Благодарността е път към щастието. А само щастлив мозък може да си постави цели, които да имат стойност за него.
Трябва да си припомним ролята на благодарността и да си съставим списък с неща, за които сме благодарни. Това ще ни припомни с колко хубави неща сме богати.
Благодарността и нещастието не могат да съжителстват в една и съща част на мозъка.
На вододела на 2025-2025 г. това подчерта пред БНР-Радио София Ивайло Кунев, корпоративен обучител с близо 20-годишен опит. Той е автор на специализирани програми за развитие на бизнес компетентности и лидерски умения. Негови са аудиокнигите "Забравените истории на България. 7 урока за лидерство", "Готов ли си да продаваш? 13 съвета за планиране на продажбите" и "НЛП-Комуникационно майсторство". В края на 2020 г. представи своята система STRETCH за баланс в живота.
Ако вие сте от тези 32-37% от хората, които си поставят цели, трябва да знаете как да го правите, за да не си правите лоша услуга като подчините мисълта и въобще живота си за постигането им, отбеляза Кунев.
"При поставена цел, неглижираме много други дейности и части от живота. Затова трябва да си даваме сметка кое ще е ощетено. Ако целта е кариера, например, може да страдат взаимоотношения с близки хора, хоби или други интереси. За да има баланс, трябва целта да е свързана в двойка с това, което "се прецаква". Да разглеждаме решенията си едновременно. Парадигмата, че не могат и двете е погрешна", каза още експертът.
Той даде пример с Дуайт Айзенхауер - 34-ти президент на САЩ и главнокомандващ съюзническите войски по време на Втората световна война, който е успял да напише 27 книги и е баща на 9 деца.
Едни от най-способните и заети хора май са имали време за всичко, вметна Кунев и предложи хората да мислят са времето си като нещо, което могат да инвестират.
Трябва да сме скъперници, да знаем, че няма време за всичко, да мислим за него като ресурс. Освен това е добре да има някаква форма на награда, когато правим нещо добро или хубаво.
Чуйте разговора на Елисавета Белеганска.
Подкастите станаха едни от най-предпочитаните медии за добиване на знания, за коментари, за дебати, за забавление. Те обаче имат стоя предистория и предпоставки за появата и развитието. В първото десетилетие на ХХI век много модерни станаха блоговете . Преди бума на социалните мрежи те бяха трибуна за споделяне на мнения, творчество и..
Светла, успешна и осъзната 2025 година , пожела пред БНР-Радио София футурологът доц. Мариана Тодорова от Института по философия и социология към БАН. И подчерта, че осъзнаването преминава през знанието, опитността, мъдростта, но и през емоционална интелигентност и емпатията. Тя коментира, че напоследък в обществото се поощрява..
Бюро “Творческа Европа” е финансовият инструмент на Европейската комисия, който подкрепя организации и професионалисти в областта на културния сектор . Бюрото има две направления - култура и медия . “Почти седем или осем са вече сферите, които подкрепя Бюро “Творческа Европа”-Култура. До момента имаме няколко активни програми . Една от..
Творчеството се използва в тесен смисъл на “ създаване на изкуство ”. Когато се спомене думата, хората си представят художници, писатели, музиканти . Когато аз говоря за творчество и творческо мислене, използвам думата като синоним на креативно и креативност . Това каза в предаването "Радиокафе" Виктор Минчев - копирайтър, създател на..
Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН вече близо месец показва изложбата "Живи човешки съкровища – България" в центъра на София, под купола на Ларгото. Експозицията представя вписаните в периода 2008-2024 г. 44 елемента на нематериално културно наследство. “В България от 2008 г. насам се изгражда тази национално..
Ива Янкулова е поет, музикант, артист, а от скоро е в съвсем нова светлина - тази на учител по рисуване в малкото китно градче Бяла, което се намира близо до курорта “Обзор”. “Аз не само съм учител, но взех решението да съм много далеч от София. Така се случи, че преди няколко години попаднах на почивка там и ми хареса много градът. Много бързо взех..
Православната църква чества свети пророк Малахия и свети мъченик Гордий. Св. пророк Малахия е един от тъй наречените "12 малки пророци", юдейското предание го нарича "печат на пророците". Той пророчествал в Юдея между годините 416 и 400 преди Христа, след завръщането на евреите от Вавилонския плен и в последните години от управлението на Неемия –..