнеси, но EY Bulgaria прави глобално проучване, както и локално с клиентите си.
"За съжаление тенденциите са такива и ситуацията е такава, че голяма част от семейните фирми не са подготвени за неочаквани събития и изискват приемственост", каза Ковачева.
Тя посочи, че приемствеността страда, тъй като младите от една страна откриват други възможности за бизнес, а от друга следват различни кариерни развития. Освен това семейният бизнес има умението да се адаптира към промените на пазара, както и дързостта да променя пазара. Няколко са нещата, които обединяват успешните семейни бизнеси - културата, ценностите, осъзнатата принадлежност към семейния бизнес, фокусът върху дългосрочно развитие, както и доброто фамилно управление, категорична е Ковачева.
"Аз бих назовала двете най-основни предизвикателства и перипетии, които са типични за семейните бизнеси. Първото е работата с най-близките хора, да се раздели личното от професионалното, да се работи в екип. Второто е амбицията да предадеш бизнеса на следващите поколения, приемствеността. И в тази връзка наистина има различни фактори, които могат да доведат до неуспешно предаване на бизнеса", каза тя.
Сред тях са липсата на доверие и добра комуникация в семейството, недостатъчно подготвени наследници, липса на цел за използване на семейното богатство, както и недостатъчно компетентни счетоводители и адвокати. Ранното включване на второто поколение е важен фактор за успеха, тъй като те търсят примери от чужбина и летвата на това поколение е поставена доста високо.
"Ключовата дума е "планиране". И колкото по-професионално е управляван един бизнес, толкова по-устойчив е той във времето", заяви Ковачева.
Официалното представяне на книгата ще се състои на 18 септември 2024 г. След това книгата ще бъде достъпна за свободно сваляне на страницата на EY Bulgaria.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Продължаваме кюстендилските си срещи с Евгени Серафимов, автор на концепцията за нетрадиционната коледна елха, предизвикала оживени дискусии в града: "Кюстендилци са много ревниви към града си, разбират от красивото. Елхата бе композиционен център, площадът като че ли порастна. Получи се европейски площад. Самоцелното оригиналничене не е моят път...
Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...
Първото неделно "Радиокафе" за годината гостува на Кюстендил, а пръв в него гостува самият кмет, г-н Огнян Атанасов: "Смело се заявихме като културната столица на Западна България. Културата е основен двигател в един град да има добър живот. Работим и за местното население, и за туристическия интерес. Съхраняваме и представяме традицията, но сме с..
Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа. Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..
Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..
Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..
СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..