Около 104 400 души са заети в бранша, като секторът отбелязва почти 11% ръст в приходите за 2023 г., каза пред Радио София Илия Кръстев - председател на AIBEST и член на УС на БРАИТ. В сравнение с 2022 г. темпът на растеж се забавя, но индустрията остава устойчива, добави той.
"Наблюдаваме продължаващ растеж на индустрията, но в посока на по-високо добавени услуги, повече приходи с по-малко или същия брой хора, разнообразяване на услугите, включване на собствени продукции“, обясни Кръстев.
По думите му, политическата нестабилност оказва влияние особено върху сектори, които не са толкова капиталово зависими.
"В момента няма голяма компания, която да има интерес към България и да е готова да води разговори със служебно правителство. Това е много сериозен фактор. Нестабилността по отношение на данъчната рамка, виждате какво става с обсъждането на бюджета, България продължава да е в сивия списък за пране на пари и финансиране на тероризъм. Всякакъв такъв тип фактори със сигурност не помагат“, посочи Илия Кръстев.
Данните сочат, че България е класирана като 25-а най-конкурентоспособна локация в света за изнесени услуги, запазвайки лидерската си позиция в Югоизточна Европа. В дългосрочно развитие обаче, потенциалът на страната се ограничава от умерения фокус върху развитието на дигитални умения и иновации.
България се откроява със своята езикова подготовка, като заема трето място в Югоизточна Европа и 16-о в света по владеене на английски език според English Proficiency Index 2023. По отношение на математика обаче, статистиката сочи друго.
"Българският 15-годишен ученик – средното ниво е функционално неграмотен по математика. В България имаме последната година 1400 души, които са пожелали да отидат на матура по математика, което за тази икономика, за която говорим, е ключова дисциплина“, каза председателят на AIBEST.
От доклада става ясно още, че само 5,5% от учениците специализират в STEM дисциплини.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
С нас е поетесата, радио и телевизионен журналист Виктория Катранова: "Аз съм невероятен оптимист. Първите ми журналистически изяви бяха като студент, сътрудник в БНР - детските и младежки предавания, после Предаване за столицата. Срещнах се с доста интересни хора, от които научих много неща. Когато минавам покрай БНР сърцето ми бие по-бързо. Освен..
Златна Костова е журналист, когото повечето познават като преводач - достатъчно е да кажете "дубрютру", за да се разбере словотворчеството ѝ, в случая в култовия сериал на ВВС "Ало, ало": "Както винаги предизвикателствата пред журналиста и преводача стават все по-големи заради навлизането на ИИ. Но преводачите на художествени произведения не са..
Ралица Мавродиева ни обяснява каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..
Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..
Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..
Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..