Теми като корупцията, прането на пари, организираната престъпност, продажбата на гражданство и връзките на малтийското правителство с т.нар. „досиета от Панама“. Членовете на Европейския парламент критикуват пропуските в разследването на убийството ѝ, а общественото възмущение е силно към начина, по който властите провеждат разследването. Това води и до оставката на премиера Джоузеф Мускат.
Как и дали се е променила журналистика в Малта 7 години след смъртта на Дафне Каруана Галиция и има ли по-голяма свобода на словото, обяснява Матю Суереб – журналист с близо 20-годишен опит и председател на Съюза на малтийските журналисти.
„Директният отговор на въпроса дали има промяна - би бил не, защото малко неща се промениха оттогава. Бих казал, че да си журналист стана по-трудно, след като Дафне беше убита преди седем години. Проблемът е, че журналистите не се чувстват сигурни.
Като цяло мисля, че има елемент на незаинтересованост от страна на хората да станат журналисти, защото ако отидете и говорите с млади хора, а аз говоря редовно със студенти, те ще ви попитат какъв е смисълът да стана журналист, защо трябва да стана журналист и да продължа да пиша за хората, а след това тези хора да те нападат и да правят живота ти ад. Така че има и елемент на уплах или пък не виждат необходимостта от стойностната журналистиката и това е погрешно. Трябва да работим повече, за да убедим аудиторията, че няма демокрация без свободни медии, защото медиите, както винаги казваме, са четвъртият стълб на демокрацията.
Медиите са там, за да действат като куче-пазач на другите стълбове, на съдебната, на административната и на законодателната власт. Ние сме там и имаме много особена роля и трябва да работим повече, за да покажем, че журналистиката е необходима и че социалните медии не са я заменили. Защото това е тревогата, която съществува в днешно време. С напредването на технологиите съществува тази идея, че тъй като имаме социални медии, всички са журналисти.
Но проблемът не е в социалните мрежи. Проблемът е, че има много дезинформация и тук идва ролята на професионалните журналисти, които проверяват фактите, които работят с определен етичен стандарт, за да предоставят на хората новините, които биха били проверени веднъж, два пъти, три пъти, преди информацията да се превърне в истинска новина“, споделя Матю Суереб.
Най-предизвикателните теми за малтийските журналисти остават корупцията, облагодетелстване на едни хора чрез договори, става дума за пилеене на обществени пари.
През 2020 г. Европейският парламент учреди награда на името на Дафне Каруана Галиция. Наградата от 20 000 евро се присъжда ежегодно за задълбочени журналистически материали на професионални журналисти със седалище в Европейския съюз. Матю Суереб е член на специалното жури още от самото учредяване на наградата.
Тази година в конкурса са участвали над 300 истории от журналисти със седалище в ЕС.
Наградата получи разследването „Изгубени в Европа” за разкритията във връзка с изчезването на над 50 000 непридружени деца мигранти. Разследването, проведено от медии от Германия, Италия, Гърция, Нидерландия, Белгия, Ирландия и Обединеното кралство разкри, че най-малко 51 433 непридружени деца мигранти са изчезнали след пристигането си в европейските държави между 2021 и 2023 г.
Двамата събеседници във "Форум" за тази седмица - Георги Захариев и Алексей Пампоров , провокирани от водещия Лъчезар Христов, днес коментираха следните теми: Нощният транспорт на София. Спиране на нощни автобусни линии от Столичния общински съвет. Настояване от изпълнителната местна власт за преразглеждане на решението. Шенген – изстрадана..
Министърът на туризма Мирослав Боршош ще оглави работна група , която ще координира лично всички институции, от които зависи по-бързото издаване на туристически и работни визи, така необходими за развитие на българския туризъм. Това съобщи пред БНР-Радио София д-р Сийка Кацарова, председател на Българският съюз по балнеология и СПА..
В училищата медицинската помощ най-често се налага при инциденти, травми и неотложни състояния, показва анализ, направен от Съюза на парамедиците в България. Членовете на тази организация са квалифицирани именно в оказването на първа помощ. Затова от съсловния съюз изтъкват, че назначаване на парамедици в училищата може много да..
На 17.02.25 г. "Академия за Родители" ще отличи български работодателски компании, подкрепящи своите служители с деца. Целта е останалите компании да бъдат мотивирани да се погрижат по-добре за служителите си. Номинациите се събират до 31 януари 2025 г., каза пред Радио София Мариела Станулова - основател на "Академия за родители“ и член на..
Съвременните реалности на трудовия пазар изискват нови и още по-гъвкави решения, включително и заради повишаването на възрастовата граница при активно работещите служители. Young Talents.bg 50+ /“Млади таланти 50+”/ е новата платформа за подпомагане в търсенето и намирането на работа, кариерното развитие, обучение и менторство на зрели..
Изминалата 2024-та беше поредната трудна година за работодателите , защото беше белязана от недостиг на кадри в някои сектори - отражение и на демографската криза и застаряващото население, продължи да нараства трудовата миграция . Хората преосмислят ценностите, пренареждат приоритетите и ценят все повече гъвкавостта и автономията...
Стела Христова – Сачи, която е артист, прекрасна дама, с която си говорим за изкуство с къна, освен това е лайф – коуч, специализирала в сферата на женската енергия, хенна – майстор, водещ на подкаста “Играта на живота“, педагог, лектор, ментор и пътешественик. Поговорихме именно за нейните пътешествия, които са пълни с истории, от интересни..