Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Славита Джамбазова - зам. генерален директор на БЧК:

Доброволчеството в днешно време има спонтанен характер

БМЧК е най-голямата младежка неправителствена организация

Снимка: БТА

Най-голямата доброволческа хуманитарна организация в страната - Българският червен кръст, вече 146 години извършва постоянна мащабна социална дейност, подпомага държавата в работата с бежанци на българска територия, в борбата с епидемии и подпомага облекчението на групите в неравностойно положение. Освен това изпраща и обучени доброволци на хуманитарни мисии по целия свят.

"Доброволчеството в страната е минало през различни етапи на своето развитие. Днешният доброволец не е същият като този преди 20 или 120 години, доброволчеството се развива с развитието на човека въобще.

В момента един от проблемите, който винаги се изтъква, е липсата на Закон за доброволчеството и това, което се прави за доброволчеството е онова, което правят неправителствените организации, за да може то  да бъде пълноценно и да създава предпоставки и други хора да се включват в този процес. Това посочва д-р Славита Джамбазова - зам. генерален директор на БЧК и ръководител направление „Организационно развитие“.По думите ѝ няма достатъчно воля да се приеме необходимото законодателство по подобаващ начин. “Закон за доброволчеството трябва да има, но той трябва да е адекватен на развитието на самото доброволчество”.

Според д-р Джамбазова, до неотдавна доброволчеството е било по-институционализирано - имало е доброволци, които са били трайно прикрепени към всяка организация, а днес младите хора искат много бързо да постигнат каузите си и не се задържат дълго време в една организация и в много по-голяма степен днес доброволчеството има своя спонтанен характер.

“Трайният доброволец трябва да бъде обучен достатъчно. Той през цялото време трябва да бъде подготвен за онова, което се случва. Трябва да бъде облечен по определен начин, трябва да е застрахован, особено, ако влиза да работи във вредни условия на труд, трябва да бъде мотивиран, подкрепян. Трябва да се прави всичко онова за тези хора, тъй като това са хора, които не получават нито стотинка за своя труд. По този начин тази безвъзмездност не предполага обаче безплатност”, категорична е д-р Джамбазова.

В днешно време Българският младежки червен кръст е най-голямата младежка неправителствена организация, която активно участва в обучението и възпитанието на деца и младежи, и приобщаването им към хуманитарните ценности и принципи.   

Да бъдеш доброволец в БЧК е преди всичко призвание. Желанието да се чувстваш в полза на обществото, още повече на тези членове на обществото, които са най-уязвими в определен период от живота си. Емпатията е важна, но при доброволците по-важни са високите нива на емоционална интелигентност”, казва психологът Десислава Илиева - референт по психично здраве и психосоциална подкрепа в БЧК.

Това е, което носи усещането за полезност. Тя разказа, че липсата на адекватен Закон за доброволчеството е пречка пред някои доброволци, които за да се включат в определени кампании, трябва да използват годишния си отпуск.

Това, според нея, съществува в компании, които нямат социална ангажираност. Отношението на тези работодатели към доброволчеството може да се промени с подходящи информационни кампании, както и чрез оценка на уменията, които доброволците придобиват след обученията в БЧК.

Чуйте целия разговор на Данаил Конов в двата звукови файла
По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Фестивал „Сурва“

Маскарадността е жива традиция

Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от  заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..

публикувано на 04.01.25 в 11:42

Необходимият художник

СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..

публикувано на 04.01.25 в 11:04

В обществото хигиената е всичко

Росица Кратункова представя акцията за достъп до хигиена на 5 януари 2025 г. от 11 ч, пред Дома на Киното, организирана от Фондация „За Надежда" :   "Това е второ събитие, решихме, че трябва да продължи натиска. Работим с хора, загубили дома си. Разбрахме, че в София няма място с достъп до баня. Някои ходят до Панчарево, но няма решение в..

публикувано на 04.01.25 в 10:37

Освобождението на София, 147 години по-късно

За поредна година има историческа възстановка по повод Освобождението на София в Северния парк - разказва ни я д оц. д-р инж.Георги Маринов: "Миналата година имаше хиляди хора. Пресъздаваме символичните действия на воденето на една битка - разузнаване, разпит на пленените, артилерийска подготовка, имаме 6 оръдия, които ще използваме. показваме..

публикувано на 04.01.25 в 10:15
Михаела Ангелова

Психолог: Начертайте малките си стъпки до голямата цел и не зарязвайте хобито

За да не се отказваме бързо от планираното за започващата година, е важно да си поставим не само голямата цел, но и по-малките задачи, стъпките, които да ни доведат до нея. Това коментира пред БНР-Радио София Михаела Ангелова, психолог и семеен терапевт . "Слонът се яде на малки хапки" Иначе голямата цел може да ни уплаши,..

публикувано на 03.01.25 в 18:32

Изборът за българските "Думи на годината" започва на 6 януари

Равносметките, анализите и класациите за отминалата 2024 г. продължават във всички сфери. От платформата "Как се пише" за четвърта година ще проведат кампания и анкета, за да се видят кои - според българите, са думите на отминаващите 12 месеца. Началото е в понеделник, 6 януари, а две седмици по-късно – на 20 януари, ще бъдат обявени..

публикувано на 03.01.25 в 16:16
Александър Кръстев

Как да създадем подкаст? 5 съвета от Александър Кръстев

Подкастите станаха едни от най-предпочитаните медии за добиване на знания, за коментари, за дебати, за забавление. Те обаче имат стоя предистория и предпоставки за появата и развитието. В първото десетилетие на ХХI век много модерни станаха блоговете . Преди бума на социалните мрежи те бяха трибуна за споделяне на мнения, творчество и..

публикувано на 03.01.25 в 15:05