Кметът на София Васил Терзиев се надява, че чрез подобни конференции и събития, в които се правят анализи, консултации и изводи, след поставени научно-развойни задачи, Столичната община ще може да прилага лидерска програма за подобряване качеството на атмосферния въздух сред останалите общини. Той отбеляза, че през годините е направено много, но се затвърждава изводът, че действията следват събитията.
Терзиев припомни, че за втора поредна година ще бъде въведена нискоемисионната зона, с която се ограничава трафикът в центъра на града, като тя влиза в сила от 1 декември 2024 г. и ще действа до 28 февруари 2025 г. В началото на следващата година се забранява използването на твърдо гориво в девет района на София. Кметът Васил Терзиев каза, че с ускорени темпове върви и програмата за подмяна на стари отоплителни уреди.
“За последната година 2000 или 3000 нови домакинства са се сдобили с отопление с термопомпи и климатици. Програмата беше реализирана на 10%, когато я заварихме, в момента е на 40%. Търсим начини, по които възможно най-бързо да я изпълним и да започнем следващата. Това е важна тема, особено с разширяването на ниско-емисионната зона да включва не само автомобили, но и жилища", коментира той.
За комплексност в прилагането на мерките за подобряване на въздуха настоява и доц. д-р Ренета Димитрова от Софийския университет „Св.Климент Охридски“. В специално създаден анализ, който тя и нейни колеги от Физическия факултет са разработили, става ясно, че фокусирането само върху един източник на замърсяване е неточно.
“Самото ограничаване на най-замърсяващите типове автомобили, поне при нашите резултати показва, че няма да доведе до значително понижение. Необходими са допълнителни мерки за ограничаване на самия брой автомобили, влизащи в градската зона, за да се получи някаква по-значима мярка", казва тя.
Доц. Димитрова поясни още, че е направено проучване, съвместно с Алфа рисърч, в което са участвали 1000 души от цяла София, които са дали мнението се как оценяват здравето си и влиянието на замърсения въздух върху него, като са включени хора, които живеят близо до натоварена пътна артерия и такива, които са в близост до паркови зони.
Чуйте повече в репортажа на Златина Петкова в звуковия файл.
"За жените в науката“ са едни от най-реномираните ежегодни отличия в научната общност в България. Те предоставят финансова подкрепа на млади жени учени. Целта е да бъдат подкрепени техните научноизследователски кариери и да ги вдъхновят да разкрият целия си научен потенциал. Тази година бяха наградени три дами с по 5000 евро за техните научни..
Защо изпадаме в депресия около празниците и как да не се поддаваме на мрачни мисли? Как да прекараме топли и уютни дни с близки? На тези въпроси пред Радио София отговаря психологът и семеен терапевт Михаела Ангелова. "От една страна есента и зимата са предпоставка за развиване повече на депресивните състояния и от друга страна – този наш..
GoodVibesPuzzle e инициатива, която всеки месец ще помага на различни благотворителни каузи, а отправно място за събиране на средства са столични барове. Зад идеята стои Камеа Колева. "Сега събрах смелост за това, че може да се случва нещо по-добро и единственият вариант е да се действа. Всички можем да бъдем част от цялото това нещо и наистина да..
Сдружение "Операция: Плюшено Мече” е в основата на една от най-големите коледни кампании, която подпомага деца и младежи, лишени от родителски грижи, в риск, с увреждания и от социално слаби семейства в България. Най-мащабната сред инициативите на сдружението е "Операция: Плюшено Мече”, която с помощта на доброволци в цялата страна прави..
Заместник-кметът на район "Искър" Александър Иванов беше избран от Столичния общински съвет за изпълняващ длъжността кмет на района. Досегашният кмет Ясен Русев беше отстранен от поста, тъй като не е прекратил участието си в търговска фирма. Според Александър Иванов няма належащи проблеми, с които спешно трябва да се справи в района. Според него..
Проф. Владко Панайотов издаде нова мемоарна книга “Корона от превратности” за превратните моменти и срещи в епохата, през която живя и срещата на две хилядолетия през неговия поглед, за музиката и за научната му дейност, разказа той в предаването “Радиокафе”. Проф. Панайотов е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в..
Декоративно-монументалната българска скулптура през ХХ век в творбите на Любен Димитров показва ретроспективна изложба в Националната галерия "Квадрат 500". Изложбата включва седем кавалетни произведения, собственост на Националната галерия, Софийската градска художествена галерия, Художествената галерия в Казанлък и наследниците на художника. Част от..