Наскоро проведено изследване на тема "Младите хора в България – ментални рискове, предизвикателства и перспективи", реализирано от изследователски център "Тренд" показва, че приблизително половината от българските младежи (45%) се притесняват от финансови проблеми в бъдеще, а 23% от неуспехи в кариерата.
Проучването е представително за младежи на възраст 15-29 години и е проведено е от 9 до 16 септември тази година сред 800 души по метода пряко полу-стандартизирано интервю "лице в лице", по поръчка на Сдружение "Мрежа за развитие на личността и талантите".
Данните показват, че всъщност младият българин е голям оптимист, той не се чувства стресиран, но всичко това придобива различен вид и форма след сблъскването му с реалността при влизането на трудовия пазар около 25-та му година.
"Произвеждаме едно тревожно поколение, което се притеснява как ще се оправя във финансово отношение в бъдеще", коментира Евелина Славкова от "Тренд".
Тя отбеляза, че във възрастовата категория 15-19 години все още не се замислят много, но след 25-годишна възраст драматично голям процент от младите хора посочват, че финансовите проблеми са основното нещо, от което се притесняват. Няма такава тревожност за финансови проблеми в другите държави, каквато виждаме в България, коментира Славкова.
Експертът разкри още, че липсата на стабилни лични взаимоотношения е друг страх свързан с бъдещето, който посочват 20% от младежите, участвали в проучването. Младите хора в столицата са много по-тревожни, че не могат да създадат стабилни лични взаимоотношения в сравнение с хората в малките градове и селата, посочи тя.
В момента българските младежи най-много се страхуват да не се провалят в училище или на работното място (27%), притесняват се за здравето си и от болести (26%) и да не разочароват семейството си (22%). Страх от отхвърляне и изолация от приятелите посочват 15% от младите хора.
Евелина Славкова отбеляза, че те основно разчитат на семейството. В България приятелите са изключително важна ценност, коментира още тя. При психологически трудности 58% от младежите отговарят, че търсят подкрепа в семейството, а 47% процента от тях – при приятелите, показва изследването на "Тренд".
Проблемите се решават в семейството и приятелите, което не означава, че решението е адекватно и доведено до край, тъй като все още има стигма по отношение на това да ходиш на психолог и само 2% търсят специализирана подкрепа, анализират авторите на изследването.
На въпрос какви форми на зависимости сте имали или имате, 37% от младите хора отговарят - алкохол, 24% - тютюнопушене/цигари, 15% - хранителни разстройства, 15% - хазарт/залози, 7% - трева, 4% - наркотици, 3% - хапчета, упойващи вещества, по 1% - стероиди и балони, показва проучването.
Славкова отбеляза разделянето на марихуана от наркотици и възприемането на марихуаната като по-лека форма за забавление сред тях.
Младите хора са по-оптимистично настроени за живота, особен акцент е във възрастовата категория 15-19 години, посочи Евелина Славкова.
Според данните от изследването, 62% от младежите посочват, че са оптимисти, 27% - песимисти, и 11% не могат да преценят.
Още аспекти по темата чуйте в разговора на Данаил Конов със социолога Евелина Славкова.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..