Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България се включва в създаването на Кодекс за поведение в областта на ИИ с общо предназначение

Иво Емануилов
Снимка: Личен архив

България се включва в създаването на създаването на първия Кодекс за поведение в областта на изкуствения интелект (ИИ) с общо предназначение (general-purpose AI). Институтът GATE към СУ „Св. Климент Охридски“ е част от Работната група.

Инициативата е на Европейската служба за ИИ - център на експертния опит в областта на ИИ съгласно Законодателния акт на ЕС за изкуствения интелект.
Кодексът ще обхваща критични области като прозрачността, правилата, свързани с авторското право, идентифицирането и оценката на риска, намаляването на риска и вътрешното управление на риска.

"Това е най-общо са модели за изпълнение на широк набор от отделни задачи, като те обикновено се обучават въз основа на много големи количества от данни чрез най-различни методи, а и се пускат на пазара също по най-различни начини, включително чрез директно изтегляне буквално от всеки един гражданин" - обясни пред БНР-Радио София Иво Емануилов – ръководител на Лабораторията за експериментално регулиране и цифрови политики на института. - Службата по изкуствен интелект в рамките на Европейската комисия следва да насърчава и да улеснява изготвянето, прегледа, адаптирането на такива кодекси за добри практики, като взема предвид, разбира се и международните подходи, които към момента са малко в тази конкретна област."

Първата пленарна сесия за създаване на Кодекса за поведение в областта на изкуствения интелект с общо предназначение (GPAI) е днес , 30 септември, от 15:00 до 16:30 ч. централноевропейско време. За разработването му са поканени широк кръг заинтересовани страни, в т.ч. представители на академичните среди, независими експерти, индустрията, неправителствения сектор.

Институт GATE в качеството му на Първия център за върхови постижения в областта на големите данни ИИ в Източна Европа ще се включи като представител на научноизследователската общност с интердисциплинарна експертиза в областта на правото и компютърните науки с принос към работата на групите по прозрачността, правилата, свързани с авторското право и идентифицирането и оценката на риска.

Това ще се случи и в рамките на  GATE ERPL -  най-новата Лаборатория на института за експериментално регулиране и цифрови политики, иновативна възможност за интердисциплинарно разработване и тестване на технологии (sandbox), както и създаване на прототипи и моделиране на нови правни и етични решения.

Очаква се Европейската комисия да финализира Кодекса за поведение в областта на изкуствения интелект с общо предназначение (GPAI) до април 2025 г. – година след влизането в сила на Законодателния акт за ИИ през август 2024 г.

Как институт GATE ще допринесе със своята експертиза за създаването на Кодекса? - Катя Василева разговаря с Иво Емануилов.
Чуйте.

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Слънчево начало на седмицата, с температура в София около 20°

Днес ще бъде предимно слънчево. Северозападният вятър ще отслабне и ще е слаб до умерен, постепенно ще се ориентира от юг, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще са между 19° и 24°, за София – около 20°. Над планините ще е предимно слънчево, но ветровито. Ще духа умерен и силен вятър от запад-северозапад. Максималната температура на височина..

публикувано на 07.10.24 в 07:35

В миналото с бъдещето

Обектите под закрилата на Юнеско в България и Италия са във фокуса на второто издание на форума „История и бъдеще“, който ще се проведе на 7 октомври в НИМ под патронажа на Министерството на културата. Инициатор на събитието е Н.Пр. Джузепина Дзара, посланик на Италия в България, а зад идеята застават и ИТА Агенция София, Италианския културен..

публикувано на 06.10.24 в 11:38
Борис Борисов, Сабрина Шуманова, г-жа Шуманова и Александър Русков

Училищните медии помагат да се усвоят новите знания

Междуучилищна телевизия в Сливница - какво се случва и кой я прави, както и за тракийското наследство около Сливница - в звуковия файл: "Всичко е интересно. Сами си монтираме. В началото професионални журналисти ни научиха как да правим съдържание, как да се позиционираме пред камера, как да държим микрофон. А и направихме Ден на Сърбия, после..

публикувано на 06.10.24 в 11:05
Теодора фон Ауерсперг и Надежда Цанова

Принцесата и пианистката

Принцеса Теодора фон Ауерсперг и пианистката Надежда Цанова за фондацията "Теодора фон Ауерсперг": "Израснала съм до 6 години в България, където съм родена, езикът ми остана от общуването с майка ми. Фондацията е международна. Ще използвам всякакви видове средства и връзки за Фондацията, съществуваме в Австрия от септември 2023, от 1 октомври сме..

публикувано на 06.10.24 в 10:33
Цветан Ангелов

Историята оживява: Цветан Ангелов

Писател, поет, драматург, останал в историята като автор на 60 произведения за деца, включително любимото на всички "Тихо се сипе първият сняг". Това е Цветан Ангелов. За него ни разказват една от дъщерите му, Мария Ангелова и внучката Ана Николова. В звуковото оформление се включва и правнука на Цветан Ангелов - както и трябва да бъде, като става дума за..

публикувано на 05.10.24 в 16:00

Софийски разкази - Кафене България

Легендите за кафенето се носят досега. Ценено е заради артистичния си дух. Да не се бърка с новото на Цар Освободител. На това място е атентатът срещу Стамболов, погрешка е убит вървящият с него Христо Белчев. Три години по-късно се открива кафенето, където години наред съжителстват "противници" като Вазов и кръга "Мисъл". Кои са останалите известни..

публикувано на 05.10.24 в 15:00
Коста и  Елена Цоневи

Адресите на любовта – Коста и Елена Цоневи

Актьорът Коста Цонев беше висок човек. Във всякакъв смисъл. И стърчеше над дребната злоба, смешните дрязги и незначителните драми, съпътстващи  театралния живот. Той беше Дон Кихот и Емил Боев, баща ми бояджията и конят Холстомер, гласът на отец Ередия в „Осъдени души“ и прототипът на Буров в „Жребият“. Красив, рус, талантлив, известен...

публикувано на 05.10.24 в 14:00