Срокът за бюджета (14 февруари) беше даден от самото правителство и отлагането със седмица може да не е фатално, но не е добър сигнал, коментира пред БНР-Радио София Петър Ганев, старши икономист в Института за пазарна икономика (ИПИ).
Очевидно има промяна в плановете, нещо не е станало навреме, но по-притеснителното е че на среща с министрите от еврозоната в понеделник (17 февруари) българският финансов министър няма да може да отиде с готов бюджет.
А фокус в тази среща ще са критериите за влизане в еврозоната – главно инфлацията и бюджета, отбеляза още Ганев: "След тази среща предстои съставянето на т.нар. фискално-структурен план. Сега нещата се объркват."
По думите на експерта темата за бюджета винаги се политизира и това е нормално.
Както се потвърждава и в момента, тя става още по-тежко политизирана, когато има проблем - риск от надхвърляне на дефицит от 3%.
Според икономиста, в опита да се влезе в 3-процентовата граница, трябва да се вземат мерки по "разходите за персонал" – да се обуздае нарастването на заплатите или да се намали броя на хората (или комбинация от двете).
Разходите за издръжка също носят потенциал за промяна.
Някои общини може и да пострадат и да не стигнат средства за техни проекти, допълни Ганев.
Колкото до вчерашния бойкот на хранителните магазини, инициативата очаквано не проработи.
"Беше ясно, че подобни събития в съседни страни ще прекрачат границата ни и ще има политици, които ще опитат да се възползват. Високата инфлация не е толкова заради цените във веригите хипермаркети."
Чуйте разговора на Лъчезар Христов.
В средата на седмицата събеседниците във "Форум" - политолозите Марая Цветкова и Теодор Славев , коментираха следните теми: Правителството "отряза" ресторантьорите и върна ДДС на 20%. Собствениците отново се заричат за протести. Но проблемите в бранша не са само в ставката. Мотото на мнозина в сектора са "Ден година храни". Само цените ли ни..
Юли Тонкин - предприемач, но повече вдъхновител в откровен разговор с екипа на предаването “Добър вечер, София“ по екзистенциални въпроси, свързани с човешките взаимоотношения. Според него, успехът оставя следи, но ако човек иска да бъде успешен, трябва да следва рецептата на вече успелите . "За мен е много важно простото правило -..
Преди около месец Министерството на здравеопазването публикува за обществено обсъждане нова наредба за здравословното хранене в училище . С нея се цели да се разширят изискванията за отделните групи храни, за да са описани детайлно здравословните им параметри. В повечето училища, обаче, не предлагат храна, безопасна и съобразена с нуждите на..
Столичната община е в оперативна готовност да разгледа предложение за строеж на нов стадион на ПФК "Левски" и да предприеме стъпките, за да го завърши, заяви председателят на Столичния общински съвет (СОС) Цветомир Петров . Той и столичният кмет Васил Терзиев проведоха днес среща с представители на Сдружение "Левски на левскарите". Петров заяви, че..
Писатели от различни части на света ще гостуват на "Литературни срещи 2025" през април в София. Инициативата, замислена и организирана от Фондация “Прочети София“, вече три години е част от културния живот на столицата. Припомняме, че първото издание на “Литературни срещи“ се проведе през 2022 година. На него бе представена..
От 1 юли т.г. определени лекарства срещу инфекциозни заболявания за деца до 7-годишна възраст ще бъдат безплатни. Става дума за антибиотици и други антивирусни медикаменти. Мярката е заложена с 20 млн. лева в бюджета на Националната здравноосигурителна каса , който депутатите приеха на второ четене. "Ние лекарите никога не сме били..
На 4 април в централното фоайе на Ректората на Софийския университет "Св. Климент Охридски“ ще се проведе благотворителен базар "Купи книга, дари надежда". Целта е да бъдат подкрепени деца в неравностойно положение от училището в търновското село Русаля. То дава шанс на деца в риск, напълно безплатно, да получат образование, възпитание и грижа, без..